נשים סובלות בממוצע כ- 3.5 שנים מהתסמינים של מיומות ברחם (שרירנים) עד שהן מחליטות לפנות לקבלת טיפול; אך גם לאחר הפנייה לרופא, לא מדובר בהחלטה פשוטה – כמחצית מהנשים בגילאי 39-29 מבקרות שני מומחים או יותר; בזמן ההמתנה לקבלת ההחלטה על הטיפול – המיומות לא נעלמות אלא גדלות, דבר שעלול לצמצם את רשימת הטיפולים הלא-ניתוחיים עבור המטופלת. עם האבחון נוטים גינקולוגים רבים להמליץ על כריתת רחם מתוך התפיסה ש"אם אין רחם - אין מיומות, והקץ לבעיה של המטופלת".

 

עוד באון לייף:

 

אולם, האם באמת כריתת רחם היא הפתרון הגורף למי שסובלת ממיומות? פרופ' ירון רבינוביץ' מאגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, סבור שלא. לדבריו, אם את סובלת מאחת או יותר מהתופעות הבאות: מתן שתן תדיר עד אי שליטה בשלפוחית השתן, דמם כבד וממושך מהנרתיק בזמן הווסת (אפילו דימום מסיבי הנמשך עשרה ימים), כאבים ולחץ באגן הירכיים, כאבים בזמן קיום יחסי מין, עצירות, הפרעות עיכול ובטן תפוחה. כל אחת מהתופעות האלה עשויה להצביע על קיומן של מיומות, ועל כן רצוי לגשת לבדיקה ולטיפול ולא להמתין.

 

 

3 שאלות שאת חייבת לשאול לפני שאת בוחרת רופא נשים

בחירת רופא או רופאת נשים, שכמעט תמיד מלווה את האישה לאורך שנים רבות, נעשית בדרך כלל בגיל צעיר בו האישה שעודנה נערה עדיין לא יודעת מה יהיו הצרכים שלה בעתיד. אחת ההחלטות הרפואיות המשמעותיות ביותר בחיי של אישה נעשית ברוב המקרים ללא בדיקה אמתית או מחשבה על העתיד.

 

למה זה קורה ומה אפשר לעשות? כדי להבין את הסיבות ולגלות את האפשרויות לחצי כאן

 

לדברי פרופ' רבינוביץ' כריתת רחם היא רק אחת האופציות שאמורות לעלות על הפרק. מצד שני, מציין פרופ' רבינוביץ', רוב הרופאים דווקא פונים לאפשרות הזו. "המחקר הרפואי מראה כי טיפול לא פולשני לטיפול במיומות עדיף בזכות שיעור הסיבוכים הנמוך ובזכות החזרה המהירה לשגרה שהוא מאפשר. אך עדיין, רופאים רבים מפנים מטופלות לניתוח כריתת רחם או לניתוח לכריתת המיומה בלי להציע טיפולים לא פולשניים. מדובר בהליך ניתוחי שכרוך בסיכונים, בהחלמה ממושכת, ובתופעות לוואי," הוא מדגיש.

 

מדוע ההפניה לכריתת רחם כל כך זריזה?

"כריתת רחם מעלימה לתמיד את הבעיה - אין רחם, אין רקמה שתצמיח שרירנים נוספים, אין יותר סימפטומים ותלונות. אבל גם חסר איבר בגוף", אומר פרופ' רבינוביץ'. "אמנם הרופאים מעוניינים לפתור את הבעיה אחת ולתמיד, אבל חשוב לזכור שיש גם אלמנטים פסיכולוגיים וחברתיים שלא תמיד מקבלים משקל מספק. למשל, חשיבות מהירות החזרה לשגרה, ומצבה הבריאותי הכללי של המטופלת, מעבר לבעיית המיומות, " הוא מדגיש.

 

סקר שנערך בארה"ב מראה כי טיפול משמר רחם (כלומר, טיפול שאינו פוגע ברחם ואינו גורם לשינוי בלתי הפיך) חשוב מאוד לנשים, גם אם הן לא מעוניינות בהריון נוסף.  76% מנשים שהשתתפו בסקר העדיפו את אפשרות הטיפול שאינה כרוכה בניתוח פולשני. מן הצד השני של המתרס, 48% מהנשים שסבלו ממיומות ועברו כריתת רחם,הביעו חרטה על הניתוח שעברו, ו-33% מהן הביעו צער על אובדן הנשיות, לתחושתן.

 

 

"ולכן, אם את סובלת ממיומות ושוקלת כריתת רחם, חשוב לתת את הדעת גם על האלמנטים הפסיכולוגיים הנלווים להחלטה" אומר פרופ' רבינוביץ', "נשים רבות מדווחות על חרטה לאחר כריתת רחם, בשל תחושה של אובדן הנשיות והמיניות, למשל".

 

פתרונות? יש ויש

לדברי פרופ' רבינוביץ' יש כיום מגוון טיפולים, כשכריתת רחם הוא רק אחד מביניהם. בין הטיפולים הקיימים מונה פרופ' רבינוביץ': טיפולים תרופתיים הנלקחים אוראלית; הסרת המיומה באופן ניתוחי, דרך הנרתיק או דרך הבטן; אמבוליזציה (UAE) - חסימת עורק המוביל דם לגידול בפעולת צנתור; טיפול הורמונלי ב-GnRH שמקטין את הגידול אך עלול לגרום להופעה מוקדמת של תסמיני גיל האל-וסת.

 

פרופ' רבינוביץ' מוסיף ומפרט אודות הטכנולוגיה נוספת שכדאי שכל אישה הסובלת ממיומות תכיר: טיפול לא פולשני באולטרסאונד ממוקד המונחה באמצעות MRI. טיפול האולטרסאונד הממוקד מטפל ברקמת המיומה באמצעות חום מבלי לפגוע באיברים סמוכים. הטיפול אינו מצריך ניתוח, הוא משמר את הרחם ואת האפשרות להרות, החזרה לשגרה היא מיידית ובנוסף הטיפול אינו משאיר צלקת. "הטיפול מתאים לנשים שמעוניינות לשמור על הפוריות, על הרחם, וכמובן נשים שאינן מעוניינות בניתוח", אומר רבינוביץ'. יתרונות נוספים, אומר רבינוביץ', הם העובדה שמדובר בטיפול בלי תופעות לוואי ובעל שיעור סיבוכים נמוך מאוד.

 

 

הטיפול באולטרסאונד ממוקד מוצע כיום רק במרכז הרפואי שיבא והוא כלול בסל הבריאות. כל מה שצריך הוא להגיע לפגישת ייעוץ בה תיבחן ההתאמה של המטופלת. בעולם קיימים למעלה מ-120 מרכזים שמשתמשים בטכנולוגיה החדשנית הזו,  ועד היום טופלו בעזרתה למעלה מ-12,000 נשים. "הטיפול משלב שתי טכנולוגיות מובילות ובטוחות – אולטרסאונד ו-MRI. גלי האולטרסאונד ממוקדים אל רקמת המיומה ומטפלים ברקמה בלבד ומכשיר ה MRI  מאפשר לרופא המטפל "לראות" את מהלך הטיפול בתוך הגוף ולנהל את הטיפול מבלי צורך בחיתוך אל תוך הגוף.

 

אם את חושדת שיש לך מיומות, לא כדאי לך להמתין כי המיומות לא ייעלמו, אלא ימשיכו לגדול. הפנייה הראשונה צריכה להיות לרופא הנשים שלך. אם הוא מציע לך כאופציה ראשונה כריתת רחם – כדאי לך לקבל חוות דעת נוספת, כיוון שיכול להיות שקיים פתרון טוב יותר עבורך.