לאחרונה דווח בתקשורת על ילד בגיל הגן שנפגע מינית על ידי ילד אחר מהגן ואחיו בן ה- 11. לצד הסיפור הקשה הזה דווח ישנם מקרים דומים שפונים ומטופלים בעמותת עלם. אלה  מעוררים בקרב ההורים רגשות של חרדה, בלבול ותהיות. נוהגים לחשוב שזו רק סקרנות ילדית, "סתם משחק ילדים", אך לעיתים ילדים קטנים פוגעים מינית בילדים אחרים וכן, זה קורה אפילו בגיל הגן.

 

עוד באון לייף:

 

בשנים האחרונות אנחנו נתקלים ביותר ויותר מקרים של פגיעות מיניות כבר מגיל הגן. חשוב  לזכור שילדים עם התנהגות מינית פוגעת שונים לחלוטין מעברייני מין בוגרים – ובניגוד למה שרבים חושבים- הם לא 'גרסה צעירה' שלהם.

 

מדוע ילדים מבצעים התנהגות מינית פוגעת ובלתי מותאמת?

הסיבות שונות ומגוונות. בכל מקרה יש צורך בתהליך הערכת צרכים וסיכון על ידי איש מקצוע מומחה בתחום שתשפוך אור על אישיותו, עולמו והמניעים להתנהגותו ותהווה מצע להתערבות חינוכית וטיפולית בהמשך.

 

חלק מהפוגעים הצעירים חוו פגיעה והתעללות (לאו דווקא מינית), אולם לא כולם. לעיתים ילדים עוסקים במין כדרך לנסות ולהפיג בלבול, מתח וחרדה שהם חשים בעקבות חשיפה למיניות בוגרת.

 

בטיפול באירועים המתרחשים בין ילדים יש חשיבות להתייחס ולתת מענה מותאם לכל המעגלים הסובבים את הילד. כך יש צורך בהדרכה לצוות החינוכי (גננות, מורות) ויצירת תנאים מוגנים בגן/בית הספר,  עבודה חינוכית עם כלל הילדים, הדרכה והכלה לכלל ההורים וכמובן שיש צורך במענה טיפולי מתאים לילד הנפגע ולילד הפוגע ולהוריהם.

 

פגיעה מינית של ילדים בילדים

 

מתי התנהגות מינית של ילדים מעוררת דאגה?

ד"ר טוני קוואנה ג'ונסון התייחסה לארבעה קריטריונים שעל פיהם יש לבחון את ההתנהגות המינית אצל ילדים.

 

1. דינאמיקה של משחק מיני לעומת התנהגות מינית בעייתית – משחק הוא ספונטאני והוא מלווה בתחושות כיף של כל המשתתפים. לעומת זאת, התנהגות מינית בעייתית משלבת מאבק שליטה, איומים ושימוש גלוי או סמוי בכוח ("לא אשחק איתך", "לא ארשה לך לשחק בצעצועים שלי").

 

2. היחסים בין הילדים – פערים בגיל, הבדלים התפתחותיים וקוגניטיביים, הבדלים פיזיים, הבדלי סטאטוס, ילדים שבדרך כלל לא משחקים אחד עם השני.

 

3. התנהגויות שמעוררות תלונות או משפיעות לרעה על ילדים אחרים.

 

4. אופי הפעילות המינית - סוג ואופי הפעילות המינית צריך להתאים לגיל- שני ילדים בני תשע מראים זה לזה את איבר המין שלהם ואח"כ צוחקים במבוכה = נורמאלי; ילד בן חמש מבקש מילדים אחרים שימצצו את איבר מינו = התנהגות מעוררת דאגה.
 

כיצד הורה יכול לעזור לבנו שגילה התנהגות מינית לא מותאמת?

שילוב של הכרה בפגיעה או בהתנהגות הלא מותאמת, גינויה, פיקוח על הילד והפנייתו לטיפול מקצועי מתאים יסייעו בשינוי דפוסי התנהגותו של הילד.

 

ולסיום, כמה עצות להורים:

עודדו את השמירה על גבולות בריאים.

שמרו על המרחב הפרטי של הילדים ושלכם.

עודדו את מגע גופני ורגשי בריא במשפחה.

עודדו תקשורת ישירה ופתוחה גם על נושאים פחות נעימים.

שוחחו על מיניות עם הילדים, באופן שמותאם לגילם ולצרכיהם.

השתמשו בתגובות עקביות ורציפות להתנהגות בעיתית, כולל בתחום המיני. 

 

 

 

עמותת עלם לנוער בסיכון מקיימת בימים אלו את מבצע התרמה השנתי, לתרומות 2886* או באתר עלם