מלכת היופי של קנדה, אנסטסיה לין, בת ה-25, אולי לא הולכת לפתור את משבר הרעב באפריקה או להביא שלום עולמי, אבל אין ספק שכבר היא מנצלת את הכתר שלה למטרות שהן קצת מעבר לקמפיין בגדי ים.

 

עוד באון לייף: 

 

בשבוע שעבר ביקשה הדוגמנית להיכנס לסין, כדי להשתתף בגמר העולמי של תחרות היופי, אלא שאז נתקלה באיסור חמור שאילץ אותה לחזור לביתה (למרות שבדרך כלל אזרחים קנדים מקבלים ויזה באופן כמעט אוטומטי). לין, בעצמה ילידת סין, מיד הסבירה את האיסור על הכניסה ואמרה "הממשלה הסינית חסמה ממני את האפשרות להשתתף בתחרות רק בגלל סיבות פוליטיות. הם מנסים להעניש אותי בגלל הדברים שאני מאמינה בהם ולגרום לי להפסיק לדבר על זכויות האדם".

 

בזמן המקרה יצאו הסינים בהודעה רשמית שאין להם מה להגיד בנושא, אבל אתמול עיתון סיני פרסם מאמר (שמן הסתם הוזמן על ידי הממשלה) התוקף את לין, וטוען שהיא ביקרה את הממשלה הסינית. הטענה הזו, אגב, לגמרי נכונה - ביולי השנה לין העידה בקונגרס על רדיפות על רקע דתי בסין ובעבר היא דיברה לא פעם על פגיעה בזכויות האדם במדינה הקומוניסטית. בעבר גם דווח שהיא מתרגלת את שיטת הפאלון גונג, שיטה רוחנית למדיטציה ותנועה שמקורה בסין, שהחל מ-1999 נחשבת ללא חוקית בסין ואלו ששייכים לה נרדפים על ידי הממשלה הקומוניסטית, ועל פי הדיווחים אף נשלחים למחנות כפיה ל"חינוך מחדש" ועינויים. מתרגלים של השיטה שהצליחו להימלט מסין אף סיפרו על אלפי מקרי מוות מעינויים. 

 

אנסטסיה לין בשדה התעופה. תמונה: רויטרס

 

גם במאמר התייחסו לזה, בעדינות כמובן, וכתבו כי "לין צריכה לשלם את המחיר על היותה בקשר עם גורמים עוינים". עוד הוסיפו ש"לין צריכה להיות אחראית על הדברים שהיא אומרת ועל מה שהיא עושה" ושהיא "רק בחורה יפה שמתוסכלת בגלל שהיא לא יכולה להיכנס לסין".

 

אחרי שכניסתה נשללה לארץ מולדתה, לין שחררה הצהרה ובה היא אמרה כי צריך לשאול את ממשלת סין "מדוע היא כל כך פוחדת ממלכת יופי?...תשאלו אותה האם היא מתכוונת גם למנוע מהאלופים האולימפיים מלהשתתף באולימפיאדת החורף רק בגלל שהדעות שלהם לא מסתדרות עם אלו של התנועה הקומוניסטית". מאוחר יותר הוסיפה: "המטרה שלי היא לסנגר על כל אלו שלא יכולים לדבר בשם עצמם – אלו שסובלים בבתי הסוהר ובמחנות הכפייה, או אלו שהקול שלהם הושתק על ידי דיכוי וצזורה".

 

לין נמצאת בחברה לא רעה בכלל של אנשים שהכניסה שלהם לסין נאסרה, בהם חברי הלהקות מרון 5 ואואזיס וכן שחקנים כמו בראד פיט וכריסטיאן בל. גם לין התייחסה לרשימה המכובדת הזו ואמרה: "בהתחלה כעסתי, אבל אז הבנתי שאני שהצטרפתי לרשימה שבה נמצאים כאלו גברים נאים, כמו בראד פיט וכריסטיאן בייל. אז עכשיו אני מבינה שזה תואר של כבוד".