ברוכות הבאות למדור המהפכים שלנו. מדי שבוע נפנק אישה מדהימה שיצרה מהפך בחייה, במהפך חיצוני, מתוך האמונה שכשהפנימיות והחיצוניות משתלבים ביחד - את יכולה לכבוש את העולם. אחרי שהפכנו את איילת רדעי, מעצבת עם 3 לילדים להכי מתוקתקת שיש, הפעם פגשנו את אלונה קרובקה, בעלת עסק עצמאית שעברה את אחד המהפכים הכי מטורפים שנתקלנו בהם.

עוד כתבות במדור של גאלה:

בגיל 45, אחרי שהגיעה לחרפת רעב ומצאה עצמה עם שתי בנותיה בדירה ללא חשמל וללא כסף לאוכל, קרובקה, או בכינויה הידוע לוני, החליטה לקחת את העניינים לידיים ולשנות את עולמה. מאז היא מכלכלת בכבוד את משפחתה ומוכיחה שהגורל נמצא בידיים שלנו.

לוני, כיום בת 47 מפתח תקווה, היא אם יחידנית לסהר (23) לקוית למידה רב- מערכתית ושי (20) הלוקה בפיגור שכלי. כשהיו בנות שש וארבע היא התגרשה, וחיה בצניעות אך עם יכולת לכלכל את בנותיה בכבוד, גם בעזרת דמי המזונות וגם בעזרת הקצבאות, לצד עבודתה כסייעת פדגוגית בעיריית פתח תקווה. כשמלאו לבנות 18 הופחתו דמי המזונות וקצבת הנכות של שי הופסקה זמנית (שכן בגיל 18 נדרש אבחון מחדש). אז, החלה ההתדרדרות הכלכלית.

אלונה קרובקה הג'חנון של לוני

"המשכורת הספיקה לשכר דירה אבל לא לביגוד, אוכל, חשמל, מים או ארנונה. עברנו ניתוקי חשמל, מים והוצאה לפועל, לקחתי הלוואות ממי שהתאפשר וצברתי חובות מטורפים. הייתי מיואשת", היא משתפת בגילוי לב. "מבחינתי זו בושה ענקית לגנוב, אבל זו לא בושה לקבל סלי מזון, והתחלנו לקבל אותם. סל המזון היה הכי קשה. זה הרגע שבו את מבינה שאת פשוט לא מצליחה להאכיל את הילדות שלך".

המהפך הגדול הגיע אחרי שחברה לקחה אותה להרצאה של יובל אברמוביץ'. "שכבתי לילה אחד במיטה ושברתי את הראש איך אשיג כסף לשכר הדירה. פתאום עלתה לי מחשבה שיש בבית קמח, סוכר, שמן ומלח, אז אני יכולה להכין ג'חנונים ולמכור אותם. פירסמתי פוסט בפייסבוק בו גוללתי את מצבי, וסיפרתי שאני לא מחפשת תרומות או מתנות, אלא מציעה ג'חנונים מעשה ידיי למכירה. פתאום הגיעו מאות פניות, ותוך שלושה ימים היה לי את הסכום החסר לשכר דירה. הבנתי שיש לזה פוטנציאל לפרנס אותנו, ואחרי שקיבלתי פידבקים מדהימים פתחתי את עסק הג'חנונים שלי".

לצד עבודתה כסייעת פדגוגית שעוסקת בשילוב תלמידים בעלי צרכים מיוחדים במערכת החינוך, לוני מכינה מדי שבוע מארזים של ג'חנונים קפואים ללא מרגרינה, אותם היא מציעה למכירה מביתה, כשלצידה בתה סהר שלמדה את הסודות המשפחתיים ועוזרת אף היא בהכנה.

"ממצב בו לא היה לי כסף לשלם חשבונות, שכר דירה ואוכל, שלא לדבר בכלל על בגדים או מוצרי מותרות, הצלחתי יחד עם בנותיי להגיע למצב בו אנו מתכלכלות בכבוד. נכון, אנחנו לא יכולות להרשות לעצמנו להתפרע ועדיין הכל מאוד מחושב, אבל בחיים לא הייתי מעלה בדמיוני שסטטוס אחד בפייסבוק ישנה לנו כך את החיים".

אלונה קרובקה הג'חנון של לוני

"הפכנו להרבה יותר עצמאיות, הבנות שלי למדו ולומדות את כוחה של מוטיבציה, התמדה ומסירות וזה מסר שחשוב לי להעביר להן. הן גם יודעות שבחודשי החורף יותר פשוט לנו למכור ג'חנונים, שכן ג'חנון נחשב למאכל חורפי ומנחם, ושאנחנו צריכות להיערך כלכלית בחוכמה לקיץ, כי הקיץ בשבילנו הוא מכה לא פשוטה. אנשים לא קונים הרבה ג'חנונים כשחם".

"לעולם לא אשכח שהבת שלי ביקשה ליום ההולדת שלה שאכין לה עוגת אוראו. היא לא ביקשה מתנות, תכשיטים או בגדים, היא בסך הכל רצתה עוגת אוראו. נקרע לי הלב כשנאלצתי להסביר לה שאין לי את הכסף לקנות את המצרכים. היא חיבקה אותי ואמרה לי שהיא אוהבת אותי, אבל כאמא הרגשתי ממש כאב לב באותו הרגע. הבטחתי לעצמי שלא נגיע יותר למצב הזה, כי אני פשוט לא יכולה להכיל את זה".

צילום: BARE by Pazit Oz

סטיילינג, הפקה ואיפור: גאלה רחמילביץ' ל-GALA'STYLE

שיער: ליז לוי ל-HAIRVISION  המרכז לתוספות שיער והחלקות

בגדים: טליה

הג'חנון של לוני - עמוד הפייסבוק

המהפך של לוני אלונה קרובקה