כחלק מהניסיון שלנו לשמור על תזונה בריאה כבר הבנו שאנחנו צריכים להיזהר מפחמימות, להתרחק מסוכרים, להישמר ממתיקים מלאכותיים ולהיגמל משומנים רוויים, אבל מחקר חדש מציע שאנחנו צריכים (ובעיקר צריכות) להתרחק גם מלקים לציפורניים.

 

עוד באון לייף: 

 

על פי המחקר שערכו אוניברסיטת דיוק והאגודה לסביבת עבודה בארצות הברית, מרכיב סודי שנמצא בתוך הלקים שלנו עלול לגרום לשורה של בעיות, במיוחד אצל אלו שנוהגים למרוח לק באופן תדיר.

 

על מנת להפוך את הלקים לגמישים ויציבים יותר, הלקים מכילים חומר שנקרא TPHP, בו משתמשים גם כדי לעשות פלסטיק או חומר שאיתו מצפים רהיטים על מנת שיהיו פחות דליקים. למעשה, בחומר הזה מעורבבים גם הורמונים, וכשהוא נבדק על בעלי חיים נמצא שהוא גורם לבעיות בהתפתחות ובפוריות. במחקרים קודמים בהם בדקו את החומר על בני אדם, נמצא כי הוא קשור לעלייה במשקל, עם כי נדרשים מחקרים נוספים על מנת לקבוע את זה באופן רשמי.

 

 

החומר נמצא ביותר מ-49 אחוז מ-3,000 הלקים שנבדקו במחקר, ואצל חלק מהלקים הוא נמצא למרות שהוא לא רשום בין המרכיבים. מן הסתם, נשים חשופות לחומר יותר ובאופן מפתיע דווקא לקים שקופים מכילים יותר חומר מלקים צבעוניים.

 

אמנם הממצאים עדיין לא רשמיים, אבל האגודה לסביבת עבודה כבר יזמה מחאה, אליה אפשר להירשם כאן. עד שמשהו ישתנה, אם בכלל, כדאי לשים לב שכשמורחים את הלק לא חורגים מגבולות הציפורן וצובעים גם את העור, זאת בכדי למנוע ספיגה גדולה ומהירה יותר של החומרים המזיקים.