כנראה שחוסר מודעות עצמית עוברת בירושה, אחרת אין איך להסביר את הצעד הבא של איוונקה טראמפ. ביום שלישי הקרוב תיסע בתו ויד ימינו של הנשיא האמריקאי לאפריקה, שם היא תנאם בכנס הבינלאומי השנתי ליזמות. על פי הוושינגטון פוסט, טראמפ, שהיא יזמית בפני עצמה, תדבר על "ההתחייבות של הממשלה לעיקרון על פיו נשים שמועצמות כלכלית מביאות לשגשוג בקהילות ובמדינות שלהן".

לכאורה מדובר בנאום בנושא חשוב שבאמת צריך לדבר עליו יותר, אבל לא בטוח שטראמפ היא האישה הנכונה לעשות את זה, בעיקר כשקשה להתעלם מהאירוניה ומהצביעות שבדבריה. אחרי הכל, היא בעצמה בעלת מותג אופנה שמייצר את בגדיו במדינות מתפתחות (בין השאר בהודו) על ידי עובדים שמתמודדים עם תנאים קשים ואפילו מתעללים. למעשה, ביוני האחרון דיווחה סוכנות הידיעות AP על מקרה התעללות שהתרחש במפעל הנעליים של המותג בסין, שם תקף אחד המפקחים עובדת עם נעל עקב.

הדוח אמנם לא היה מסוגל לקבוע את התנאים של המפעלים בהודו בהם מייצרים את הבגדים של טראמפ. עם זאת, על פי איגוד עובדי הטקסטיל בבנגלור, העובדים מרוויחים בין 4.60 ל -4.70 דולר ליום ו"לעתים קרובות דחוסים במפעלים רועשים ללא מיזוג אוויר – תנאים בלתי נסבלים בקיץ של הודו, כאשר הטמפרטורות מגיעות ל -48 מעלות" .

לאחר שהתפרסמו הידיעות הללו, החברה מסרה שהיא הולכת להעסיק פעילים שיבדקו את זכויות העובדים במפעלים. מנכ"לית החברה, אביגיל קלם, אמרה כי היא מתכננת את הטיול הראשון שלה למפעלים בהם מייצרים את מוצרי איוונקה טראמפ ואף אמרה "אנחנו מכירים בכך שהמותג שלנו נושא באחריות מיוחדת". אבל גם כעת, אחרי שעברו ארבעה חודשים, לא ברור האם החברה באמת הגשימה את כל ההבטחות האלו. בכל מקרה, כשהחברה נשאלה לאחרונה על הסיור של קלם או על זכויות העובדים, היא סירבה להגיב.

מוקדם יותר החודש, קבוצה של ארגונים ללא מטרות רווח, הכוללים בין השאר את הקואליציה למען ילדים עובדים ואת הפורום הבינלאומי לזכויות עבודה, כתבו לטראמפ מכתב בו הם מבקשים ממנה להגביר את השקיפות סביב המפעלי המותג שלה. "למרות שהוצאת את עצמך מהפעילות היומיומית של המותג, עדיין יכולה להראות לכל חברות ההלבשה וההנעלה שיש להן מחויבות מוסרית לשפר את תנאי העבודה שלהן", נכתב שם.

טראמפ אכן ויתרה על הניהול היומיומי של המותג שלה ברגע שהיא קיבלה תפקיד רשמי בממשל של אביה, אבל עם זאת המותג עדיין בבעלותה והיא מרוויחה ממנו, ואפילו מחזקת אותו על ידי כך שהיא מצולמת עם בגדיו. לכן, כפי שצוין במכתב, "יש לך אחריות להשתמש בעמדה שלך להעלות סטנדרטים לעובדים". כצפוי, איוונקה בינתיים שומרת על חיוך המונה ליזה הקפוא שלה ולא מגיבה לכל זה, וכמו שזה נראה – גם אין טעם לחכות לתגובה.