לפני כשנה הגיע למייל שלי פרסום על קורס שתפס את תשומת לבי והחלטתי לקרוא אותו עד הסוף. כשסיימתי לקרוא, הבנתי שאמנם זה לא בדיוק המקום בו אני נמצאת, אבל יש שם מספיק דברים מעניינים כדי להרים טלפון ולקבל פרטים נוספים.

 

כך נוצרה ההיכרות שלי עם הקורס "שכירה ועצמאית": שמי דבי יוסף. אני מאמנת (בעיקר אנשים עם הפרעות קשב) ובוגרת בית ספר ל-CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי). במישור האישי, אני גרושה מזה ארבע שנים ואם לארבעה ילדים. יש לי תואר ראשון בסוציולוגיה ובעבר עבדתי 15 שנה כסוכנת נסיעות, תחום שמאד אהבתי ונהניתי ממנו. לפני כעשור עזבתי את התחום בשל צורך להיות פנויה לטיפול בבני משפחתי, עקב מחלה. בתום המשבר, ידעתי שאני רוצה לחזור לעבודה, אך לא ידעתי באיזה תחום או באיזו דרך. לאחר התלבטויות רבות, בחרתי בתחום האימון ל-ADHD. עם סיום הלימודים, התחלתי לעבוד במכון בחדרה, יחד עם נסיון להגיע לקליניקה פרטית, דבר שלא היה פשוט כלל ועיקר.

 

כשנפרדתי מבעלי שהיווה את הגב הכלכלי שלי, מצאתי את עצמי מול השאלה ממה אתפרנס, כשמחד אני הופכת למפרנסת יחידה ומאידך גיסא, ההוצאות רק גדלות. הנושא הדיר שינה מעיני וכך הגעתי לקורס, כשמצד אחד אני מאד רוצה לשמור על תפקיד המאמנת-מטפלת ומצד שני אני לא רואה איך אני מתפרנסת מזה. הייתי דקה לפני החלטה לחזור להיות שכירה במשרה מלאה, ראש שקט ומצב של בטחון כלכלי, המביא גם לשקט נפשי.

 

 

ואז הגעתי לקורס שכירה ועצמאית ב-"נטע – המרכז לפיתוח קריירה". הכרתי שם נשים שנמצאות בדילמות דומות. נשים שרוצות לשמור על משרה והכנסה קבועה, אך להרחיב את פעילותן והכנסתן. אני אמנם רציתי להישאר בתחום שלי, במקצועות הטיפוליים, אך היו גם נשים שרצו להפוך חלום או תחביב לעסק עצמאי.

 

הפגישות השבועיות, שהועברו על ידי מירי אשוח, התכנים השונים והמגוונים, ההתייחסות האישית לכל אישה ולצרכיה גרמה לי ולמשתתפות האחרות לחשוב בצורה מדוייקת, ריאלית ומאורגנת – כל אחת על האפשרויות העומדות בפניה.

 

לאחר כל מפגש, קיבלנו שיעורי בית, שבזכותם הצלחנו לענות על שאלות כגון: מה הגיוני, מה לא, מה יש לי, מה החוזקות שלי, מה מבדל אותי, מה יקדם אותי, מה עלול להוות מחסום עבורי וכולי. למדנו נושאים שאנחנו פחות פוגשות כשכירות כמו סקר שוק, תקציב, סוגי הוצאות, מטרות וחזון, שיווק ועד מפגשים עם אנשי מקצוע (בנקאות, ראיית חשבון).

 

 

בסוף התהליך היתה תמימות דעים, בקרב משתתפות הקורס, שכולנו מאד נתרמנו. היה מינון נכון של מרכיבים אישיים וחוויתיים לצד הידע שהעבירו אנשי המקצוע, שהאירו את עינינו ופתחו צוהר אל העתיד העסקי של כל אחת מאיתנו.

 

בזכות הקורס הצלחתי לקבל החלטות מושכלות. החלטתי שבמקום להימנע מדברים שאני לא אוהבת לעשות, פשוט אעביר אותם לאנשי מקצוע ואתרכז בדברים שאני טובה בהם וכן אוהבת לעשות. באחד המפגשים בהם דובר על נישה ייחודית, הבריקה לי מחשבה על אימון בספרדית (ספרדית זאת שפת האם שלי). משם לקחתי את זה עוד צעד קדימה והתחלתי ללמד ספרדית באופן פרטני ובקבוצות (אני בוגרת קורס מורים לשפה), דבר שהיווה עבורי מקור פרנסה נוסף והפך את בניית העסק ה-"מקורי" לפחות מסוכנת.

 

לבסוף, אני רוצה לציין את תרומת הקבוצה. להיות חלק מקבוצה שחושבת על כל משתתפת ושכל משתתפת חושבת עלי בסיעור מוחות – זהו אלמנט חשוב ביותר, שהפך את הקורס עבורי לנקודת מפנה במחשבה שאני יכולה להצליח בניהול עסק עצמאי בצורה בטוחה, מושכלת ומוצלחת!