אתחיל את דברי עם גילוי נאות- אני לא מחובבות ההכפשות נגד הגברת שרה נתניהו. לדאבוני הכרתי מספיק אנשים 'מסובבים' בחיי, ובהנחה סטטיסטית המתבססת על ניסיון החיים הקצר שלי הגעתי למסקנה שאחד מכל שלושה אנשים יוגדר על ידי מישהו על הפלנטה שלנו כבעל הפרעה כלשהי. סיפורים מזעזעים על אגירה כפייתית של בקבוקי פלסטיק או שתיית יין מוגזמת די משעממים אותי באופן אישי.

עוד באון לייף:

פסק הדין שהתקבל לאחרונה הביא לתפנית. הרכילויות שכל כך נמנעתי מלהקשיב להן טיפסו על מדרגות בית הדין לעבודה בירושלים והפכו לפסק דין. נשיאת בית הדין לעבודה דיתה פרוז'ינין קבעה בפסק הדין כי "עובדים חסרי אונים נאלצים לעבוד שעות רבות מאוד תוך שהם חשופים לדרישות מוגזמות, להעלבות ולהתפרצויות זעם". דחפו לי את זה ישר לפנים. זה לא עוד סקופ רכילאי על אשת ראש הממשלה שמשום מה כולם אוהבים לשנוא, אלא מדובר בהחלטת בית משפט, שאי אפשר להתעלם ממנה עוד.

אז מה היה לנו בעצם? מני נפתלי כיהן כאב הבית במעון ראש הממשלה במשך כמעט שנתיים, עד שהתפטר ב-2012 בטענה כי לא קיבל את התקן שהובטח לו. הוא העלה טענות על השפלות, אמירות גזעניות והתקפי זעם לכאורה של הגברת נתניהו כלפיו, ופתח בתביעה נגד בני הזוג נתניהו ונגד סמנכ"ל נכסים ומבצעים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, הסמכות הרשמית בנוגע לכל מה שקשור במעון. ממש לאחרונה קיבל משלם המסים את הבשורה המשמחת כי הוא זה שיפצה את מני נפתלי וישלם לו 170,000 שקלים. מתוך סכום הפיצויים הנדון, 80,000 שקלים ישולמו בגין עגמת נפש בשל העסקה פוגענית במעון ראש הממשלה, דהיינו, יחסה האישי של הגברת נתניהו כלפי העובדים שלה. במקרה המיוחד שלנו, הגב' נתניהו כלל לא הייתה המעסיקה שלו, והמדינה היא זו שתתן את הדין.

בניגוד למקרים שבהם המדינה מפצה אזרח עקב התנהגות של שוטר שסרח או מנהלת במגזר הציבורי שהתנכלה, במקרה הנדון לא ניתן לפטר את שרה נתניהו. היא לא ממונה על ידי משרד ראש הממשלה, והיא לא נבחרת ציבור. היא אשתו של ראש הממשלה, ובמידה שהיא מתנהגת בצורה לא נאותה כלפי העובדים, לא קיימת האפשרות לפטר אותה ולהחליף אותה באחרת.

במידה ומנהלת בחברה מתייחסת בצורה מחפירה לעובדיה וישנן תלונות חוזרות ונשנות על התנהגותה, אפילו אם אינן פליליות כלל, קיימות בפני החברה שלל דרכים כדי לשנות את המצב- לשוחח איתה, לבקש ממנה לשפר את התנהגותה, להשעות אותה ובמקרים קיצוניים, גם לנופף לה לשלום. במקרה הזה לא ניתן לעשות זאת. סיידוף, על אף שהוא האחראי להלכה על כל ענייני מעון ראש הממשלה, הוא לא הבוס הישיר של הגברת נתניהו, ואין לו שום דרך לנזוף בה על התנהגותה. כאן נכנס בית המשפט.

שרה נתניהו ובנימין נתניהו

אי אפשר לפטר ולהחליף באחרת. שרה נתניהו עם בעלה, בנימין נתניהו. צילום: רויטרס

ואכן, כפי שטוענת המדינה, מעון ראש הממשלה משמש הן כסביבת עבודה של ראש הממשלה שהינו נבחר ציבור, והן כמעונם הפרטי של רעייתו וילדיו, שאינם עובדי מדינה ואינם כפופים לכללים החלים על העובדים. בשל כך, מדובר בסביבת עבודה ייחודית ומורכבת השונה מסביבת העבודה המקובלת במגזר הציבורי. השופטת פרוז'ינין התייחסה לטענה זו בפסק הדין, וקבעה כי דווקא מעון ראש הממשלה, על כל המורכבות שבו, אמור לשמש מופת לשמירה קפדנית על זכויותיהם של העובדים בו, ועל קיומה של סביבת עבודה ששוררים בה יחסים של כבוד והערכה לעובדים, או לכל הפחות יחסי עבודה המתאפיינים באדיבות ובענייניות. נקבע בבירור כי זה לא המצב הקיים במעון ראש הממשלה.

ומכאן לתגובה של הגב' נתניהו. עד לאחרונה, כאמור, סבלה נתניהו מביקורות רבות על התנהלותה ותשובתה תמיד הייתה 'מדובר בהכפשות'. רכילות לא ניתן להוכיח בבית משפט. והנה, גם כאן נתניהו עשתה קופי-פייסט לתגובות הקודמות שלה, וטענה כי "דמה נשפך על לא עוול בכפה בכלי התקשורת". כמוני, גם לגב' נתניהו היה קשה לעשות את המעבר הנדרש מרכילות לפסק דין. עוד אמרו עורכי הדין של נתניהו כי "החלטת בית הדין בכל הנוגע לגברת נתניהו שגויה, מוטעית ורחוקה מהמציאות". עכשיו, עם כל הכבוד, מדובר בבית המשפט. כשהתקשורת מבקרת, השמועות רצות והפוסטים תוקפים, אפשר תמיד לומר שמדובר בשמועות חסרות בסיס. אבל כשמדובר על החלטת בית משפט, הטענות הללו לא קבילות. כפי שהיינו מצפים מאשת ראש הממשלה לשמש דוגמא אישית כמעסיקה, כך היינו מצפים גם שתביע מידת כבוד מינימלית להחלטת בית המשפט. אבל ציפיותנו, איך נאמר, לא התגשמו.

ומה הלאה?

יש לזכור גם כי ישנם עובדים נוספים המעלים טענות דומות על תפקודה של הגברת נתניהו במעון ראש הממשלה כבר שנים רבות- מעובדת שטוענת כי גב' נתניהו הכתה אותה ועד פרשת הבקבוקים וההוצאות המופרכות על בקבוקי יין וסידורי פרחים. לא יהיה זה בלתי סביר להניח כי התקדים המשפטי הזה יפתח את הדלת לתביעות נוספות של עובדים לשעבר שיתבעו פיצויים. הפרשות הללו נראות רחוקות מסיום, וכל שנותר לנו לעשות זה לפתוח תוכנית חסכון למקרה שנאלץ לפתוח את הארנק ולשלם פיצויים נוספים. עד אז, אפשר להתנחם בגלידת פיסטוק (ממליצה לשלב עם חצי כדור חלבה).