אתם משתדלים לאכול רק אוכל בריא, הוצאתם מהתפריט כל דבר עם שומנים רוויים, סוכר נחשב בבית שלכם לקללה – ובכל זאת אתם לא מצליחים להוריד גרם? כנראה שאתם אוכלים יותר מדי אוכל בריא.

 

עוד באון לייף: 

מחקר חדש: שתיית קפה יכולה להאריך את חייכם

למה חשוב לעלות במשקל במהלך הדיאטה?

מחקר: עמידה עשויה להפחית את הסיכון להשמנה

 

כן, מחקר חדש מצא שבניגוד לדעה הרווחת, אוכל בריא עלול לגרום לנו להשמנה. על פי הממצאים של אוניברסיטת אוסטין שבטקסס, אנחנו נוטים להתייחס לאוכל בריא כעל פחות ממלא ולכן כשאנחנו אוכלים אותו, אנחנו חושבים שאנחנו פחות שבעים ממה שאנחנו באמת וכך בסופו של דבר אוכלים יותר.

 

המחקר כלל מספר מבחנים. באחד מהם, למשל, נדרשו הנבדקים לאכול עוגיות ולתאר לאחר מכן את רמת השובע שלהם. חלק מהעוגיות תוייגו כבריאות – גדושות בחלבונים, סיבים וויטמינים – ואילו אחרות תוייגו כעוגיות "לא בריאות" רגילות – עמוסות בסוכר, שומן ופחמימות. מה שהנחקרים לא ידעו, זה שלמעשה כל העוגיות היו בדיוק אותו הדבר. למרבה ההפתעה – או שלא - הנחקרים דיווחו על רמות שובע נמוכות יותר לאחר שהם אכלו את העוגיות שתוייגו כבריאות.   

 

 

המחקר נעשה בעקבות טירוף המזון הבריא שיש בעשור האחרון, ושבמסגרתו כמעט ואין שום מוצר שלא נבראה לו הגרסה הבריאה יותר, החל מצ'יפס ועד לשוקולד. למעשה, אפילו ברשתות מזון מהיר אפשר למצוא עכשיו גרסאות בריאות יותר למוצרי הדגל שלהם, כמו מקדונלדס, שגאים בהמבורגר החדש שלהם המכיל פחות מ-400 קלוריות. עם זאת, למרות כל הבריאות הזו שמסביבנו, אנחנו עדיין ממשיכים להשמין, והמחקר הזה בהחלט מסביר למה – מונחים כמו "ללא גלוטן" או "ללא סוכר" או "ללא חומרים משמרים" נראים לנו כמו אישור לאכול כמה שאנחנו רוצים. חבל שאנחנו שוכחים שגם אם המרכיבים של המאכלים בריאים יותר, הם עדיין מכילים כמות קלוריות מכובדת.

 

אז מה עושים? קודם כל להתחיל להקשיב למי שיודעת הכי טוב – הבטן שלנו. עצם העובדה שמוצר בריא יותר, לא פותרת אותנו מלשאול את עצמנו בכל פעם שאנחנו אוכלים האם אני באמת רעב/ה? האם אני באמת צריכ/ה את זה? האם הייתי אוכל/ת עכשיו לו כל מה שהיה לי היה ירקות?

 

בסופו של דבר גם המחקר הזה מצטרף לעוד מחקרים נוספים המוכיחים שהקשר שלנו עם הגוף שלנו ועם הצרכים שלו הפך למקרי בהחלט, ולפני שאנחנו מעמיסים את הארון שלנו עם מוצרים "בריאים", אנחנו קודם כל צריכים לעבוד על טיב הקשר הזה, אחרת שום דבר לא באמת ישתנה.