המשפחה היא המסגרת המהותית ביותר בחיינו. היא הבית, המקום בו אנחנו מרגישים מוגנים ואהובים. אך כל משפחה חווה גם אתגרים, דילמות ובעיות  ונדרשת לשינויים במהלך החיים, כאשר לא פעם אין בידינו, ההורים, את הכלים המתאימים. כאן נכנסת לתמונה היועצת המשפחתית, שתפקידה לאבחן את הקושי הקיים ולסייע במתן מענים המותאמים באופן אישי לצרכי המשפחה.כיצד בוחרים יועצת משפחתית? מהם הפרמטרים שחשוב לקחת בחשבון? במדריך זה ריכזנו עבורכם את הנקודות החשובות שיסייעו לכם בקבלת החלטה מושכלת.

הכשרה – עם הפיכתו של תחום הייעוץ המשפחתי לפופולרי, הפך התחום לפרוץ יותר, וכך לצערנו ישנם כיום מגוון יועצי משפחה הפועלים מטעם עצמם, מבלי שעברו הכשרה מתאימה. טרם הבחירה, וודאו שהיועצת המשפחתית הינה בעלת הכשרה מאחד ממרכזי הדרכת הורים המוכרים בתחום – מרכז מיכל דליות, מכון אדלר, מכון מעגלים, מכון שינוי, ומסלולי הכשרה ייעודיים במכללות ובאוניברסיטאות.

ניסיון – היכולת לאבחן את הקשיים ולהעניק לכל משפחה מענה המותאם בדיוק עבורה הינה פונקציה של ניסיון. לא פעם, העדר ניסיון עלול להוביל לחוסר יכולת של היועצת המשפחתית לזהות את הקושי, ובמקרים אחרים הדבר עלול להוביל לתוצאות מוגבלות בתהליך. אחד הפרמטרים שביכולתם להעיד על ניסיון היועצת המשפחתית הוא המלצות. לכן, אל תוותרו על קבלת פרטי ממליצים, אלו יסייעו לכם בקבלת מידע נוסף אודות היועצת.

כימיה – תחושת החיבור עם היועצת המשפחתית הינה משמעותית ותשפיע על התהליך כולו.

מרכזים מובילים להדרכת הורים שמים דגש על נושא זה, פועלים לבצע התאמה מירבית בין המשפחה ומהות הפנייה לבין היועצת המשפחתית ותחום התמחותה, ואף מאפשרים בחירה בין שתי יועצות משפחה לפחות. זאת, בניגוד ליועצי משפחתיים הפועלים באופן עצמאי.

התחייבות לתוצאות - בחלק מהמרכזים להדרכת הורים, תהליך היעוץ זוכה להבטחה ביטוחית במסגרתה אם הקושי בגינו פנו ההורים לא נפתר תוך פרק זמן מסוים, מתחייב המרכז להחזיר את עלות היעוץ. הדבר מעיד במידה רבה על מקצועיותו של צוות היועצים המשפחתיים במרכז.

ערך מוסף – האם ביכולתה של היועצת המשפחתית להעניק לכם תכנים ומידע נוסף, שיסייע לכם בהורות טובה יותר?

מרכזי הדרכה להורות רבים כבר השכילו להבין את הצורך של הורים לרכוש כלים ולפתח את כישורי ההורות שלהם ומעניקים כיום מעטפת של מענים, הכוללת הדרכות אונליין במגוון נושאים הנוגעים להורות, ואף וובינרים עם מומחים בתחום.  

לבסוף, חשוב להבין שייעוץ משפחתי הוא תהליך הנוגע במגוון היבטים בחיי המשפחה ודורש היכרות עם מאפייני המשפחה והנפשות בה. תהליך מיטיב הוא כזה המורכב ממספר מפגשים, בהתאם לצרכי המשפחה, עד להשגת השינוי הנדרש.

כשעושים את התהליך הזה כמו שצריך, התוצאות יכולות להיות מדהימות. כאלו שישנו את היחסים בבית, ויובילו אותכם כמשפחה למקום טוב יותר ומאפשר יותר. החכמה היא לבחור את מי שמתאימה או מתאים בדיוק למשפחה שלכם.