'נא לגעת' בנמל יפו, מרכז תרבות ויצירה יחיד מסוגו לשילוב אנשים עם מוגבלויות חושיות, יקיים במהלך אוגוסט מגוון סדנאות "שני משפחתי" מקוריות לילדים. הפעילויות הייחודיות בחושך ובאור, יתקיימו בחללים ממוזגים ויזמנו התנסות חוויתית באתגרים השונים המלווים אנשים עם מוגבלויות. האירועים ילוו במדריכים עם מגבלות ראייה ושמיעה, שיספקו הצצה ייחודית ובלתי אמצעית לעולמם, ויזמנו הזדמנות להכיר מקרוב את השונה שאולי לא יראה כל כך שונה. החוויות וההתנסויות מאפשרות מרחב בטוח לשיח והזדמנות ליציאה מהשגרה ללא טלפונים ומסכים כדי לצלול לתוך עולם מרתק, מעצים ופוקח עיניים.

בין הפעילויות המתוכננות ייערכו סדנאות לשפת הסימנים להיכרות עם שפת אנשים עם מוגבלויות שמיעה, ולצדן חוויות חושך שמכניסות את המשתתפים לעולמם של אנשים עם מוגבלויות ראייה. עוד יהיו סדנת פיסול חימר, סדנת טעימות שוקולד בהובלת שוקולייטרית מקצועית וסדנת צלילים והרמוניות המציעה לחוות מחדש מוסיקה, שכולן ייערכו בעלטה מוחלטת. בנוסף, תערך ארוחת ילדים מיוחדת במסעדת BLACKOUT שפועלת במקום - מסעדת החושך היחידה בישראל ובין היחידות מסוגה בעולם. המסעדה והסדנאות הקולינריות פועלות עם תעודת כשרות מלאה בהשגחת רבנות ת"א. לפני ובזמן הפעילויות תופעל פינות יצירה ללא תוספת תשלום.

הפעילויות יתקיימו בכל יום ב'במהלך חודש אוגוסט, ומיועדות לבני 6 ומעלה. עלות: 40-95 ש"ח.

ארוחה לכל המשפחה במסעדת החושך'BLACKOUT'

בעת הכניסה אל תוך העלטה המוחלטת של מסעדת BLACKOUT במרכז נא לגעת, אחת מתוך 14 מסעדות בלבד בסגנון זה שפועלות ברחבי העולם והכשרה היחידה מביניהן, הסועדים ייפרדו מחוש הראייה וירגישו מיד כיצד יתר החושים מתחדדים ומתחזקים באמצעות התנסות בלתי שגרתית באכילה רב חושית. כך נוצרת חוויה קולינרית יחידה מסוגה, כשהארוחה מקבלת משמעות אחרת לגמרי וחושפת את עולם החושים העשיר הטמון בנו. את החוויה העוצמתית מלווה מלצר עיוור או לקוי ראייה, המוביל ביד בוטחת את הסועדים פנימה ומגיש עבורם מבחר מנות מתוך תפריט מגוון שיצר השף משה חג'ג' המתכתב עם יפו וסביבת הנמל.

ההתנסות הקולינרית המיוחדת, האינטראקציה עם שאר הסועדים ועם צוות המלצרים הנגישים לשיח בלתי על ההתמודדות עם המגבלה, האתגרים וההתנהלות היום יומית – כל אלו הופכים את הביקור ליוצא דופן ובלתי נשכח. הדיאלוג על החיים עם המגבלה החושית נועד לייצר מפגש נטול דעות קדומות בין הרואים לעיוורים, למטרת הבנה מגיל צעיר כי עולמם של אלו אינו דל ומוגבל אלא רק שונה. בצורה זו השהות בחושך הופכת למלאת משמעות, ולהזדמנות מצוינת לצאת מהשגרה ללא טלפונים ומסכים, ולצלול אל תוך עולם מרתק, מעצים ופוקח עיניים.

הארוחה כוללת מנה עיקרית וקינוח, כשר חלבי בהשגחת הרבנות ת"א.

ימי ב' 21.8.23 שעה 17:30, 28.8.23 שעות 13:00 ו-15:30. 95 ש"ח לסועד. מגילאי 6 ומעלה עם ליווי מבוגר, מגילאי 12 ומעלה - ללא ליווי מבוגר.

סדנת טעימות שוקולד בחשיכה בהובלת שוקולטיירית

מסע קולינרי סוחף בעלטה כפי שמעולם לא חווינו, בעקבות המאכל שככל הנראה הינו האהוב ביותר על מרבית הילדים - שוקולד. הסדנה מועברת על ידי שוקולטיירית מקצועית, בשילוב צוות מדריכים עיוורים ולקויי ראייה. בחשיכה ובחוויית עיוורון מחדדת חושים, המשתתפים יתוודעו לעוצמות הטעם, הריח והטקסטורה של מגוון שוקולדים מיוחדים. כך הם יזכו לחדד את כל חושיהם מלבד הראייה - ובאמצעותם לטייל בעולם הקקאו והעיוורון, ולהבין את הקשר שבין תפיסת הטעמים ומציאות המגבלה החושית. המפגש עם המדריכים מזמן לילדים הזדמנות להכיר מקרוב את השונה שלפתע לא נראה שונה כל כך מהם עצמם, ומאפשר מרחב בטוח לשאילת שאלות ושיח בנושא חייהם של המדריכים.

כשר בהשגת רבנות ת"א.

יום ב' 14.8.23 - שעות 11:00, 12:30 ו-14:00. 50 ש"ח למשתתף. מגילאי 6 ומעלה, ללא ליווי מבוגר - מגילאי 12 ומעלה.

סדנאות שוקולד בחושך. צילום: 'נא לגעת'

פיסול חימר בחושך

פעילות מהנה וחווייתית ובעלת ערך מוסף של יצירה בחימר, המתקיימת בחלל חשוך לחלוטין ומזמנת התנתקות מגירויי היום-יום הויזואליים הסובבים אותנו באופן בלתי פוסק. החושך מדמה מצב של עיוורון ומאפשרת הכרות מיוחדת עם חוש המישוש, תוך כדי מסע רגשי ויצירה בתנאי אי ודאות. הסדנה מועברת על ידי מדריכים עיוורים או עם לקות ראייה, כשהמפגש עמם ממחיש באופן בלתי אמצעי כיצד רוח האדם מאפשרת להתמודד עם האתגרים השונים המלווים אותם בחיי היום יום.

ימי ב' 21.8.23 שעה 15:30, 28.8.23 שעה 11:00. 50 ש"ח למשתתף. מגילאי 6 ומעלה, ללא ליווי מבוגר - מגילאי 12 ומעלה.

סדנת צלילים ומוזיקה בחשיכה

פעילות כיפית, חווייתית ויוצאת דופן בחופש הגדול, שבעת הכניסה אליה בחלל החשוך, המשתתפים ייפרדו לשעה קלה מחוש הראייה ויחושו באופן מיידי כיצד יתר חושיהם מתחדדים ומתחזקים. הסדנה תכלול התנסויות שונות בהבעה מוזיקאלית בעלטה מוחלטת, כשהצלילים מעוררים עולם חדש של תפיסה ורגש וכך יעמיקו אל תוך עולמות של צלילים, רחשי רקע, מקצבים, כלי נגינה, מיקס ולחן, כדי לגלות מחדש איך לשמוע - וכיצד להקשיב.

יום ב' 7.8.23, שעות 11:00 ו-12:30. 50 ש"ח למשתתף. מגילאי 6 ומעלה, ללא ליווי מבוגר - מגילאי 12 ומעלה.

סדנת שפת הסימנים

פעילות משפחתית כיפית ויוצאת דופן של למידת תקשור בשפת הסימנים, שהמשתתפים - ילדים ומבוגרים כאחד, יזכרו גם בעוד שנים. ככל שפה המשמשת הצצה לתרבות וקהילה, שפת הסימנים מהווה צוהר אל תרבותם המרתקת של אנשים עם מוגבלויות שמיעה. בהנחיית מנחים חירשים או כבדי שמיעה, יילמדו סימנים בסיסיים בשפה והמשתתפים יתנסו בעצמם בתקשורת ללא מילים אך בדרך מהנה, חווייתית, שתפתח פתח לעולם, תרבות ותקשורת חדשים.

ימי ב' 7.8.23 - שעה 11:00, 14.8.23 - שעות 11:00 ו-12:30, 21.8.23 - שעה 16:00, 28.8.23 - שעה 11:00. 50 ש"ח למשתתף. מגילאי 6 ומעלה.

ליצירת קשר ופרטים נוספים ניתן לפנות למרכז 'נא לגעת' בטלפון: 072-3971000 או בלינק.