גירושים זה עסק מסובך. לא תמיד פשוט עבורנו להתפשר, להקשיב או להתגמש. לאחר הגירושים ההחלטות בחיינו, בעיקר אלו הנוגעות לילדים, לנצח יכללו גם את הפרוד שלנו, הוא האבא או האמא של הילדים שלנו. תקופת חגי תשרי (כמו גם תקופות חגים אחרות) מזמנות הזדמנויות לקרבות סוערים. עיקר המריבות הן סביב השאלה - אם יבלה הילד את ערב החג. כולנו רוצים שהילד יחגוג איתנו, אך זה בלתי אפשרי ועל כן הוויכוחים על כך הם בלתי נמנעים. למרות זאת, עם קצת סדר ותכנון מראש, גם בהסכם הגירושין, אפשר גם לצלוח את התקופה הזו בשלום.

הנה מספר טיפים שיסייעו להורים הגרושים לעבור את תקופת החגים בשלום:

  • ודאו כי הסכם הגירושין יכלול הנחיות ברורות כיצד יתנהלו החגים בין שני ההורים. למשל, הילד יבלה את ערב ראש השנה בבית משפחת האם ובשנה שלאחר מכן במשפחת האב. עשו זאת לגבי כל החגים - סוכות, יום העצמאות, פסח וכן הלאה. תוכלו גם להוסיף הנחיות לגבי חגיגות ימי הולדת שלכם או של הילדים. בנוסף, ודאו כי התכנון כולל גם את השבתות הצמודות לחגים. למשל שבשבת הצמודה לחג הילד אצל ההורה שלא בילה עימו את החג או להפך.
  • אל תשכחו להתייחס גם לתקופת הקייטנות (הן בחופשות החגים והן בחופש הגדול), כך תוכלו לקבוע, ובמידת מה גם להקל על עצמכם, בתקופות שבהם אין לימודים.
  • קבעו מראש בהסכם הגירושין בנוגע לסוגיות שעשויות לעורר מחלוקת ביניכם כמו מהו הדין לגבי חופשות בחו"ל? האם ההורה רשאי לצאת עם הילדים לחופשה מחוץ לישראל?
  • עשו לעצמכם נוהג ובתחילת כל שנה תשלפו יומנים ותכינו מראש את חלוקת השהות עם הילדים בהתאם לחגים באותה השנה.
  • נהגו זה בזה בשקיפות. שתפו, אפילו בצורה טכנית, במועדים החשובים לכם ותדאגו שאתם לא עושים זאת ברגע האחרון אלא מבעוד מועד.
  • במידה ויש שינויים במהלך השנה, כמו אירועים שלא יכולתם לצפות מראש או חופשות שנוספו וכן הלאה, שתפו זה את זה וערכו את שינוי השהות בהתאם.
  • זכרו, שהאינטרס המשותף שלכם הוא הילדים המשותפים שלכם, ולכן, למרות הקושי, מצאו את הדרך להתפשר ולוותר לפעמים עבורם.

 

אף שמדובר בקרקע פורייה למלחמות מיותרות, תקופת החגים יכולה לעבור גם בצורה נעימה. כן, גם אצל הורים גרושים. הכל תלוי בהיערכות שלכם מראש, בתכנון מדויק, וכן, גם בגמישות מפעם לפעם. הזמן הטוב ביותר להתחיל בכך הוא בראש השנה, לקראת השנה החדשה. בהצלחה.

עו"ד שני ליבמן. קרדיט מירי וינטר