"מה לבשת?"

השאלה הפוגענית הזו היא אחת מהשאלות הראשונות שמופנות לנפגעות תקיפה מינית או לפחות הראשונות שחולפות במוחם של אלה השומעים על התקיפה. מה היא לבשה שהוביל את התוקף לבצע את התקיפה? מה היא לבשה שגרם לו "לצאת מעורו" ולבצע את מה שביצע?

אישה מותקפת מינית. מישהו מתעלם מרצונה, מרגשותיה, מבקשותיה, מתחינותיה, מההלם והאלם שלה ובכל זאת, פעם אחר פעם, התגובה למעשה היא השאלה הבלתי נסבלת הזו שמגיעה למרבה הצער לעתים קרובות מדי מפי חברים, בני משפחה, קולגות, מערכת החוק או טוקבקיסטים, שמתעניינים רק בשאלה אחת - ובכן, מה לבשת?

הצלמת קתרין קמבאררי החליטה להתמקד בפרויקט הגמר שלה באוניברסיטת ארקדיה בדיוק בשאלה הזו ולקרוא תיגר על הקלות בה אנשים מפנים אצבע מאשימה לקרבן. "שאלות כמו זו מבקשות להגן על העבריין ולא הקורבן," היא אומרת, "אני מוצאת את זה מטופש ששורדות אלימות מינית מואשמות בתקיפה שלהן לפעמים לפני שאפילו ניתנה להן ההזדמנות לספר את סיפורן. רציתי לעשות משהו כדי להוכיח עד כמה מיותרת האשמת הקרבן הזו".

הבגדים של קרבנות תקיפה מינית1

הבגדים של קרבנות תקיפה מינית2

הבגדים של קרבנות תקיפה מינית3

הבגדים של קרבנות תקיפה מינית4

עבור סדרת התמונות שלה, קמבאררי פרסמה פניות בפייסבוק בה היא ביקשה מקרבנות תקיפה מינית לשתף מה הן לבשו במהלך התקיפה. רק נשים סטודנטיות השיבו לבקשה, ובכך צמצמו בעצם את היקף הפרויקט. קמבאררי ביקשה מהנשים לצלם את הבגדים שלבשו בזמן האירוע.

פריטי הלבוש שצולמו כוללים חולצת טריקו לבנה לבן עם צווארון וי, מכנסי טרנינג אפורים, חולצת כפתורים משובצת, נעלי קונברס לבנות וחולצה פרחונית. הבגדים זועקים בפשטותם את העוול שנעשה ל-23% מהסטודנטיות באוניברסיטאות האמריקאיות שנאלצות לא רק לשאת אותו אלא גם לתת עליו דין וחשבון.

רבים מניחים שהקרבנות לבשו בגדים צמודים וחושפניים וזה מה שהביא עליהן מעשה מיני בכפייה אולם מבט אחד בתמונות מבהיר שלא רק שההנחה הזו לא מדויקת, היא לא ממש קשורה למציאות. נשים חוות אלימות מינית - מהטרדה מינית ברחוב ועד אונס - כשהן לבושות ג'ינס מהוה וגופיה וכשהן לבושות בשמלה קטנטנה וסקסית. הריגוש הטמון בתקיפה מינית פשוט לא קשור למשיכה מינית ספציפית אלא להפעלת אלימות ושכרון כוח.

הבגדים של קרבנות תקיפה מינית5

הבגדים של קרבנות תקיפה מינית6

הבגדים של קרבנות תקיפה מינית7

הבגדים של קרבנות תקיפה מינית8

הבגדים של קרבנות תקיפה מינית9

הבגדים של קרבנות תקיפה מינית10

לאורך כל התהליך, הפחד הגדול ביותר של קמבאררי היה שהיא מבקשת מהמתנדבות משהו גדול מדי - להחיות מחדש את  החוויות הכואבות שלהן אבל בסופו של דבר, היא האמינה שתהיה לפרויקט השפעה חיובית מה שגרם לה לצאת לדרך והפך את הקושי לכדאי.

"אני מרגישה כאילו יש לי קשר מיוחד עם כל המשתתפות בפרויקט, שהן סומכות עליי שאשתמש בבגדיהן בצורה חיובית. כאישה, זה גרם לי להבין שיש לנו כחברה עוד עבודה גדולה לעשות מבחינת מניעה. אנחנו צריכים לעצור את השימוש בסטריאוטיפים וסטיגמות סביב תקיפה מינית".

קמבאררי מתכננת להמשיך עם הפרויקט לאחר סיום הלימודים, ומקווה שבעתיד סדרת התמונות תכלול גם גברים. לעת עתה היא פשוט רוצה שעבודתה תיחשף כמה שיותר.

"אני באמת, באמת מקווה לגרום לאנשים להרגיש לא נוח כשהם מסתכלים על התמונות האלה. אני רוצה שאנשים יחשבו על האשמת קרבן ושיבינו ש"מה לבשת?" היא לא שאלה לגיטימית כי קרבן תקיפה מינית מעולם לא ביקשה להיות קרבן תקיפה מינית ולא משנה היא לבשה. תקיפה מינית מתרחשת בגלל שאדם החליט לתקוף אדם אחר, ולא משום סיבה אחרת".