סביר להניח שאם הייתי שומעות שסוריה מינתה אישה לראשות הממשלה, או שביבי ושרה החליטו להפריד כוחות, הייתי מופתעת הרבה פחות מכפי שהייתי כששמעתי את הידיעה הזו: לוח השנה הבא של חברת הצמיגים פירלי לא יהיה מורכב מדוגמניות חצי עירומות לשם שינוי, אלא דווקא מנשים משפיעות ומעוררות השראה, מכל הגילאים, הצבעים והמשקלים.

 

בין הנשים שנבחרו לעטר את חודשי השנה נמצאות יוקו אונו, איימי שומר, סרינה ויליאמס, המוזיקאית פטי סמית, הבימאית אווה דוברניי ("סלמה"), האמנית האירנית שירין נשאט ובלוגרית האופנה והשחקנית טאבי גבינזון. כולן עברו תחת ידיה המקצועיות והמוכשרות של הצלמת חביבת הסלבס, אנני ליבוביץ'.

 

אנני ליבוביץ' ואיימי שומר 

 

"לוח השנה הזה הוא כל כך שונה", כתבה ליבוביץ' בהצהרה מטעם פירלי, "התחלתי לעבוד על התפקידים שהנשים מגלמות, נשים שהשיגו משהו. חשבתי שהנשים צריכות להראות חזקות אבל טבעיות".   

 

אנני ליבוביץ' וסרינה וילאמס

 

לא רק אנחנו הופתענו מההחלטה של פרילי, אלא גם הנשים אליהן פנו כדי לקחת חלק בפרויקט. "מאוד הופתעתי מההזמנה, והייתי מאוד גאה בה ואני חושבת שאנני עושה משהו מיוחד ושונה, ופירילי עושים צעד מאוד אמיץ", אמרה פטי סמית ל"ווג". "אני רואה את הפרויקט הזה של אנני כחגיגה, לא כמחאה".

 

יוקו אונו

 

כאמור, מדובר בשינוי עצום מלוחות השנה הרגילים של פירלי, שמאז הלוח הראשון, שיצא ב-1964, מארחים בעיקר דוגמניות רזות, גבוהות ולבנות. למעשה, רק בתחילת השנה ה"גרדיאן" כינה אותו "לוח שנה שהוא פורנו רך שנועד כדי לקדם לצמיגים". עם זאת, כבר בשנה שעברה, בלוח שנושאו היה "פטישיזם", היה ניתן להבחין בצעדים ראשונים של התקדמות חיובית, כשאחת מהדוגמניות שנבחרו לככב בלוח היתה גם הדוגמנית למידות גדולות, קנדיס הופיין.  

 

פטי סמית

 

 

אין ספק שפירלי באמת החליטו לעשות צעד נועז, אבל בעיקר יהיה מעניין לראות האם גם כשהביקוש ללוח השנה ירד (כי בואו נודע על האמת – הקהל הרגיל של פירלי הולך להתאכזב ובגדול), חברת הצמיגים עדיין תדבוק במגמה המבורכת, או שאולי תתייחס ללוח השנה של 2016 כאל יציאה חד-פעמית שנועדה בעיקר להרגיע את הקולות שיצאו נגדם לאורך כל השנים. 

 

היידי קלום בגלגול הקודם של לוח השנה