אחרי תשעה חודשים לא קצרים, בדרך כלל, נדמה שעכשיו את צריכה להתגייס כולך למען התינוק/ת החדש/ה. זה נכון, אבל אל תשכחי שאת צריכה גם לשמור על עצמך. ד"ר אולגה רז, תזונאית קלינית, מונה 4 דברים שיעזרו לך לחזור לעצמך, ואפרת מנור, מטפלת מינית, מוסיפה עוד אחד קטן לסיום.

  1. השבת הסידן האבוד

במהלך ההיריון  גופך מתגייס כדי לספק לעובר את כל הצרכים הדרושים להתפתחותו ולבניית גופו הזעיר. אחד המרכיבים החשובים ביותר הוא הסידן, החיוני לבניית השלד שלו. אולם, בעוד שהעובר מקבל את כמות הסידן שלה הוא זקוק, ייתכן מאוד שאת תסבלי ממחסור במינרל החשוב הזה כבר לאחר הלידה. למעשה, מחסור בסידן הוא עניין שכיח מאוד בתקופה הזאת. דוגמאות לסימנים במחסור בסיד הן, למש,ל בעיות בשיניים, ציפורניים שבירות ועוד.

החדשות הטובות הן, שבעזרת תזונה בריאה וכזו המתאימה עבורך באופן אישי, ניתן להשלים את מאגרי הסידן שהתרוקנו. לאחר הלידה ספיגת הסידן משתפרת, דבר שמאפשר לך להרוויח כמות מספקת ממזון עשיר בסידן, כמו גבינת ריקוטה שמספקת 2/3 מצריכת הסידן היומית המומלצת לילדים ומחצית מזו המומלצת למבוגרים (בין 500-600 מ"ג ל-100 גרם גבינת ריקוטה). חשוב לציין, ספיגת הסידן ממקורות צמחיים כנראה נמוכה יותר מאשר ממקורות מן החי, זאת משום שמקורות הצמחיים מכילים פיטאטים ואוקסלטים - רכיבים המפריעים לספיגתו. לכן, מומלץ לשלב מזונות מסוגים שונים. במקרה הצורך יש לשקול שימוש בתוסף תזונה בהתאם להמלצת הרופא או התזונאי.

  1. כפיפות בטן איכותיות, לא כמותיות

נכון, אנחנו יודעים שלדבר איתך כרגע על חשיבות הכושר הגופני זה בערך כמו להציע לדונלד טראמפ להשתתף בכנס לקידום פמיניזם. ובכל זאת, אם חשוב לך לחזור לכושר ולשמור על הבריאות, הנה העצה שלי: עבודה ממוקדת על שרירי הבטן.

שרירי הבטן הם למעשה 4 קבוצות שרירים שונות. העבודה עליהם לא פשוטה ובינינו, לרוב גם לא מאוד מתגמלת. כדי להצליח באמת להוציא את המקסימום מהאימון, חשוב שתעשי 2 דברים: הראשון, הוא פשוט לכווץ את שרירי הבטן ו"להכניס" אותה בכל פעם שאת מבצעת תרגיל שנועד לחיזוק האזור. רק בצורה כזאת תפעילי את השריר הרחב בטני שהופך לרופף ואלסטי פחות במהלך ההיריון. בנוסף, כדי לראות תוצאות מספקות, כדאי מאוד שתשלבי פעילות אירובית כמו ריצה או הליכה לפחות פעמיים בשבוע. שילוב כזה יסייע לך במשימת חיטוב השריר לצד הסרת עודפי השומן. ודבר אחרון: זכרי שהאיכות עולה על הכמות. עדיף לבצע 2 סטים של 10 כפיפות נכונות וטובות מאשר לבצע 30 ולעבוד לחינם.

  1. זמן להעשרת הידע

ברור לנו שלימודי דוקטורט זה לא בדיוק מה שיש לך בראש כרגע, אבל מה שמשמח בעובדה שילדת בשנת 2019 הוא שאת לא באמת צריכה לצאת מהבית כדי להעשיר את הידע. כיום יש מגוון קורסים מקוונים שבלחיצת כפתור יכולים לפתוח בפנייך עולם שלם. במקום לחזור למקום העבודה ולהשלים פערים, תוכלי לחזור עם רעיונות חדשים וידע חדש שלא היה קיים קודם. אז אם את כבר גולשת, ואפילו זוכה לשבת (היש שילוב מושלם מזה?), למה שלא תנצלי את הזמן לתרגל שפה חדשה, להעשיר את הידע הכלכלי שלך או אולי אפילו לייצר לעצמך הכנסה נוספת?

  1. קבוצת אימהות

בגדול, אפשר למנות 2 דרכים להעביר את חופשת הלידה: הראשונה: לשרוד בין החיתולים, הכביסות לבכי של התינוק (וגם שלך); או: למצוא חברות לשעת צרה ולחגוג איתן כל רגע פנוי. נעמה מאבן יהודה, שילדה את בתה השלישית לפני כחודשיים, בחרה באופציה השנייה והיא סיפרה לי: "זה התחיל מקבוצה קטנה של 3 בנות, שכיום מונה מעל 15. בכל שבוע שאנחנו מקיימות מפגש בבית אחר. כל אחת מביאה כיבוד, מסייעת לשנייה עם התינוק כשצריך, ואפילו התחלנו לארגן טיולים משותפים לאחרונה. אני חושבת שכל מי שנמצאת בחופשת לידה צריכה למצוא לעצמה מסגרת כזאת. זה תמיד יותר נחמד מלשבת בבית ולרחם על עצמך". רעיון משובח, אני ממליצה בחום.

  1. סקס: כן גם זה אפשרי

ממש כמו כושר גופני, גם ליחסי מין אפשר ורצוי לחזור בהדרגה. אבל מה עושים כשהדבר היחיד שמתחשק לך לעשות במיטה זה לישון? אפרת מנור, מטפלת מינית מוסמכת ליחידים וזוגות מסבירה: "כשאישה מקיימת יחסי מין לאחר תהליך של לידה, במובן מסוים אפשר לומר שהיא לומדת את כל התורה מחדש. הגוף משתנה, התחושות משתנות, ואפילו מצב הרוח האופייני לתקופה עשוי להשפיע על הרצון לקיים פעילות בין הסדינים. לכן, חשוב להקשיב לגוף, ולבחון מה מתאים, מה נעים, מה לא ומתי כן".

הצורך בשינה  - קודם לחשק המיני, מזכירה מנור. גם בהקשר הזה מומלץ לנצל כל רגע אפשרי להשלמת שעות מנוחה ושינה, ולא להתבייש לבקש עזרה עם התינוק. כאשר הגוף שלך יזכה לזמן השינה הנדרש, סביר להניח שיהיה לו פנאי וחשק אולי להנאה מסוג אחר.

מנור מציינת בנוסף שגם הזוגיות משתנה בהתאם לסיטואציה החדשה: "התינוק הקטן דורש תשומת לב רבה, מה שלעיתים רבות דוחק את הצרכים הזוגיים הצידה. לכן, חשוב לתת מקום גם לבן או לבת הזוג, ולמצוא ביחד את זמן הבילוי המשותף, גם אם הוא קצר יותר ופחות ספונטני".

 

אז אחרי שעשינו לכן סדר, כל מה שנשאר לכן הוא ליהנות מחופשת הלידה וההיכרות עם הבייבי החדש. ושיהיה במזל!