המט גאלה, אירוע ההתרמה השנתי של מוזיאון המטרופוליטן שבניו יורק, ידוע כבר שנים כאחד האירועים הכי חשובים בעולם האופנה. כל סלבית וסלב נחשבים מגיעים לאירוע הזה, פעמים רבות בלבוש יוצא דופן ואוונגרדי שמאתגר מוסכמות ומותח את גבולות השטיחים האדומים האחרים. הערב האחרון, שנערך ביום שני ה-1.5, כלל כמה מהשמלות הכי מעניינות והזויות שנראו על השטיח האדום של המוזיאון – מהתסרוקת הכסופה של קארה דלווין ועד לשביס האדום של קייטי פרי ולשמלה הבלתי אפשרית של ריהאנה. אולם פרס ההופעה הביזארית ביותר של הערב הולך ללא ספק לידיה של אישה בשם הלן לסיצ'ן. למה? תראו בעצמכם:

הלן לסיצ'ן במט גאלה

אדומה ונפוחה. הלן לסיצ'ן ופארל וויליאמס במט גאלה 2017, צילום: רויטרס

לסיצ'ן, דוגמנית ומעצבת בת 36 שידועה בעיקר כאשתו של הזמר פארל וויליאמס, ורק לפני כ-3 חודשים הביאה לעולם שלישייה, הגיעה למט גאלה בחליפה של המותג קום דה גרסון. למעשה, הגאלה כולה הוקדשה לפועלו של המותג והמעצבת ריי קוואקובו העומדת מאחוריו כבר 40 שנה. וויליאמס ולסיצ'ן ידועים בהופעותיהם הלא שגרתיות והמתוחכמות על השטיחים האדומים (זוכרים את כובע פארל המפורסם?), אך הפעם הפוקוס התמקד בחליפה האדומה והנפוחה שלבשה, שכמובן הכתה גלים ועוררה מיד תגובות רבות.

תוך שעות ספורות, החליפה האדומה הפכה לבדיחת רשת. הגולשים השוו אותה למגוון דמויות מצויירות, בראשן כוכבת הטלטאביז האדומה פו, כמו גם לדובון גומי ולכורסה אדומה. יש להם נקודה לא?

 

בדיחת רשת חליפה אדומה

אין ספק שזו אחת השמלות היותר מגוחכות שנראו על השטיחים האדומים, לא רק בגלל הצורה המשונה והבדים המוזרים למראה שמהם היא מורכבת (איך היא לא התעלפה מחום?), אלא גם בגלל עובדה שחדי העין ביניכם וודאי הבחינו בה – בחליפה אין חורים לידיים. כן, כל זמן שלשיאן לבשה את החליפה הזו היא לא היתה יכולה להשתמש בידיה כלל. איך הולכים לשירותים ככה?

אך למרות שהמראה הזה מצחיק ומגוחך לכל הדעות, הדבר הראשון שהופך את החליפה להזויה כל כך הוא גם הסיבה לכך שהיא נוצרה מלכתחילה, שנותן לה את המסר החזק שהיא מעבירה.  

אנחנו לא רגילים לראות נשים שמכפילות בכוונה את היקף גופן. נשים מצופות לעשות הכל כדי להיראות רזה וחטובה. גם אם אנו לא מנסות לצמצם היקפים בעזרת מחטבים ואשליות שונות, ודאי שלא ננסה להרחיב ולהגדיל אותם. וזה בדיוק מה שלסיצ'ן עשתה בערב הגאלה, שלמקרה שהיה לכן ספק לרוב שומרת על גזרה ספורטיבית ורזה. החליפה הכפילה את מימדיה כמעט פי שניים.

טוויטר

 

החליפה האדומה של המעצבת ריי קוואקובו נלקחה מאחת התצוגות האחרונות שלה, אשר התכנתה בכותרת מלאת החזון "העתיד של הצללית" (The Future of Silhouette). ולמעשה, זה כל הסיפור. השאיפה לעולם שבו יש יותר מגזרה אחת שעושה לנו נעים בעין על המסלול אליה כולן אמורות לשאוף. הרעיון המהפכני שנשים יכולות להיראות נהדר גם כשהן יותר רחבות מהנורמה, והרעיון האפילו יותר מהפכני שאישה יכולה לרצות להיות שמנה יותר ממה שהיא כדי להיראות טוב יותר – ולא רק ההפך, לא תמיד לשאוף להיות רזה יותר.

אז כן, החליפה האדומה הזו נראית לנו מגוחכת לגמרי, מאלף סיבות שונות. אבל תארו לעצמכם עולם שבו אישה שמגדילה את היקף גופה לא היתה נראית לנו כל כך מטופשת? שהרעיון שלא כולנו חייבות להיראות תמיד דקיקות לא היה נשמע לנו כל כך מופרך? ובעצם, אולי הבדיחה היא בכלל עלינו?