אם לא שמתן לב, בנות ונשים רבות נועלות סניקרס. יש ימים שאפילו נראה שכולן בסניקרס. בשנים האחרונות יותר ויותר נשים בכל העולם נוטשות את העקבים, שנחשבים חלק ממישטור הגוף, ועוברות לסניקרס. אותן נעלי ספורט אופנתיות שמיועדות ליום-יום ולאו דווקא להליכה, ריצה, קפיצה וכדומה.
אם נצטרך לשים את האצבע על אחד השיאים של הטמעת תרבות הסניקרס בקרב נשים אז היה זה מסע הבחירות של קמלה האריס, שאחד המסרים הוויזואליים הבולטים שלה היו סניקרס של אולסטאר (חברת קונברס), כאלו שיש בכל חנות בארצות הברית. המסר - אני עממית, נגישה, מונעת מרוח של שינוי, פונה למכנה המשותף הרחב, משוחררת מכבלי פטריארכיה וכך הלאה, עבר היטב והאריס נבחרה כסגנית הנשיא הלא-לבנה והאישה הראשונה מאז ומעולם בתפקיד. קונברס מצידה הכפילה את מכירות הדגם. לטקס ההשבעה הגיעו צעירות וצעירים בסניקרס כולל נכדתו של ג'ו ביידן הנשיא.

אבל תרבות הסניקרס בהקשר הנשי לא החלה בהאריס ובתקווה גם לא תיעצר בה. נשים בכל העולם, בכל המעמדות והרקעים, בוחרות להשאיר את נעלי העקב בארון, לפחות חלק מהזמן, ולנעול סניקרס נוחות. הנעליים שנולדו בספורט אך במהרה זלגו לתרבות, מוזיקה ואופנה הן לא פחות מהצהרה ולא רק פריט לבוש. במידה רבה נשים שבוחרות לעבור לנעול נעליים בריאות, נוחות, שלא באות לר̞צות אף נורמה חברתית, הן לא פחות ממהפכניות.

אז האריס ללא ספק תרמה את חלקה, אבל אי אפשר שלא להתייחס למשפיעניות בקנה מידה מגה-היסטרי עולמי: הקארדשיאנ'ס, וכן,  בהקשר של סניקרס. לא טעיתן, אלו שמצד אחד מחזקות את מישטור הגוף על ידי עיסוק בלתי פוסק בנראות החיצונית (קוסמטיקה, מחוכים ומחטבים, בגדים מינימליסטיים, ניתוחים פלסטיים ועוד ועוד), וביד שנייה מחזקות את תרבות הסניקרס ופשוט מתחתנות איתה וממנפות אותה כפי שרק הן יודעות למנף. קים נישאה לראפר, למעצב וליזם קניה ווסט, שחתום על ההצלחה האדירה הנמדדת במיליארדים של סניקרס yeezy. קים היא לא רק שותפה במותג, גם אחרי הגירושים של הפאוור-קאפל, אלא גם נועלת אותן מידי פעם וכמובן אפשר לראות את הילדים של משפחת ווסט מטופפים בזוגות סניקרס בשווי מאות ואלפי דולרים. כל תמונה שלה עם סניקרס מעלה את מכירות המותג במיליונים כמובן.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian)

הקרדשיאן השנייה שקשרה את גורלה בהון עתק שזורם מעסקי הסניקרס היא קיילי ג'נר. היזמית הצעירה והמצליחה נישאה לראפר טראוויס סקוט, שחתום עם נייקי על חוזה שמנפיק ביצי זהב, זאת אומרת סניקרס במחיר של מטילי זהב. כמובן שכל המשפחה המורחבת תומכת ונועלת סניקרס שרובנו יכולים רק לחלום עליהן. אבל מעבר לעובדה שהן מגלגלעות מיליונים, הן לגמרי שותפות בשינוי. הן לא רק דוגמניות ופרזנטוריות. הן מודלים לחיקוי, אם נאהב את זה או לא. לצידן אפשר לראות אושיות רבות מביונסה דרך ג'ניפר לופז ועד היילי ביבר נועלות סניקרס ואף יוצאות בליין משלהן.

 

מירי בוהדנה צילום אסתר קובו ונטלי דדון (אלבום פרטי)

 

תרבות הסניקרס בישראל

בארץ אנחנו צועדות בצעדים קטנים יותר אך בהחלט בכיוון הנכון ואנחנו מאמצות את הסניקרס כחלק ממי שאנחנו. אומנם התחום הזה עדיין יותר גברי מנשי אבל המגמה היא חיובית. אפשר לראות אושיות שפעם צולמו רק על עקבים, בסניקרס בחיי היום-יום שלהן וגם באירועים. מירי בוהדנה התייצבה לפני כמה חודשים לראיון טלוויזיוני בפריים-טיים בזוג של Air Jordan 1 Lucky Green; נטלי דדון מעלה לא מעט תמונות שלה בסניקרס של שלל מותגים, עממיים ויוקרתיים, לצד תובנות מעמיקות שהיא חולקת עם העוקבים והעוקבות; בתוכניות פריים-טיים פופולריות כמו מאסטר שף (קשת 12) רואים את המתמודדות לא סתם על נעליים שטוחות אלא עם סניקרס שהן הצעקה האחרונה. חופית סרמילי, אחת המתמודדות החזקות, מופיעה על המסך נעולה בסניקרס yeezy של מיודענו קניה ווסט והן חלק מהווייב הכללי שהיא משדרת – אישה צעירה ומוכשרת שלא מתפשרת על הדרך שלה ועל האמת שלה. גם משתתפת מובילה נוספת בתוכנית, איתיאלה היאט בר ששת, מכבבת עם סניקרס בחלק מהפרקים. אפילו מיכל אנסקי נשמעה אומרת בראיונות בעבר שהיא מידי פעם יורדת מהעקבים לטובת הנוחות והשחרור אבל לא מצאנו תמונות כדי להוכיח.

צילום מסך מתוך מאסטר שף 9 באדיבות קשת 12 וגיל הפקות 1

סניקרס זה סיפור, לא רק העדפה אופנתית. כמו כל דבר טוב, הסטוריטלינג הוא אולי הדבר הכי חשוב. למה הוא חשוב? כי זה משנה מה נועלים ומה משדרים. מאחורי כמעט כל נעליים יש סיפור והוא שמוכר והופך נעליים לנחשקות. כמה נחשקות? אנשים עומדים שעות וימים בתורים בכל מזג אוויר כדי לרכוש אותן, נאבקים בבוטים כדי לרכוש אותן און-ליין ומוכנים לשלם מחיר ריסייל (מחיר הגבוה מהמחיר הרשמי של הנעליים בחנות) כדי להגשים חלום.
כל העולם הזה הוביל אותי לפתוח קבוצת פייסבוק שמאגדת את חובבי וחובבות הז'אנר. כמעט לפני שלוש שנים, בגחמה של רגע, פתחתי קבוצה וכיום יש בה יותר מ-11 אלף אנשים שמוכיחים שתשוקה לסניקרס היא מעיין בלתי נדלה של עניין. מתוך הקהילה שנוצרה נולד גם הרצון במפגש פיזי, רצון לראות ולהיראות, לחלוק חוויות. האירוע שייערך ב-4.6.21 ברידינג 3 בנמל תל אביב התבשל על אש קטנה עד שהבשיל לכדי הפנינג ענקי שחלקו מכירה וקנייה של דגמים שקשה עד בלתי אפשרי להשיג בחנויות וחלקו כיף ותרומה לקהילה (הופעות, DJ, הגרלות, משחקים וגם עמדת תרומות לנוער בסיכון ולחיילים בודדים).

באירוע יהיו דוכני מכירה של סניקרס נדירות (שאין בחנויות!), ביגוד, פריטי אספנות ועוד; עמדות ציור ועיצוב סניקרס; עמדת קעקועים; עמדת ניקוי; הגרלות; DJ + הופעות של ראפרים כמו אורטגה, צוקוש ואחרים; עמדת תרומות נעליים לחיילים בודדים ולנוער בסיכון, ועוד. לרישום לאירוע לחצו כאן