יעל גבאי, טבעונית אקטיביסטית מהוד השרון, פעילת סביבה וזכויות בעלי חיים במשך שנים, ממייסדי ארגוני 'חופש לבעלי חיים', 'ישראל נגד משלוחים חיים', 'Israel animal Save' , 'Israel Pig save' וארגונים נוספים פועלת בעקביות בכדי לקדם זכויות בעלי חיים. לאחר שפעלה מול משרד החקלאות הישראלי ומול גורמים נוספים במשרד להגנת הסביבה ונתקלה במחסומים רבים ובחוסר שיתוף פעולה, גבאי בחרה לפעול בזירה הבינלאומית ובשבוע שעבר הגיעה לועידת האקלים בבון, בגרמניה והובילה עם שורה של פעילים מארגונים נוספים השתתפות בוועדות, מחאה אקטיביסטית בתוך האו"ם וחלוקת 1,500 נקניקיות טבעוניות ברחבת האו"ם.

ארגוני סביבה במחאה בתוך בניין האו"ם (צילום: Save Movement)

כמו גם, יעל יחד עם נציגי ארגוני הגנת סביבה נוספים מרחבי העולם קראו לבכירים לאמץ את עיקרי ד"וח האו"ם ולחתום על קמפיין הקורא להצטרף לאמנת התזונה מהצומח. מטרת הקמפיין הינו קריאה לממשלות מסביב לעולם להתייחס לנזק הנגרם על ידי תעשיות המזון מן החי הגורם למשבר האקלים ולנקוט בצעדים אגרסיביים למיגור התופעה. עד כה חתמו ברחבי העולם כ- 750 קבוצות, 600 עסקים, 15 ערים ו-40,000 אנשים, כולל סוקרים מומחים של IPCC, חתני פרס נובל, ויותר ממאה פוליטיקאים שתומכים בקריאה זו בכדי להפעיל לחץ על הממשלות לנהל משא ומתן בכדי לאמץ את האמנה.

גם לישראל יעל הביאה את האמנה שהופצה במשך החודשים האחרונים על ידי ארגון 'Israel Climate Save' במסגרתו חתמו על האמנה יותר מ- 2,000 אנשים ביניהם: שרים, חברי כנסת, חברי מועצות, חברות מסחריות ואזרחים רבים. ד"ר פיטר קרטר, סוקר מומחה מטעם ה IPCC ומנהל מכון החירום האקלימי שאישר את נייר העמדה של אמנת התזונה מהצומח, אמר: "המדע ברור, לא ניתן למנוע אסון אקלים עולמי ללא חיסול הבשר והחלב בתזונה שלנו, וזה חייב לקרות מהר."

אנה ספרק ממכון Green REV ו-Future Food 4 Climate אמרה, "בתקופה של מלחמה באוקראינה, אי-שוויון חברתי גובר ואיומי אקלים, יש לנו שאלות רבות. התשובה לביטחון תזונתי, צדק מזון, שיקום המגוון הביולוגי ושלום אקלימי היא אמנת התזונה מהצומח. התשובה הזו מוכנה ומחכה למקבלי החלטות אמיצים שמסוגלים לחשוב במונחים של העתיד ולא במונחים של תפקידים".

בשנים האחרונות "קלף חדש" נזרק למגרש כאשר דו"חות האו"ם הכריזו על מצב חירום שעבר את נקודת האל חזור וכי ללא שינוי משמעותי ברחבי העולם במאבק בפליטות גז החממה מתאן, אסון אקלים קרוב מאי פעם. גז המתאן נפלט מחיות המשק בתעשיות אשר "מיוצרות" בכמויות אדירות, פי כמה ממספרן הטבעי, אך מלחמה במזון מהחי כוללת לצד הפחתת המתאן גם הפסקת בירוא היערות - שטחי יער עצומים המבוראים לטובת מרעה וגידול מזון לחיות המשק. בירוא זה מפחית משמעותית את ייצור החמצן ביערות העד לצד הורדה ניכרת בקליטת הפחמן הדו חמצני שבאטמוספירה. עוד בנזקי תעשיות המזון מן החי קוראים דו"חות האו"ם להפחתת הדיג אשר פוגע באיזון האקולוגי של האוקינוס, יצרן חמצן אדיר בפני עצמו אשר גם הוא, כמו יערות העד קולט פחמן דו חמצני.

מעבר לתזונה צמחית הוא כרגע הפיתרון המהיר ביותר למאבק במשבר האקלים.

על גבאי, ישראלית פעילה למען הסביבה ובעלי חיים, ניהלה את הפעילות של הקמפיין בבון: "מאוד מהר רואים את הקושי של נציגי המדינות להתגייס למאבק בשל הלחץ עליהם מכל הכיוונים, חלקם איתנו וחלקם עם אג'נדה ממש שונה. מצד שני זכינו לחיבוק חם מצד נשיא ועידת האקלים של האו"ם, מר פול דיסנקר, אשר יצא למשאית שלנו שחילקה 1,500 נקניקיות טבעוניות וברך אותנו על עבודתינו ואף אמר כי אנחנו עושים שינוי בקרב נציגי הממשלות. גם מזכירת ועידת האקלים, הגברת פטרישיה אספינוזה, שמחה על בואינו ובירכה אותנו". עוד הוסיפה יעל: "קראנו לנציגים מחוץ לכנס ובפנים יחד עם ארגונים אחרים, להסתכל על תזונה צמחית כפתרון למשבר האקלים, לביטחון תזונתי ולבריאות של כולנו. 

בנוסף לחלוקת המזון הטבעוני מחוץ לכנס, בפנים הסברנו בדיונים שונים את עמדה זו. הגיע זמן לצרף את אמנת התזונה מהצומח להסכם פריז, למען עתיד ילדינו. מאכזב נורא שנושא האקלים לא מספיק בוער לממשלת ישראל ולכנס לא הגיע אף נציג משרד החקלאות. איך המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות מצליחים להתעלם מההשלכות של התעשיות מן החי ולא מתחילים לעשות צעדים לשינוי, לשפר ולהפוך חקלאות ישראלית לברת קיימא ובטוחה לציבור הישראלי.

לצערי, לועדות השבוע הגיעה רק נציגה אחת מהמשרד להגנת הסביבה  ונציגה של משרד החוץ. בדיונים של וועדת קורוניביה לחקלאות ברת קיימא לא הגיע נציג אחד מהמשרדים הממשלתיים של ישראל".