תודה לך, אהוד יערי. על מי ומה שאתה, ועל כך שתמיד היית כזה. נאמן לאמת שלך. 'כל האמת בפרצוף', קוראים לזה הצעירים היום.

 

אני זוכר את שנת 2000 כאילו נחגגה אתמול. הייתי בן 8 בערך, והמילניום נתבשר לבוא עם היסטריית 'באג 2000' ובשורת פתיחות מינית חסרת תקדים ושימוש רווח בסמים למטרות הנאה. כך זכרתי שנחגג האלף השני לספירה, ועם חלוף עשור וחצי, מסתבר שלא טעיתי. עוד בשנת 2000 - אהוד יערי הצטרף לצוות פרשני חדשות 2. בבית כמו שלי, עם אבא שמעביר אוטומטית לערוץ 2 ב-20:00, לא יכולתי שלא לשים לב לתוספת החדשה והמרעננת בדמות דינוזאור צחור ורוטן, הלא הוא אהוד יערי.

 

ומאז ועד היום רטינותיו התכופות ופרצופו הקודר מלווים אותי. הוא היה איתי בפיגועים של האינתיפאדה, במבצעים ובמלחמות, בהפצצות, תמיד תורם עוד נדבכים למפלס החרדה ומעשיר את חוויית המתח והלחץ בתחושה של אין מוצא ואין ברירה. למעשה התגבשתי לגבר ההומו הצעיר שאני היום כשברקע אהוד יערי מנבא שחורות וצועק עליי שאכנס לחרדה יחד איתו.

 

עוד באון לייף:

 

עברו 16 שנים, והנה הגיע רגע היאכנע המכונן עם דנה וייס. פאנל שישי האחרון היה עתיר במיטב הפירות היבשים הגבריים של העונה (ושל העונה לפניה, ולפניה גם, ולפניה גם): רוני דניאל (שאני דווקא נוטה לחבב לעתים, על אבחנותיו הבטחוניות); דני קושמרו, פרצוף יפה עם כריזמה של קרטון ואפס אמירה, שפונה אל החבר הבא, אמנון אברמוביץ', כ"מנומס של הפאנל", למרות שזה רק השבוע השמיע את ההערה הבזויה על בוז'י הרצוג "בבחירות לא מנצחים עם קוקסינל". אם זהו לא נימוס אירופאי, אינני יודע מה כן. פאנל הטסטוסטרון הדולף הנ"ל קושט בעלה תאנה בדמות דנה ויס (אולי העורך הראשי חשב לעצמו, 'שהנשים יסתכלו בינתיים על הבגדים והאיפור שלה'?). השבוע, ההרכב המוכר היטב הזה דן באולפן שישי הרציני והמהוגן בפרשיית היום: מה עושים עם המוסלמים המשוגעים שרוצחים באירופה ובכל מקום בני טובים כמונו?

 

פאנל חדשות ערוץ 2

7 גברים סביב שולחן. נראה מוכר לא? צילום מסך: עמוד הפייסבוק "אלבום הפאנלים הגבריים הגדול"

 

העזה דנה וייס, ואף התנצלה תוך כדי הפגנת התעוזה שלה, לחלוק עליהם ("אני בטוחה שתכף הגברים פה יתנפלו עליי, אבל אני ארהיב עוז ואומר"). היא טענה כי התמונה שונה – תאבי חיים מול תאבי מוות. ומבלי להיכנס לדיון העקרוני, אי אפשר לשלול את הרעיון שהיא מציעה לדיון, לאור מגמת התחזקותם של פלגים קיצוניים ושמרניים בכל העולם. אולם אהוד יערי מבטל את וייס ברגע, בטענה שהיא לא מבינה מספיק. ואני אומר, 16 שנה אתה מדבר, יערי. מכניס אותי להתקפי חרדה קולוסאליים וקיומיים בנוגע לעתיד המדינה. שתוק רגע ותן למישהי אחרת להשחיל מילה.

 

לא מקובל עליו. וייס גם מעזה להתערב בדיון, גם להיות אישה בין גברים ואף לציין את זה, ועוד מעזה לחלוק על תפיסתו! אחרי כמה אמרות שפר ציניות שהפרשן ירה לעבר חברת הפאנל שלצידו, מגיע רגע השיא הפנטסטי של האירוע הזה: תקשיבו טוב-טוב לאהוד יערי מפטיר כמעט בלחישה לכיוונה, "את נעשית יאכנע...". על המשפט המדהים במגעילותו הזה אני מוריד את הכובע בפני יערי, שהרים לדנה ויס להנחתת השנה: "אני נעשיתי יאכנע? אוקיי, אז אני היאכנע של הפאנל". סוף סוף! יש יאכנע בפאנל.

 

דנה ויס

Je Suis Yachne! צילום מסך: ערוץ 2

 

נחזור למושג 'כל האמת בפרצוף' ונבחן את דינמיקת יערי-וייס על תבנית שי חי-אור סיונוב. בחדשות 2 דנה היא היאכנע, באח הגדול אור המכשפה. שתיהן גאות ונושאות עליהן את הכינוי המעליב במקורו על גבן ומתפארות בו, תובעות אותו מחדש ומגייסות אותו לטובתן, מעלימות ממנו את הבושה. זה מה שנקרא 'ריקליימינג'. "אז אני היאכנע של הפאנל" – "אני מכשפה גאה". הצעד הבא הוא כבר ב"צעדת השרמוטות".

 

אבל הלכנו קצת רחוק מדי בשביל חברת החדשות של ערוץ 2, הם עוד לא בריקליימינג שם. הם עדיין בשנת 2000 ואולי אפילו לפני. אותם כתבים יושבים שם מאז, מעלים את אותו ריח באוש מאותו הכיסא כבר שנים. ההפחדות ותסריטי הבלהות המדיניים והבטחוניים שהם הוגים עבורנו כל ערב הם אפילו לא העיקר כאן. נשאלת השאלה, מטעם מי ומה נגזר עלינו לבלות כל ערב עם רוני דניאל, אמנון אברמוביץ', דני קושמרו, עודד בן עמי וחבריהם? וזה עוד בלי להזכיר את האורחים: פוליטיקאים גברים, יזמים גברים, ספורטאים גברים, מפורסמים גברים וסתם גברים? מדוע הרשות השנייה לא מתערבת בחמאם הטורקי הזה?

 

עודד בן עמי יונתן ריגר

גם ב"שש עם" הגברים מלהגים על חשבון הנשים. צילום מסך ערוץ 2

 

חדשות 2 מספקות בזמן האחרון שפע הזדמנויות פז לחזות ברגעיו המכוערים של הליברל. הפלא ופלא, המצב באולפן החדשות לא הרבה יותר טוב מאוטובוס מופרד בירושלים עם איזורים לנשים וגברים. עודד בן עמי ותוכניתו מככבים: אחת רונית אלקבץ שפוצצה בזעם ראיון איתו ועם הילד המגודל יונתן ריגר לאחר שבאה לדבר על סדרה חדשה בכיכובה, ונשארה עם אמבוש בעניין משה איבגי. הרי למה באת אם לא לדבר על גבר אחר? שניה מיקה טימור, יוצרת הסדרה הדוקומנטרית "צל של אמת" על פרשת רצח תאיר ראדה, שרק ביום ראשון האחרון קיבלה גם היא אמבוש מכתב המשטרה המתלהם והשטחי יוסי מזרחי. נדמה שחברת החדשות חושבת כמו קשת ומציצה לשכניה בנווה אילן בבית האח הגדול – אולי הם נהנים מכל הפיצוצים האלה. אולי עודד בן עמי ליקק שמנת משפמו בנחת אחרי שרונית אלקבץ יצאה בזעם מהראיון המעליב, ואולי ראשי חברת החדשות טפחו לכתב המשטרה על השכם בסוף הראיון.

 

אבל ערוץ 2 מפגר מאחור, בהרבה. מתוך 55 כתבים, פאנליסטים, מגישים ופרשנים ב"נבחרת החדשות" של החברה, תמצאו רק 17 נשים: ממגישות כמו יונית לוי ועד לאילנית אדלר החזאית. כל השאר, 38 – גברים, שרבים מהם מחזיקים בתארים רב-תכליתיים – גם מגיש, גם כתב, גם פרשן, גם פאנליסט. כנראה, בניגוד לנשים, להם הרבה יותר קל להתגמש ולגלוש בין תפקיד לתפקיד.

 

אני רוצה גם להרהיב עוז, לו הייתי דנה וייס, היאכנע של הפאנל, ולהציע פרדיגמה אחרת לתפיסת המציאות: אולי, לצורך העניין, אנחנו צריכים לחלק את הגברים בעולם לגברים תומכי שוויון מגדרי וגברים שמתנגדים לו. במקרה כזה, אין הבדל בין אהוד יערי ועודד בן עמי לרבנים שמטיפים להדרת נשים במרחבים ציבוריים.