מריה סטריידום, מרצה בת 34 באוניברסיטת מונאש באוסטרליה ומטפסת הרים מנוסה מצאה את מותה בשבת האחרונה במהלך הטיפוס על ההר.

 

סטריידום נסעה לטרק על האוורסט עם בעלה, רוברט גרופל, וטרינר במקצועו. השניים מקפידים על תזונה טבעונית כבר שנים - ללא מוצרים מן החי בכלל, מביצה מקושקשת ועד עוגת גבינה - וספגו, כמו טבעונים רבים אחרים, ביקורת רבה על הרגלי האכילה שלהם. רבים חשבו שהם לא מספקים לגופם מספיק ברזל וחלבון עבור פעילות גופנית מאומצת כזו. טרום נסיעתה כתבה בבלוג שלה באוניברסיטה:

 

"נראה כי אנשים מחזיקים בכוח ברעיון המעוות הזה לפיו טבעונים הם שבריריים, חלשים ועתידים למות מתת תזונה. באמצעות הטיפוס על ההר אנחנו רוצים להוכיח שטבעונים יכולים לעשות הכל ויותר מזה".

 

קייטי סטריידום. ניסתה לטפס על האוורסט

 

הטיפוס על האוורסט היה חלק ממסע "שבע הפסגות" המתייחס לפסגה הגבוהה ביותר בכל אחת משבע היבשות. מדובר בהרפתקה מסוכנת מאוד ושאפתנית מאוד אולם לא מעט מטפסים רואים בה את יעד חייהם. בשנתיים האחרונות איש לא הצליח במשימה הזו. למעשה, השנה שעברה הייתה השנה הראשונה שהסתיימה בלי שהיה לפחות מטפס אחד שכבש את הפסגה. זה קרה בגלל אסונות טבע רבים. הטרגדיה הראשונה אירעה בשנת 2014 בדמות מפולת שלגים קטלנית בה נהרגו 12 מדריכים ונפצעו עוד שלושה. הטרגדיה השנייה הגיעה ב-2015 עם שתי רעידות אדמה מזעזעות בנפאל שגבו את חשל למעלה מ -8,000 בני אדם.

 

 

האם טבעונות בריאה לילדים?

גם אם אתם כבר מזמן אימצתם את התזונה הטבעונית, כשזה מגיע לתזונה של הילדים שלכם, קיים חשש בלתי נמנע שאולי הקטנטנים לא יקבלו את כל מה שהם זקוקים לו. בדקנו עם המומחים עד כמה תזונה טבעונית מומלצת גם לילדים ואיך עושים את זה הכי נכון

לכתבה המלאה

 

זה נתן לזוג את הזמן להתאמן במרץ. בשנים שחלפו, הם הוכיחו כי התזונה שלהם לא פגעה בהם בכלל כשטיפסו, בין היתר, על הר דנאלי באלסקה, הר אררט בתורכיה והקילימנג'רו בטנזניה.

 

אבל האוורסט הוא האוורסט. והשניים רצו להתמודד איתו, למרות מבול מקרי המוות שנקשרו בהר הספציפי הזה, ולמרות האזהרות הרבות והתחינות ממקורבים להימנע מכך.

 

"הייתה לי תחושה מבשרת רעות" מספר קורט גרופל, אמרתי להם שאני לא רוצה שילכו. הם לא שמחו לשמוע אותי. האוורסט הוא רוצח.יש איזה 200 גופות שם למעלה שמעטרות את המסלול. כל האנשים האלה חשבו שהם יכולים לעשות את זה- לעלות ולרדת".

 

אך הזוג הרגיש מוכן.

 

קייטי סטריידום ובעלה. ניסו לטפס על האוורסט

 

"מדריך מנוסה מאוד באלסקה אמר לנו פעם שיש כל כך הרבה דברים שאפשר להתחרט עליהם ברגע שאתה כבר על ההר, אבל אף אחד מעולם לא הצטער שהוא התאמן יותר מדי," אמרה סטריידוםלפני הטיפוס.

 

בני הזוג הגיעו למחנה הרביעי והאחרון לפני הפסגה, כ-3,000 מטרים מתחתיה, כששניהם בעיצומה של מחלת גבהים. הם סבלו מבצקת ריאות בשל הגובה הרב, שגרמה לנוזלים להצטבר במוח של סטריידום, כך על פי הוושינגטון פוסט. השניים הובהלו לקבלת טיפול בבית חולים לטיפול אך סטריידום לא שרדה את הפציעה. גרופל נותר בחיים אבל נלחם בהצטברות נוזלים בריאותיו בבית חולים בקטמנדו.

 

"מבחינה פיזית הוא בסדר, אנחנו חושבים," אמר היינץ גרופל, אביו של רוברט. "מבחינה נפשית הוא בבלגן מטורף. הוא איבד כרגע את אשתו. החבר'ה האלה לא היו חובבנים, הם היו מטפסים מנוסים".

 

האוורסט. צילום: ויקיפדיה

 

סטריידום היא האדם הרביעי שמת במהלך השבוע האחרון על האוורסט, ו -30 אחרים חלו או קיבלו כוויות קור סמוך לפסגה. אחד מההרוגים, סובש פול, הוא מטפס הודי שחלה גם הוא במחלת גבהים וחולץ מההר על ידי משלחת מדריכי טיפוס, אולם לא שרד את הלילה. שני חברים נוספים בצוות של פול, פארש נאט וגאותם גוש, מוגדרים כעת כנעדרים. "לא ברור מה קרה," אמרו מארגני המשלחת, "אנו מאמינים כי מזג האוויר הורע באופן פתאומי בשלב מסוים, ואז הקבוצה איבדה את הכיוון".

 

עם היוודע דבר מותה הגיעו מיד התגובות לפיהן מדובר במוות צפוי כי גופה לא היה חזק דיו להתמודד עם האתגר והנה - היא נכשלה בדיוק במה שבאה להוכיח. חשוב לציין שתי עובדות בהקשר הזה - הראשונה, כאמור, סטריידום היא לא הראשונה ולא האחרונה שמתה במהלך הטיפוס על האוורסט. יתר ההרוגים לא ממש היו טבעונים. השנייה - בעולם כולו ובישראל בפרט חיים באושר ובשמחה ספורטאים מוצלחים לא מעטים שתזונתם טבעונית לגמרי, ממייק טייסון ועד הגולש הישראלי גל פרידמן. אפשר להיות ספורטאי בקנה מידה בינלאומי ולהיות טבעוני במקביל. מעולם לא הוכחה סתירה איתי בין השניים.