נטע ברזילי עשתה בשבוע האופנה שהתקיים בשבוע שעבר בתל-אביב משהו מדהים ועל כך אין עוררין. כולנו צפינו בה צועדת בגאון והוצפנו אנרגיה, נחת, עוצמה ותקווה אמיתית. ללא ספק, נטע היא אור גדול. כדמות ציבורית בולטת היא פורמת חוט רציני בסבך של שנים בו נשים ונערות ראו ייצוג מאוד ספציפי של גוף נשי, וכתוצאה מכך שאבו חוסר לגיטימציה לעצמן ולנראותן. אני מוצאת כי כל אקט ושיח מסוג זה יכולים לתרום לשינוי הייצוג הנשי בכלי התקשורת ובמדיות השונות, וחשבתי כך גם בשנים קודמות כשנשים גדולות החלו לצעוד על המסלולים. זה עדיין לא אומר שאין מקום גם לביקורת וספקות, לצד המנה העיקרית.

אבל, למה שקרה אחרי שבוע האופנה והצעידה של נטע על המסלול, לא ציפינו. קולות רבים ומגוונים עלו מתוך קהילת הפלאס סייז בארץ, המונה עשרות אם לא מאות אלפי נשים, אשר היו חלוקות בדעותיהן לגבי המסרים העולים מההליכה של ברזילי על הבמה, ויותר מכך - על המתרחש מאחורי הקלעים.

מאחורי הקלעים המורכב מתהליכים משמעותיים שקרו בשנים האחרונות. חברות מסחריות מתחילות להפנים שדימוי גוף חיובי ושינוי אידאל היופי הם כלים חזקים, המאפשרים להגיע לקהלים שלא היו שלהן לפני כן. כך, הן מדברות אל ההמון הצרכני, במסגרת תהליך אבולוציוני הגיוני בעולם קפיטליסטי ומתפתח. במאקרו, זה משרת נפלא את רעיון דימוי הגוף החיובי, וזה עדיף מאשר שהנושא יישאר זנוח בשוליים. אך בכל זאת, במיקרו, האם עלינו לאתרג כל מהלך יח"צני במסגרת האבולוציה הזאת? האם עלינו לחבק אותו ולהלל אותו ללא טיפת ביקורת, כי סוף סוף ראינו מה שלא ראינו לפני?

והנה בשבוע שעבר ראינו את זה קורה. אישה גדולה ומדהימה ארוזה בבגד ים צהוב זרחני, ולצידה שתי סלבריטאיות שמראן מייצג בדיוק את אידאל היופי הרזה. שלושתן רוקדות ומספרות לנו משהו עוצמתי: "יש מקום לכולן", וברור שהקהל העיקרי הוא קהילת השמנות "הנה, אנחנו רואות גם אתכן, כבנות אדם, וכצרכניות".

יש זרמים בעולם הפלאס סייז שטוענים שזה היה מהלך מבורך ועלינו להוקיר עליו תודה. לטענתן, אנחנו צריכות לחייך, לשמור על חיוביות, להגיד "אמן" על כל אישה גדולה שמבליטה את עצמה, וחלילה לא לעצור את הרכבת הדוהרת שנקראת "שינוי אידאל יופי" בעד שום ביקורת, הלצה, או חשיבה מתקדמת. אין לנו מקום להביע חשש, כעס, דרישה או תחושת דחייה. אנחנו בעיצומו של תהליך, אל תהרסו, ושלא תעזו בכלל לשמר את הדימוי המשוקץ של "השמנה הממורמרת", הגם שהוא מושתת פעמים רבות על אמת. כן, זה דימוי קשה, אבל גם אנחנו כנשים גדולות, כבדות משקל, שמנות, חווינו חוויות קשות שלוו במרמור, תסכול ותחושת דחייה.

ובטח ניחשתן שיש זרמים שחושבים גם אחרת. שהמהלך היה אמנם מעצים, אבל יש עוד נתונים שצריך להכניס למשוואה. ברזילי הציגה על המסלול בגד ים של "בננהוט", אך בערב האירוע באתר החברה לא היה ניתן למצוא את בגד הים במידה הגדולה מ-40. את הביקורת החשובה הזו הובילה הבלוגרית והסטייליסטית זוהר ויסילויצקי, ביקורות רבות נשמעו, במיוחד בשל אמירתה של נטע ברזילי שסירבה לקמפיין של חברה שלא מייצרת בגדים במידות שלה, ורק לאחר גל הביקורת הוכנסו מידות נוספו לאתר, לא לחנויות הפיזיות. אגב, המידות הגדולות בבגדי ים נוספים של החברה, יקרות בעשרות דולרים מהמידות הקטנות.

הויכוח בעולם הפלאס סייז דרך העיניים של נעמה פסקה דיוויס

אז מה אנחנו באמת רוצות? למצוא מידות בחנויות, שהתקשורת תהיה מגוונת ותכיל נשים בכל המידות, הצורות והצבעים, שלנערות תהיה לגיטימציה והן לא יגדלו מלאות שנאה עצמית, שהשחרור הנשי יעלה מדרגה והציפיות מהגוף הנשי יתרוקנו, שנפרוץ תקרות זכוכית. ורק לפני קצת יותר משבוע ציינו את יום האישה הבינלאומי.

עוד מילה לסיום. הביקורת של רובנו, כלל לא הופנתה לנטע האלילה. אני קוראת לה אלילה כי מה שהיא עשתה, גם בלי להתכוון, משפיע ועוד ישפיע על רבות. הביקורת היא על המהלך הלקוי של המותג 'בננהוט' של נטע אלחימיסטר ונועה בני, ועל כל מיני נשים בתחום שמתוך אינטרסים שונים קופצות על הרכבת הדוהרת שנקראת קידום מכירות עצמי, וזה לגיטימי - כל אחת מונעת ממקומות אחרים. אבל צריך להכיר את המקומות האלה. אפילו נטע, על אף שזה נעים ונחמד לדמיין שהיא בשירות אידאל גדול ונשגב, היא לא! היא בשירות עצמה. המקום החזק והמשמעותי מאפשר לה לחדור לכל ה"אקדמיות" ולהתקבל בחיבוק ובאהבה, ועל הדרך, לפעול גם בשירות האידאלים שלה. באופן טבעי, היא פורמת את כל הפרדיגמות של חייה שאפיינו אותה והפכו אותה למי שהיא. היא סוגרת מעגלים, פינות כואבות וגם עושה שירות מדהים לנושאים הרגישים האלו.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Going bananas with @bananhot @noabeny @neta_alchimister

A post shared by netta barzilai (@nettabarzi) on

לא כל שינוי בהיסטוריה האנושית הושג בחיוביות, בנעימים, עם חיוכים וליטופים וחוש ביקורת אינו מחייב את המבקרת במציאת פתרונות ולקיחת המושכות לידיה. אבל מעל הכל אני מבקשת שנזכור שכולנו כאן אחרי הכל לאותה מטרה, והסיפור הזה, הגם שקרע ושבר לרסיסים את קהילת הפלאס סייז בישראל בימים האחרונים, מעיד על התפתחות ובשלות חדשה בכל הקשור לנושא אידאל היופי, דימוי הגוף ונושא טווח המידות בחנויות. על זה, יש לנו לשמוח.

צילום תמונה חיצונית של נטע ברזילי, מתוך האינסטגרם של נטע ברזילי: אדריאן סבל