1. קבע זה בטבע: שימרו ככל שאפשר על איזשהו סדר יום קבוע שיאפשר לילדים שמירה על מסגרת גם היא בצורה חלקית. למשל לחלק את הימים לפעילות בוקר, צהריים וערב יחד עם הארוחות ולדאוג שהילדים ידעו מה יש להם כל יום, בדיוק כמו בזמן בית ספר. אפשר ממש להכין איתם את מערכת החופש הגדול וכך גם ליצור ציפייה לתכניות מיוחדות שסוטות מסדר היום הרגיל כמו יום בלונה פארק או יום בפארק מים או טיול שכולל לינה בשטח וכו'.

2. תכנית ההתנתקות 2022: בניגוד לתכנית ההתנתקות המקורית מ2006, חשוב מאוד להקפיד על כך שצעדים לא יהיו חד צדדיים. ועל כן, אנחנו מדברים על התנתקות הדדית של הטלפון. מצד אחד, יש לתחום את הילדים למספר שעות מוגבל של ניידים ומסכים (כן, גם בחופש מומלץ להגביל את שעות המסכים) אך חשוב בזמן המשותף שלכם לדאוג שגם אתם אינכם מחוברים לנייד. מעבר לדוגמא האישית, זה פשוט נחמד לפעמים להקשיב להם (ואולי המתבגרים יצליחו להוציא יותר ממשפט שלם אחד בשיחה מעבר לאותיות אהו"י).

3. שינה זה לחלשים? אמנם אין ספק שרוב הילדים ילכו לישון בשעה מאוחרת יותר מיום לימודים רגיל וזה בסדר ומקובל. עם זאת, כדאי להחליט מראש על שעת השכבה קבועה שעדיין תאפשר גם למתבגרים ובעיקר לקטנים מספר שעות שינה שלא יגרמו לעייפות יתר ביום הבא.

4. החיים זה לא סרט: נצלו את החופש הגדול לשיח עם הילדים ובני הנוער בנושא מוגנות וצפיה ביקורתית. כל ילד לפי רמתו. ברור שהחשיפה למסכים עלולה להיות גדולה יותר מימי הלימודים ומכאן החשיבות העצומה בשיח פתוח ומדוייק בכל הקשור למין ואלימות.

5. תרגישו בבית: הילדים נמצאים יותר זמן בבית בחופש הגדול. זו הזדמנות נהדרת להתחיל לחלק להם מטלות קבועות שיתנו להם את ההרגשה שזה גם הבית שלהם ולכן גם להם יש תפקיד בו. זה יכול להתחיל בקיפול ובפיזור הכביסה, בשטיפת כלים ועד טאטוא ושטיפה. זהו הרגל שיכול להמשיך גם בשגרת הלימודים כמובן.

6. ככה זה כשיש שניים: החופש הגדול הוא לא רק לילדים! אם אתם הורים, זו הזדמנות נפלאה לדאוג גם לזוגיות שלכם, ערב או בוקר אחד בשבוע לפחות שיוקדש רק לכם, זו חובה! ואם אתם חד הוריים, אל תתנו לחופש להפסיק את חיפוש האהבה, המשיכו עד שתמצאו את שאהבה נפשכם ואל תתנו לחופש הגדול להיות תירוץ לדחות את הדייט הבא. בדיוק בשביל זה אנחנו מאמנים את הבנות והבנים המתבגרים שלכם או של השכנים לעשות בייביסיטר.

7. התמונות שבאלבום: כדאי לזכור שלא צריך לנסוע עד האלפים כדי להוסיף לילדים זיכרונות ילדות מתוקים. לפעמים גלידה או סתם טיול משפחתי בשבילי הארץ נותנים לילדים את ההרגשה שיש להם את המשפחה הכי טובה בעולם.

8. סבא בא: החופש הגדול מזמן לנו את היכולת הנהדרת לחבר בין סבא וסבתא לנכדים ולנכדות. שכנעו את ההורים שלכם שזה יעשה להם טוב (וזה אכן נכון!) שכנע את הילדים שאצל סבתא וסבא הכי כיף (וגם זה נכון! נשבעת!) ונצלו את הזמן לבצע כהלכה את סעיף 6 מבלי להוציא כסף נוסף על בייביסיטר. זה מה שנקרא win win situation כולם כאן מנצחים!

 

ד"ר שושי גרינוולד, עובדת סוציאלית

ד"ר שושי גרינוולד היא עו"ס, מנהלת מרכזי הטיפול במשפחה של תנועת "אמונה"