ילדים להורים גרושים, מכירים מקרוב את הבעייתיות בתקשורת בין אבא ואמא לאחר הפרידה. רוב הגירושים נובעים מרגשות כואבים ולא פתורים, ובתוך כל זה יש צורך לנהל גידול ילדים שזה לבד תהליך לא פשוט. אבל מה עושים כשיש נתק מוחלט ועדיין צריך להקפיד על לו"ז משותף? ואיך מצליחים להתגבר על הפערים בתקופות של חגים כשהחופשים הרבים מקשים על התיאומים, והרצון של כל אחד מהצדדים לבלות עם הילדים בחג יוצר מתחים נוספים? תתפלאו, אבל מסתבר שגם לנושא הזה יש אפליקציה. 

מילי אינדיג, עבדה במשרד עורכי דין ותיק, המתמחה בדיני משפחה, ולא האמינה שב-2019 נדרשים ההורים לתאם ולקזז הוצאות דרך שיטות ישנות ולא יעילות. אז היא נדרשה לנושא ופיתחה את 'פמיליסט', אפליקציה גאונית שמטרתה לסייע לגרושים וגרושות שהלכו לאיבוד בניסיון לשמור על שגרה בריאה ומסודרת בחיים החדשים של הילדים שלהם.

"מאז שאני זוכרת את עצמי היה לי ראש ליזמות, זהו לא המיזם הראשון שהקמתי, אבל בהחלט הכי מרגש. כאשר עבדתי כעורכת דין בתחום דיני המשפחה, ישבתי עם עשרות לקוחות, התמודדנו עם הכנת תביעות עמוסות בחשבוניות, פתקאות ותחשיבים אין סופיים. מצאתי את עצמי יושבת ומכינה איתם טבלאות באקסל לגבי מי חייב למי כמה ומה הם שילמו. ראיתי את ההתעסקות שלהם סביב זה וכמה זה מתסכל אותם", מספרת אינדיג. "הבנתי שכלום לא מכין את ההורים ליום שאחרי. פתאום הם מבינים שהם לבד וצריכים להתחלק בזמן של הילדים ובמזונות, ומצאתי שיש המון פרוצדורה סביב זה שיוצרת חיכוכים ומאבקים מיותרים. אחרי שעות על גבי שעות בהן ישבתי עם לקוחות, הבנתי שצריך למצוא פתרון אפקטיבי שינהל את התקשורת ביניהם בצורה עניינית, פונקציונלית ומכבדת, כדי לצמצם כמה שניתן את המחלוקות ביניהם ובעיקר למנוע את המצב שלצערי קורה לא מעט ובו הילדים מהווים צינור העברת מסרים ביניהם". 

מילי אינדיג. צלם משה נחימוביץ

מילי אינדיג. צילום: משה נחימוביץ


את בעצם עורכת דין לענייני גירושין -  האם אפליקציה כזו היא לא ירייה ברגל בשבילך?

"אין ספק שהאפליקציה תחסוך לבני הזוג לרוץ לעורכי הדין על כל סוגיה הכי קטנה, אבל אני מאמינה שהתפקיד שלנו כעורכי דין הוא לא רק להסתכל על התיק הקרוב אלא על יצירת מציאות ועולם נכון יותר. הפחתת החיכוכים ביום שאחרי היא חיונית ואין לי ספק שכולם בעד הפחתת המריבות המיותרות שנובעות מתקשורת לקויה. שעורכי הדין יישארו עם ההתמודדות בעניינים אחרים. צריך לזכור גם שהנתונים הם מטורפים - שיעור המתגרשים בישראל עומד על כ-30% מהאוכלוסיה, בבריטניה על למעלה מ-40% ובצרפת על לא פחות מ-55% מהאוכלוסיה. ברחבי העולם שיעור הגירושין הכפיל את עצמו בארבעים השנים האחרונות. אני חושבת שבהתבסס על הנתונים האלה, כל דבר שיכול לסייע צריך להיות בראש סדר העדיפויות". 

כיצד בעצם עובדת האפליקציה?

"לאחר הזנה ראשונית של ההסכמות בנוגע לגירושין, המערכת שולחת התראות אוטומטיות להורים בכל הנוגע להתחייבויותיהם השונות. בנוסף, המערכת מאפשרת באמצעות יומן המוטמע בה וכן ממשק עם מגוון מערכות, כולל לוח החופשות של משרד החינוך ומערכת ההוצאה לפועל, לנהל את כל חיי הגירושין באופן אוטומטי, יעיל ופשוט. ביומן משותף של הילדים מתאמים את חלוקת זמני השהות, מעדכנים החלפות ימים, חופשות ואת כל האירועים של הילדים. בהתייחס לתשלומי ההוצאות המיוחדות המשתנות בכל חודש כמו רופאים, ציוד לביה"ס, ימי הולדת וכו', פשוט מצלמים את החשבוניות ומתקזזים בדיוק לפי הוראות הסכם הגירושין. האפליקציה משנה את כל התנהלות ההורים סביב הילדים, חוסכת להורים מחלוקות רבות סביב סוגיות יומיומיות כגון מי לוקח ומתי, אצל מי הילדים בחג הבא,כמה כסף בן/בת הזוג חייב/ת ועל מה".

אפשר להגיד שהיא מונעת ריבים.

"המענה הקיים באפליקציה הוא רחב ומתפרס על כל סוגיות היום יום, שהן בדיוק אותן נקודות שיוצרות נקודות חיכוך בין הורים, כשהמטרה היא להביא לשינוי השיח בין הורים החיים בנפרד והורים המנהלים הסדרי משמורת על ילדים משותפים. להביא באופן משמעותי להפחתת חיכוכים ומחלוקות מיותרות ביניהם הנובעות מהעדר תקשורת חיובית".

מהן הבעיות המשותפות שאליהן נופלים זוגות מתגרשים?

"הליך הגירושין וכן חיי ההורים לאחר הפרידה הם חוויה לא פשוטה להורים ולילדים המעורבים בסיטואציה. חוויה זו מלווה לעתים קרובות בוויכוחים רבים, לעתים גם על חשבון הילדים, באופן היוצר נזקים רבים ומוקדי חיכוך פוטנציאלי. בין אם נערך הסכם גירושין בהסכמה מלאה ובין אם ניתן פסק דין על ידי בית משפט, קיים קושי רב בניהול תקציב, ארגון לוח הזמנים של ההורים והתיאומים הנדרשים ביניהם עבור קיום אורח חיים מיטבי לילדיהם".

יש דברים שהמתגרשים לא יודעים וחשוב שידעו?

"בהרבה מקרים ההורים הגרושים לא מודעים לכמה הילדים שלהם מושפעים מכל מה שקורה סביבם ולא פעם קורה שהם גם משלמים מחיר כבד. מכאן הבשורה שאני רוצה להביא. האפליקציה נועדה למנוע זריקה של משפטים עוקצניים שמתלווים להעברת הכספים, לעלבונות ול'ברכות' ששולח הורה אחד להורה ששכח להביא כדורי שוקולד לגן או להלביש את הילד בתחפושת מתאימה. ביותר מידי מקרים יש טלפונים שלא פוסקים, הודעות מתישות וריבים שלא נגמרים אפילו שבני הזוג כבר מזמן לא ביחד".

איך התנהל תהליך הפיתוח של האפליקציה?

"כעורכת דין לדיני משפחה, הבנתי את הצורך באפליקציה ויחד איתי גם הבוס שלי באותה תקופה, עו"ד יהונתן קניר. הוא הצטרף אליי כשותף וביחד עם כל הניסיון והטיפול בכל כך הרבה תיקים ידענו מהם גורמי החיכוך הרבים. בנוסף, פנינו לחמישים זוגות הורים גרושים שנפרדו בהסכם אצל מגשרים, כדי להגדיל את טווח הידע, לשמוע עוד פידבקים מהנסיינים השונים וללמוד את כל קשת מערכות היחסים שנוצרות בין הורים לאחר הגירושין. עם כל הידע שצברנו באמצעות כל ההורים שפגשנו לאורך שנים ארוכות של עבודה, שביקשו פתרון ורצו שינוי של ממש - אפיינו את האפליקציה כך שתכיל בתוכה את כל הנושאים שרלוונטיים ליום שאחרי, עם ירידה לפרטים הכי הכי קטנים".

אפליקצית פמיליסט

אפליקצית 'פמיליסט'

מה היו הקשיים בדרך, מי סייע ומי עיכב?

"לשמחתנו מצאנו בעיקר תמיכה, עידוד ועניין רב בפמיליסט. צריך להבין שאחד מכל שלושה זוגות בישראל מתגרש ועוד לא התחלנו למנות את ההורים שמקיימים הורות משותפת ללא נישואין. האפליקציה עונה במדויק על צורך חיוני, איך אפשר להיות הורים בלי לריב. בזמן קצר מאוד הצלחנו להשיג שיתוף פעולה מצד קהל המגשרים, עורכי הדין, שופטים, העובדים הסוציאליים ובעיקר ההורים, שהם קהל היעד שלנו. מכל אלו קיבלנו את התחושה שיש את הנכונות לאמץ את השימוש באפליקציה כחלק בלתי נפרד משגרת חייהם, מתוך הבנה שזהו כלי יעיל, בריא והכרחי".

איך זה שלא חשבו על כך עד עכשיו?

"האמת היא שיש מספר אפליקציות כאלו בארה"ב, את זה גיליתי רק במהלך האיפיון של פמיליסט, אך הן שונות במהותן מהצורך הישראלי ובעיקר לא הצליחו לפרוץ לאירופה וליבשות אחרות, שלשם הפנים שלנו פונות. כבר בחודשים הקרובים פמיליסט תצא לאירופה, תחילה לאנגליה וצרפת ומשם הלאה והלאה. יש כבר אנשי עסקים שפנו אליי אפילו מברזיל בבקשה שאתרגם את האפליקציה לפורטוגזית".

האם יש אינטרס כלכלי מאחורי הסתרת מידע פשוט מקהל המתגרשים והמתגרשות?

"אני לא חושבת שמישהו חסם את האפשרות שתהיה אפליקציה כזו, אנחנו פשוט זכינו להיות אלו שחולמים ומיישמים את החלום. זוהי זכות גדולה ואנחנו מתכוונים להנחיל את האפליקציה בקרב כל ציבור ההורים בישראל".

איפה הדברים עומדים עכשיו?

"כרגע פמיליסט יצאה לסבב גיוס נוסף, ולמתעניינים בהשקעות יש הזדמנות נדירה להיות חלק מדבר טוב, חדיש ועובד שייתן לזוגות גרושים שקט בתהליך המורכב הזה. יצאנו לקמפיין גיוס רציני ואנחנו מחפשים שותפים כדי להפיץ את הבשורה ברחבי העולם".