במשך עשרות שנים חינכו אותנו שלהיות שמן זה להיות לא בריא, ולכן אם אנחנו רוצים להיות בריאים אנחנו חייבים לרדת במשקל, וכדי לרדת במשקל אנחנו צריכים לאכול פחות ולהתעמל יותר. מעין משוואה מוחלטת, ללא יוצאים מהכלל. כך גם נולדה ההנחה שכל מי שלא אוחזת בגוף של דוגמנית, היא בוודאי בחורה חולה ועצלנית, שמעבירה את ימיה בבליסת תפוצ'יפס מול הטלוויזיה.

עם זאת, המדע דווקא מוכיח אחרת: מחקר שנערך ב-2011 מצא ש"חלק גדול מאוכלוסיית הסובלים מעודף משקל והשמנת יתר אינו נמצא בסיכון מוגבר למות בטרם עת". בנוסף, מחקר מ-2015 הראה כי "רק אותם אנשים שלא היו פעילים היו בסיכון מוגבר לתמותה מכל הסיבות, ללא תלות במצב של עודף משקל או השמנת יתר". כלומר, אם אתם רוצים להיות בריאים, אתם לא חייבים להיות רזים, אלא רק יותר פעילים.

כמובן שפה יהיו מי שיטענו שמי שמתעמל באופן קבוע הוא בוודאי גם לא שמן. אז עבור מי שעדיין מאמין בתפיסה המיושנת והמעוותת הזו, יצאו לאחרונה גם לא מעט מחקרים שמוכיחים שאנשים שמנים הם לא בהכרח אנשים שלא אוהבים לזוז יותר מדי. "מניסיוני, לאנשים רבים יש דעה מאוד מקובעת על כך שהשמנת יתר נגרמת על ידי עצלות וחוסר ריסון עצמי", אומר פרופ' יורן היילמסאת', אחד המומחים המובילים בנורבגיה בנושא השמנת יתר. "אנשים חושבים שפחות קלוריות ויותר התעמלות זה כל מה שצריך כדי לרדת במשקל, והם תמיד שמחים לדבר על איך הם מנהלים את זה בעצמם, אבל זה פשוט לא עובד אצל אנשים מסוימים".

מחקרים רבים כבר הוכיחו שאנשים מגיבים באופן שונה לנוסחה הפשוטה של פחות קלוריות ויותר התעמלות, אך מכיוון שאנחנו עדיין מניחים שזה פועל באותה דרך על כולם, אנחנו חושבים שזה קל להוריד במשקל ובכך הופכים את המשקל לעניין שהוא לא רק פיזיולוגי, אלא גם מוסרי וערכי – כי הרי מי ששמן הוא פשוט עצלן או תאוותן - בכך אנחנו מגדילים את הבושה, כשבפועל כל המחקרים מראים שלרוב אין להשמנה שום קשר עם איפוק.

במחקר שערך פרופ' בראד קולסנג, מהאוניברסיטה הנורבגית למדע וטכנולוגיה (NTNU) בטרונדהיים שבנורבגיה, קיבלו המשתתפים כמות זהה של תרגילי התעמלות, אותם היו צריכים לתרגל 5 פעמים בשבוע. על הנייר, התרגילים היו אמורים לשרוף 500 קלוריות. בנוסף, גם כמות הקלורית שהם צרכו היתה זהה. אך עם זאת, התוצאות היו שונות לגמרי. "היו כאלו שהצליחו להוריד אפילו 15 קילו ממשקלם", מספר קולסנג, "רוב המשתתפים ירדו מספר קילוגרמים. אבל היו גם כאלה שאפילו השמינו".

+++

כחלק מאותו ניסיון להפריך את התפיסות המיושנות והמוטעות שלנו לגבי שומן והקשר שלו לאורח חיים בריא, ישנן גם יותר ויותר נשים אמיצות החליטו להוכיח, מתוך הניסיון האישי שלהן, שאת יכולה להיות גדולה, פעילה ובריאה. בארץ בולטות בתחום הזה הסטייליסטית גאלה רחמילביץ', שמקדמת שוב ושוב את העובדה ששומן זה ממש לא עצלות או חולי, וזוהר וסילויצקי, הידועה גם כ- Little Miss Sunshine, שכותבת לא מעט על הבחירה שלה להתעמל, שלא קשורה למשקל.

"How was your book tour, Jessamyn?" Well, it wasn't just one thing and there's no way for me to actually describe it. I wrote about a few things that stuck out on my tumblr- link is in the header above. Here are a few selections: 2. In Athens, GA, I taught a yoga class at @centercityballet and seeing the ballet students before my class reminded me of when I was the fattest kid in my dance class and our costumes almost always involved midriff baring and I was so self-conscious of my chubby belly that I would pull my hip huggin spandex pants up to my belly button and I had a perpetual spandex camel toe. 5. During my tour stop in Boulder, CO, I stayed at this insanely cool Denver hotel called @theartahotel. I was busy as shit so I barely got to spend any time there, but it was a very cool hotel and y’all should stay there if you’re in Denver. 6. In Chicago, I did back to back presentations at a high school in the ‘burbs. Literally every kid in those presentations reminded me of high school Jessamyn. Many of y’all seemed afraid to ask questions during the Q&A which made perfect sense because adults do the same goddamn thing. Most human beings are afraid of each other and nowhere is that made more vivid than the American high school system. 9. Darien, CT. has one of the bougiest and most beautiful libraries I’ve ever seen. Where I was reminded that library science is actually social justice and librarians are out in these streets for real. I have more to say but it’ll come out when it’s time. Every city had POC who verbalized a feeling of complete isolation. I see you. As a POC who operates in a very white world, I have to admit- our shared sense of isolation reads like a victory flag. It’s a sign that assimilation isn’t working and we are resisting. I am happy to be in the struggle with you. The rest is on my tumblr, link above- see you tomorrow at @rva_library MAIN BRANCH at 2pm, Richmond ?? ? by @bynadiaaboulhosn

A post shared by Jessamyn (@mynameisjessamyn) on

בעולם ידועה במיוחד ג'סמין סנטלי – מורה ליוגה שנכנסה לדיכאון לאחר שהעלתה במשקל, אלא שאז היא מצאה שהתרגול עוזר לה להתמודד עם הבושה והתיעוב העצמי. היום היא פועלת כדי להראות לאנשים שיוגה לא שמורה רק לאנשים רזים ודקיקים, וכי אפשר לתרגל יוגה בכל משקל ובכל מבני גוף.

גם תברייה מייגו'רס, דוגמנית פלאס סייז שעכשיו מככבת בגיליון בגדי הים של הספורטס אילוסטרייטד, מרבה להראות בחשבון האינסטגרם שלה שגם שמנות יכולות. מייגו'רס היא יפיפייה בלתי רגילה, גדולה (ולא "מלאה" או כל מונח אחר שאוהבים להמציא) וגם חזקה בכל כנה מידה וגמישה להפליא. היא מתרגלת טיפוס, ריקוד על עמוד, יוגה ושלל תחומי ספורט אחרים, מבלי שום התנצלות על המשקל שלה.

הנשים האלו הן כמובן רק טעימה לכל שאר הנשים והגברים שמשקל הגוף שלהם לא מעיד בכלום על סדר יומם ועל התחביבים שלהם, ושעוזרים לקדם את התפיסה שגם שמנים יכולים להיות בריאים וספורטיביים.