אין ספק שאחת המילים שהכי הרבינו להשתמש בה השנה היא "פוטושופ". כבר כמעט אין בינינו אנשים שלא מודעים לשיפוצים והשפצורים שכל תמונה שאנחנו רואים עוברת – החל מאלו שעולות לרשתות החברתיות ועד לכאלו שמקשטות את הפרסומות. וכמעט כל אחד מאתנו הפך למומחה, שמחפש איפה היד של המרטש היתה מגושמת מדי. לכן, זה די מצחיק ומדהים לגלות שאגם עכשיו יש כאלו שעושים טעויות פוטושופ מביכות, ושזה אפילו קורה לגדולים מכולם. הנה כמה מהפספוסים הגדולים של השנה:

 

 

לאורך כל השנה חברת ויקטוריה'ס סיקרט הצליחו לעצבן נשים, בין השאר בגלל הקמפיין "הגוף המושלם" שלהם, שתחת הכותרת הזו העלה תמונה של דוגמניות בהלבשה תחתונה. אבל אין ספק שהשיא היה באוקטובר האחרון, כשבפרסומת שלהם בחרו "להחליק" את אחד מלחיי הישבן של הדוגמנית.

 

 

 

מעריצות ג'סטין ביבר ברחבי העולם (אם עוד נותרו כאלו) התעלפו מהקמפיין של קלווין קליין, בו כיכב הזמר בתחתונים בלבד. למרבה אכזבתן, כמה ימים אחרי זה יצאו התמונות שלפני השיפוצים והן חשפו שכמעט כל איבר בגופו של הביב – החזה, שרירי הבטן, שרירי הידיים והחבילה – נופח ועוצב מחדש. אולי בגלל זה, כמה חודשים אחרי זה התפרסמו תמונות של ביבר בעירום מלא מתוך חופשה, והוכיחו שגם ללא שום פוטושופ הוא לא צריך להרגיש מקופח.

 

 

 

כמו הרבה כוכבות ילדים לפניה, בהן מיילי סיירוס, סלינה גומז ודמי לובאטו, גם שעתה של זנדאיה הגיעה, והשנה היא הפכה לכוכבת לגיטימית גם למי שלא נמנה בין צופי ערוץ דיסני. כחלק מהעניין, היא הצטלמה עבור במגזין Modeliste בפוזות סקסיות, אך משום מה, למרות גופה הצעיר והמושלם, עדיין היה מי שהחליט להצר אותו עוד וכן לשזף את עורה, או לפחות חלק ממנו. הפעם דווקא היתה זו זנדאיה בעצמה שהתייחסה לפשלה. "זה מסוג הדברים שגורמים לנשים להרגיש חסרות ביטחון, זה יוצר את האידיאלים הבלתי מציאותיים ליופי שיש לנו", כתבה זנדאיה בסטטוס אליו צירפה את התמונה שלה לפני ואחרי הפוטושופ. "כל מי שמכיר אותי יודע שאני בעד כנות ואהבה עצמית, אז לקחתי על עצמי לפרסם את התמונה האמתית (מצד ימין) ואני אוהבת אותה". כל הכבוד לה.

 

 

בינואר השנה, המותג מוסקינו החליט משום מה ששתי רגליים זה לפעמים קצת יותר מדי, לכן הוא פשוט מחק מהפרסומת שלו את הרגל של הדוגמנית סשה לוס. כי שתי רגליים זה כל כך 2014.

 

 

כמובן שלצד אלו היו גם סלביות שחטאו בפוטושופ מגוחך לגמרי בכוחות עצמן, כמו ביונסה, קים קרדשיאן או לינדזי לוהן, שהעלו לרשתות תמונות שבהן ניתן לראות בבירור כיצד הן הצרו את הירכיים שלהן או הדגישו את הישבן שלהן.

 

 

כמובן שגם אצלנו היו כמה תמונות מרוטשות יתר על המידה. לקראת הבחירות השנה, בפברואר, הוציא המגזין "את" גיליון מיוחד עם שני שערים: האחד של שרה נתניהו והשני של מיכל הרצוג. הקוראים היו המומים מהשינויים שעברה גברת נתניהו, ולא רק אלו שקשורים לדיאטה. אבל אלו נשכחו כשיצא השער של מיכל אנסקי ל"לאשה", שבו ניתן להבחין כי גופה שוזף, עצמות הבריח הודגשו ואצבעות כפות הרגליים שלה טושטשו. אנסקי דווקא הגיבה למלעיזים בסטטוס שהעלתה, בו בין השאר כתבה "עבודת הריטוש היחידה, כפי שאתם יכולים לראות, נעשתה על השיער והשמלה. קרן סעד שאחראית עליה, ידועה בידיים עדינות ומקפידה מתוך אידאולוגיה לא לשנות מידות גוף, פנים לרבות אצבעות רגליים".

   

אין ספק שיהיה מעניין לראות אילו נפלאות פוטושופ תביא לנו 2016, והאם מתישהו המגזינים והמותגים יפנימו שהעין שלנו הפכה להיות חדה וביקורתית יותר, ושבאופן כללי קצנו מלראות גופות מושלמים, במיוחד היום, כשכבר ברור לכולנו שאין כזה דבר. או לפחות, שגם עם פגמים ובלי טשטושים כולנו מושלמים.