פירות וירקות חשובים לתזונה שלנו, את זה כולנו יודעות. יש בהם ויטמנים, סיבים תזונתיים, נוזלים, ומינרליים. אך זאת לא הסיבה העיקרית שבגללה חשוב לשלב אותם בתפריט. הסיבה שחשוב לאכול פירות ירקות בגלל הויטמינים שבהם היא בגלל שכל אותם ויטמינים ומינרלים הם נוגדי חמצון. הם משמשים את הגוף שלנו במלחמה בגורמי החמצון.

חמצון קורה גוף בגלל תהליכים טבעיים שמתרחשים בגוף, אבל גם בגלל תהליכים חיצוניים. כמו זיהום, הזדקנות, התחממות גלובאלית, שינוי אקלים וקרינה. כל אלו מאוד מעצימים את תהליכי החמצון בגוף שלנו ולכן נוגדי חמצון שמגיעים מתוך הגוף ומהמזון הם חשובים מאוד. בנוסף לנוגדי החמצון, פירות וירקות תורמים לתהליכים נוספים בגוף. המינרלים חשובים למניעת מחלות. סיבים תזונתיים תורמים לתחושת שובע ולפעילות תקינה של המעיים. אך מעל הכל חשוב שנאכל פירות וירקות בכדי לסייע להתפתחות חיידקי מעי טובים. אחת הדרכים לסייע להתפתחות חיידקי מעי טובים זה פרוביוטיקה, וזו דרך נפוצה מאוד, מי מאיתנו לא נתקל בפרסומת לפרוביוטיקה. פרוביוטיקה זה בעצם קפסולות המכילות חיידקים שמהרגע שאנו נוטלים אותם הם יכולים להתרבות או לא להתרבות  גוף שלנו, וכך בעצם לדחוק לצד את חיידקי המעי הפתוגניים שיכולים לגרום לנו למחלות.

אז איך זה עובד? הרי חיידקי המעי בכלל לא נמצאים בפירות וירקות. אבל בפירות וירקות יש סיבים תזונתיים פרביוטיים שהם הסיבים התזונתיים שחשוב שאותם חיידקי מעי יאכלו. החיידקים האלו מחכים במעיים שלנו ואותם הסיבים התזונתיים שאכלנו בפירות וירקות פוגשים אותם שם. ברגע שהם נפגשים אחד עם השני חיידקי המעי אוכלים את אותם סיבים תזונתיים ואז מפרישים מגוון חומרים שעושים לנו טוב לגוף ובאופן כללי שומרים על האיזון של המערכת שלנו. מערכת חזקה של חיידקים טובים ואיכותיים ומערכת חזקה כזו יכולים לסייע גם בירידה במשקל אם למשל רוצות להתחטב או בשל שיקולים בריאותיים. בנוסף לסיבים התזונתיים החשובים, פירות וירקות גם מכילים נוזלים. ידוע לכלל שבימי הקיץ החמים חשוב לצרוך נוזלים, אבל לא רק. במדינת ישראל יש אחוז גדול של התייבשות גם בחורף. לכן גם בחורף חשוב לצרוך פירות וירקות. דווקא בחורף, זו העונה של פירות ההדר, והם מאוד מזינים.

הדבר האחרון שחשוב לשים לב אליו בכל הקשור לשילוב פירות וירקות בתזונה שלנו הוא הפחתת הדחיסות האנרגטית של המנה. בעזרת פירות וירקות אנו יכולים לקחת מנות שהן מאוד דחוסות קלורית ולרווח אותן, זה מסייע מאוד בירידה במשקל. בחיים שלנו יהיו שלבים בהם נרצה לרדת במשקל. למשל, בשל מצב בריאותי או בחיטוב. כשאנו מעשירים את התזונה שלנו בירקות, אנחנו שומרים על גודל המנה ומורידים את הערך הקלורי שלה.

ומדוע חשוב לשמור על גדול המנה? על פי מחקרים רבים כשאנו מקטינים את כמות האוכל שאנו אוכלים, אנחנו נסתובב בעולם רעבים ועצבנים. זה לא טוב, לא בריא.  לעומת זאת, אם נשמור על גודל המנה שאנו רגילים לאכול, והדחיסות האנרגטית - כמות הקלוריות – תפחת, זה ייטיב עם תחושת השובע שלנו. פירות וירקות זו טכניקה אחת לעשות זאת. למשל, לערבב פסטה רגילה עם פסטה זוקיני או למשל, כמו במשקאות של fruit&veg : במקום משקה שמורכב מ-100% פרי, משקה שהוא בחלקו ירק - ואז אני מקבלת את אותה כמות של משקה, אותה מתיקות, רק עם כמות קלורית נמוכה יותר. גם כמות הסוכר נמוכה משמעותית. זה באופן כללי ייטיב עם הבריאות שלנו.