"הייתן לוקחות בייביסיטר בן? ילד טוב, שכן, מכירה את ההורים.. אבל עדיין חוששת קצת (ילד בן 16)". התהייה הזו, שהעלתה גולשת בפייסבוק, הגיעה לקבוצת שיח פמיניסטי והפכה לדיון סוער, שבו ניכר כי רוב האימהות היו נחרצות בתשובתן: בן שעושה בייביסיטר? לא בביתנו.

עוד באון לייף:

המתנגדות טענו כי הסטטיסטיקות מראות שרוב התקיפות המיניות נעשות בידי גברים, במיוחד מהסביבה הקרובה, ועל כן הן מעדיפות שלא לסכן ולחשוף את ילדיהן לאפשרות של תקיפה מינית, גם אם הסיכויים לכך קטנים ביותר. התומכים המעטים בשמרטפים זכרים תהו אם לא מדובר בהכללה ובאפליה גורפת על גברים, ושבעצם האימהות המתנגדות אומרות, "אני דוגלת בליברליזם ובשוויון, עד שזה מגיע לילדים שלי".

מפחדים מפדופילים

האם עדיף באמת לא לחשוף את ילדינו לסכנה מיותרת? האם בייביסיטר ממין נקבה תוכל לשמור על הילדים טוב יותר? לדברי שירי, אמא לילדה בת 3, "באותה המידה יש גם בנות שמהוות סכנה. נכון שיש סכנה של פדופיליה, אבל נראה שאנשים קצת יצאו מכלל פרופורציות: פעם מישהי שאלה אותי איך אני מסכימה להשאיר את הבת שלי לבד עם סבא שלה. בעלי ואחיו היו בייביסיטרים מצוינים בתור נערים. הייתי בודקת קודם אם לפרסונה יש אחריות וגישה לילדים, ללא קשר למינו. לא הייתי פוסלת בייביסיטר זכר אוטומטית".

בעלה, רותם, אמנם נהג לשמרטף כנער, אך הוא יותר מסויג. "הייתי בן 13 בערך כששמרתי על ילדי השכנים. הם יצאו וידעו שההורים שלי בבית, כך שהם היו רגועים, מכיוון שהם גרו דלת ליד ואם היה קורה משהו הייתי קורא להם. אבל מעולם לא קרה דבר. הילדים המשיכו לישון ואני ישבתי שם, ראיתי טלוויזיה וקראתי ספר. לא הייתי חושש לתת לבן לשמור על הבת שלי, אם מדובר במישהו שאני מכיר. אבל מצד שני, אני רואה ושומע על כל כך הרבה מקרים שבהם אנשים מתגלים כעברייני מין, בהם גם אנשי חינוך, אז אני כבר לא יודע מה לחשוב.

רק לפני כמה ימים לקחתי את הבת שלי לגן יחד עם אימא נוספת ובתה. בדרך פגשנו אדם מבוגר, שלא היכרנו, אבל הילדות אמרו לו שלום בשמחה והוא השיב בחיוך. האימא שהייתה לצדי הסתכלה עליו במבט חושד והאיש מיד התנצל והסביר שהוא מכיר אותן, כי הוא המבשל בגן ולא סתם זר. אני בכלל לא חשבתי על כך, אבל היה לו ברור שהוא צריך להסביר מדוע הוא מחייך לבנות, כדי שלא ייחשד כפדופיל או סוטה".

גם אסף, אב לשתי בנות, לא היה מרגיש נוח להשאיר את בנותיו עם בייביסטר ממין זכר. "דווקא לבת שלנו יש שני גננים וזו לא נראית לי בעיה, להפך. אני חושב שלגננים יש הרבה יתרונות. אני מודה שלא חשבתי על הסכנות בבנים, אבל אשתי הכניסה לי את החששות לראש לגבי בייביסיטר ממין זכר. היום לא הייתי מרגיש נוח להשאיר את הבנות שלי עם בן".

יערה, גם אם לבת שלוש, מציינת כי תעדיף בייביסיטר בת. "באופן אינטואיטיבי נראה לי שעדיף בת בגלל הסוציאליזיציה והנוחות של הבת שלי. הנטייה הראשונית שלי תהיה לבחורה, אבל אם יהיה מישהו שיותר ימצא חן בעיניי לא אפסול אותו על הסף כי הוא בן.  אם זה מישהו שאני מכירה וסומכת עליו לא תהיה לי בעיה להשאיר את בתי אתו. עם זאת, כשמדובר בגנן או בגננת אני לא רואה הבדל".

חשדנות וחוסר אמון

נמרוד בסמן מכיר את סימני השאלה והחששות של ההורים. כבר יותר משמונה שנים הוא עובד כגנן בצהרונית ברמת אביב, המופעלת על ידי עמותת הורים. "בהתחלה היו הרמות גבה, וחשתי ביחס חשדני מעט. אבל בכל זאת ההורים הם אלה ששכרו אותי לעבודה לפני שמונה שנים".

בסמן מספר כי נהג לעשות בייביסיטר כנער. "אני זוכר שהחלפתי חיתול לתינוקת ואמרתי להורים שלה כשהם חזרו. הם חשבו שזה קצת מוזר ולי זה היה נראה טבעי - היה צריך להחליף לה, אז החלפתי". 20 שנה מאוחר יותר נדרש בסמן להתמודד שוב עם הורים מוטרדים שאינם מכירים אותו. "אני מכיר את החששות מראש, אז בשיחת ההיכרות אני כבר יודע מה לומר ומה מטריד את ההורים. למשל, אני אומר שאם צריך עזרה בניגוב, אני עושה זאת ושיגידו מראש אם הם לא רוצים, מכיוון שאני מטפל בכל התחומים".

כיום, כל גבר שעובד עם ילדים במוסדות חינוך חייב להוציא תעודת יושר ספציפית לעבירות מין. "כך, גם המערכת משדרת את החשדנות וחוסר האמון", טוען בסמן. "באופן מעשי, גברים מבצעים יותר עבירות והלחץ מובן. הפחד הוא ברוח התקופה. אבל מצד שני אחוז עברייני המין הוא מאוד קטן. אין ספק שכאשר דבר כזה קורה יש תוצאות הרות אסון, אבל מרוב ניסיונות לעמוד על המשמר לא חושבים על היתרונות שיש בגבר שנותן איכות חינוכית שונה. המגננה הזו יכולה ליצור הרבה הפסדים. ילדים זקוקים בחינוכם למודל נשי וגברי".

כשנשאל בסמן אם היה נותן לבייביסיטר בן לשמור על בנותיו, הוא מסביר כי מעולם לא נתן לאדם זר לשמור עליהן, חוץ מהצוות של הגן. "בבית לא יצא לי להכניס אף אדם שלא מהמשפחה הגרעינית הביתה. אין לנו בעיית כוח אדם. באופן כללי לא הייתי מכניס זר בלי קשר למגדר, אבל לא נראה לי שהייתי מתייחס שונה לבנים או לבנות. אני מבין את החשש מהכנסת נער הביתה רק מעצם הידיעה שגברים הם אלה שמבצעים עבירות מין, אבל לא הייתי מתגונן כיוון שמדובר באחוזים נמוכים, ואם זה מישהו שאני מכיר וסומך עליו אתן לו לשמור על ילדותיי".