כמעט כולן עושות או עשו דיאטות, חלק משילות מעצמן מאות גרמים בשבוע וחלק מאוד מתאמצות אך בקושי יורדות.

 

יש בשוק כל כך הרבה סוגים של דיאטות ושיטות להורדה במשקל, אך השאלה היא אם את יודעת מה הכי נכון ספציפית עבורך?

 

עוד באון לייף:

 

קיימות סיבות רבות לשוני בקצב הירידה במשקל, החל בגיל, מין, היסטוריה של ירידה ועליה במשקל, מסת שריר, מצבים רפואיים שונים והגנטיקה איתה נולדנו.

 

תארי לעצמך מצב שבו את יודעת שהגוף שלך מגיב היטב לפחמימות. לא תהיה לך שום סיבה לנסות תזונה דלת פחמימות, כי תדעי שזה לא יעזור, הפחמימות הן לא מה ש"תוקע" לך את הדיאטה.  

 

או למשל אם תביני שאינך מגיבה טוב לשומן רווי (שמצוי בגבינות עתירות שומן, בבשר ועוד) - האם  עצם הידיעה לא תסייע לך להפחית את כמויות השומן הרווי בתפריט היומיומי שלך?

 

סינדי קרופורד ובתה. תחי הגנטיקה

 

במחקרים נמצא כי אפשר לרדת במשקל פי 2-3 יותר אם מתאימים את התזונה בצורה אישית למבנה הגנטי.

 

אין תפריט אחד שמתאים לכולם, וכל גוף הוא ייחודי ושונה. מיפוי גנטי עשוי לתרום באופן משמעותי ליכולת שלנו לבחור נכון את סוג התזונה והפעילות הגופנית המתאימים לנו, וגם להימנע ממאכלים ומהרגלים שעלולים להזיק לנו.

 

למשל, לחלקנו יש גנים שמשפיעים על ספיגת השומן בכמויות גדולות ואגירתו כשומן בגוף, בעוד אחרים יכולים להיות עם מבנה גנטי שמשפיע דווקא על ספיגת פחמימות ואגירתן כשומן. הרבה יותר פשוט לנהל את המשקל כשיודעים מה צריך לאכול כדי לאגור כמות מספקת ולא עודפת של שומן.  

 

בכל אחד מאיתנו יש שונות גנטית ממש קטנה (0.1% מהגנום) והיא זו שהופכת אותנו למיוחדים במראה, בתפקוד ובאישיות. השונות קובעת גם את הנטייה לעודף משקל, את קצב חילוף החומרים, את התגובה שלנו לפחמימות ולשומנים, את יכולת ספיגת הוויטמינים והמינרלים, את הסיכון לפתח מצבים בריאותיים מסוימים ואפילו את הנטייה שלנו להתמכרויות.

 

השונות הגנטית יכולה להסביר את קיומן של כל כך הרבה שיטות לטיפול בהשמנה לא בריאה ואסטרטגיות לשמירה על המשקל. לכל אדם יש תגובה שונה לטיפול, ומכאן החשיבות של התאמת תזונה באופן אישי.

 

הורדה במשקל

 

אם נדע מה המבנה הגנטי שאופייני לנו, הוא ייתן לנו בסיס נהדר לשינויים שאנחנו צריכים לעשות בתזונה ובאורח החיים שלנו כדי להפחית את גורמי הסיכון להתפתחות מחלות ולהשמנה במידה והם קיימים.

 

אמנם אין לנו השפעה על המבנה הגנטי שלנו, אבל אנחנו כן יכולים לשנות את סגנון החיים בהתאמה כדי להשפיע על הבריאות ואיכות החיים שלנו.

 

ההתפתחות המדעית והטכנולוגית היום מאפשרת לחברות שונות לבצע בקלות בדיקת DNA מפורטת, ולערוך התאמת תזונה אישית, לפי המיפוי הגנטי הספציפי של כל אחד. זהו כלי חזק מאין כמוהו, שנותן יכולת מעשית להתאמה של תפריט אופטימלי לאדם ולמטרות שלו, ומסייע להנעה של תהליך מוצלח יותר ברמה הגנטית, המעשית והרגשית.

 

האבחון הגנטי מאפשר לנו לדעת מה בדיוק עובד בשבילנו, מה נכון לנו לאכול, ממה מומלץ להתרחק ומהי הדרך האישית שלנו להגיע למשקל ואיכות חיים אופטימליים, במקום להמשיך ולנסות כל מיני סוגים של דיאטות שונות ומשונות.