בית שמתווספים אליו ילדים עובר טרנספורמציה מידית. על הספות המעוצבות נפרשים חיתולי טטרא, על השטיח הבורמזי שמיכת פעילות או "אוניברסיטה" ואת המטבח גודשים מיני בקבוקים וקופסאות. עם השנים משתנה התפאורה אבל הרעיון נשאר: ילדים בבית, אור ובלגן בבית. ומה עם ההורים? בשלב מסוים גם אנחנו שואפים לתבוע בחזרה את מרחב במחייה הבוגר שלנו, ולשבת, לפחות בסופו של יום, בחלל מסודר ובוגר שלא מסגיר את הצונאמי שמתרחש בו במהלך שעות היום. איך עושים את זה? מספר עצות שיעזרו לכם להחזיר את הסדר (והשפיות) לחלל, בלי שהילדים ירגישו מקופחים.

 

1. הספה בסלון יכולה להפוך במחי יד מאזור פעיל לילדים, עם כריות צבעוניות ובטקסטורות שונות, לספה מעוצבת ושיקית עבור הוריהם. הספות של מילגה מצטיינות במודולריות גדולה. הן עשויות מכריות גדולות ונוחות בבדים מגוונים, וניתן לסדר אותן בכל מיני צורות: החל ממרבץ בגבהים שונים, שיהיה מעניין לטיפוס עבור פעוטות, כמשטח גדול ורך עליו בטוח להשאיר את הילדים, כמגדל שהילדים בונים ועוד אפשרויות כיד הדמיון הטובה עליהם. בסוף היום הכריות מסתדרות בקלות רבה למראה של ספה שיקית וצבעונית (אותה בוחרים ההורים מראש) עליה ניתן לסיים את היום עם כוס יין, בצפייה בטלוויזיה או באירוח חברים. מגוון הבדים מאפשר לעצב ספות ומרבצים בכל סגנון: מספות מינימליסטיות בגוונים בהירים או ניטרליים. דרך ספות מונוכרומטיות מתוחכמות בכמה בדים ודוגמאות מאותו הגוון ועד לקומבינציות אוריינטליות בגוונים עזים, בצבעוניות עליזה ובחיבור בין הרבה סוגים של טקסטורות. הכל בהתאמה לסגנון שיש ביתר הבית.

 

מערכת ישיבה סוהו נורדי מלא. צילום: מתת בר כוכבא

מערכת ישיבה סוהו נורדי מלא. צילום: מתת בר כוכבא

 

2. בדים מותאמים למצב: כיום ניתן למצוא בדים סינתטיים דוחי כתמים בכל חנות רהיטים ובכל סגנון. רצוי לרכוש מראש ריהוט שעשוי מחומרים שלא יגרמו לכם לאבד שנות חיים בכל פעם שאיזה ילד יתקרב אליהם עם אוכל. גם את הספות של מילגה ניתן לעצב בבדים דוחי כתמים. בנוסף, כדאי לזכור כי על בדים עם דוגמה הכתמים פחות בולטים. גם שטיחים, כריות ואריגים שעשויים מחומרים דוחי כתמים ייראו טוב לאורך יותר זמן

 

מערכת ישיבה סוהו ג'ינס מלא. צילום: מתת בר כוכבא

מערכת ישיבה סוהו ג'ינס מלא. צילום: מתת בר כוכבא

 

3. אחסון מעוצב: אחסון חפצי ילדים ממש לא חייב להיות ילדותי, בוודאי שלא אם הם מאוחסנים בחלל הציבורי. ארגזים מעוצבים, שידות תקופתיות, קוביות מינימליסטיות או כל רהיט אחר שמתאים לסגנון בחלל הציבורי יוכל להתאים לאחסון הצעצועים. השתדלו לדאוג לאחסון בגודל שיאפשר לזרוק את הכל פנימה בסוף היום, כזה שעם הגיל גם לילדים יהיה קל לתפעל.

יתר על כן, גם הריהוט בחדר הילדים לא חייב להיות ילדותי בהגדרה, אפילו בחדר ילדים מעוצב ומוקפד. הסוד טמון במינון ובשילובים. קירות צבעוניים, טפטים ומדבקות קיר שהילדים אוהבים יכולים להשתלב בקלות עם שידת החתלה עתיקה, ספרייה תקופתית או שולחן כתיבה מיוחד. את צבעי הקירות והמדבקות ניתן להחליף בקלות ובעלות נמוכה הרבה יותר מאת הריהוט. חשוב לזכור שככל שיש יותר אפשרויות אחסון הבית "מסתדר" במהירות גבוהה יותר.

 

מערכת ישיבה סוהו כפרי מלא. צילום: מתת בר כוכבא

מערכת ישיבה סוהו כפרי מלא. צילום: מתת בר כוכבא

 

4. החדרים של הילדים הם הממלכה שלהם. בגילאים הצעירים הם נמצאים לרוב לצד ההורים בחלל הציבורי אולם ככל שהם גדלים וחדריהם משקפים יותר את טעמם החלל המרכזי יוחזר ל"שליטת" הוריהם. אם יש מקום, רצוי לסדר מרבץ קטן גם אצלם בחדרים. ספה דו מושבית או כורסה שניתן לסדר כמיטה בחדרי הילדים תאפשר לארח אצלם בחדר לאחר צהריים של רביצה ואפילו למסיבת פיג'מות רבת משתתפים. המודולריות של הריהוט של מילגה עוזרת לנו גם כאן, ומאפשרת להתאים פינות ישיבה בגדלים שונים: מכורסה שהופכת למיטה ועד למרבץ מרווח לשינה של הרבה ילדים במבחר בדים שמתאים לכל הגילאים.

 

צילום: מתת בר כוכבא

צילום: מתת בר כוכבא

 

5. ניקיון: דאגו לאמצעי ניקיון זמינים במקומות נגישים. שואב אבק ידני נטען, סמרטוט, מגבונים בהישג יד. כל אלה הופכים את מראה הבית לסביר הרבה יותר תוך זמן קצר, ובהתאמה, אותנו לשפויים יותר.

 

מערכת ישיבה סוהו כפרי יחיד. צילום: מתת בר כוכבא

מערכת ישיבה סוהו כפרי יחיד. צילום: מתת בר כוכבא

 

סיימתם? מוזמנים להתרווח על הספה עם כוס יין, לבהות בהנאה בחלל המעוצב ולשכוח, רק לרגע, שמחר הכל מתחיל מחדש..