ההיגיון נראה פשוט למדי: חלב הוא לבן; שיניים לבנות הן שיניים בריאות; מסקנה: חלב טוב לשיניים. למרות שהרבה פעמים הפשוט הוא גם נכון, עדיין חשוב לבחון את העניין מעט יותר לעומק. לכבוד חג השבועות החלטנו לבדוק: האם חלב מועיל או מזיק לשיניים?

 

חלב, סידן ושיניים

נתחיל עם הסידן שבחלב והשפעתו על השיניים. אחד מהמרכיבים העיקריים בשיניים, כידוע לכל, הוא סידן. חלב, כפי שכולנו יודעים, מכיל הרבה סידן. המסקנה המתבקשת היא שחלב טוב לשיניים כי יש בו הרבה סידן והשן זקוקה לסידן, לא?

 

עוד באון לייף:

 

התשובה היא שהשן אמנם זקוקה לסידן, אבל רק בזמן שהיא גדלה. מהרגע שהיא בוקעת אי אפשר להוסיף לה סידן על מנת לחזק אותה. שיני הבינה, שהן האחרונות לבקוע, בוקעות בגיל 17-20, כך שאחרי גיל זה חלב לא תורם יותר לכמות הסידן בפה. אז כן, עד גיל מסוים חלב ומוצריו יכולים לתרום סידן לבניית השן אבל אחר כך היתרון הזה לא קיים.

 

ילדים שותים חלב

בריא לשיני ילדים. צילום: shutterstock

 

חלב יכול לצמצם את הנזק הנגרם על ידי סוכר?

מחקר שהתפרסם ב-2013 הראה ששתיית חלב לאחר אכילת חטיפים מסוכרים מונעת עששת. האמת קצת שונה: המחקר למעשה רק הראה שהנזק הנגרם לשן בעת שתיית (או אכילת) חלב ביחד עם מאכלים שמכילים סוכר קטן יותר מהנזק שנגרם לשן כאשר הנוזל הוא מים או מיץ תפוחים. המחקר לא אומר, כך הדגישה החוקרת שהובילה את המחקר המדובר, שמותר לאכול חטיפים מלאים בסוכר ואז לשתות חלב על מנת לפתור את בעיית העששת.

 

החוקרת גם הוסיפה שאכילת דגני בוקר עשירים בסוכר (ורבים מדגני הבוקר הם כאלה) יחד עם חלב דווקא עלולה להיות מזיקה עוד יותר מאכילתם ללא חלב. החלב והדגנים יוצרים סירופ שהשפעתו על השיניים דומה לשטיפתם בתמיסה שמכילה 10% סוכר.

 

חלב לפני השינה? עדיף לוותר

חלב מכיל לקטוז, סוכר שנמצא בו באופן טבעי. פעוטות שכבר הצמיחו שיניים עלולים לפתח עששת כאשר הם שותים חלב לפני השינה ולא מצחצחים אחר כך שיניים. החלב נשאר בפה כל הלילה וגורם לעששת לכן חשוב להקפיד לצחצח שיניים אחרי בקבוק החלב.

 

עדיף לא לשתות חלב לפני השינה

עדיף לא לפני השינה. צילום: shutterstock

 

חלב והמלחמה בעששת

אז חלב לא מבטל השפעה רעה של סוכר, אבל הוא כן יכול לתרום למלחמה בעששת בדרכים אחרות.

 

החלב מכיל חלבון שנקרא קזאין. חלבון זה כאשר הוא בא יחד עם סידן וזרחן – שנמצאים גם הם בחלב – יוצר שכבת מגן על השיניים שמונעת מהחיידקים גורמי העששת לפעול ולהזיק לשן. בנוסף, המינרלים שבחלב יכולים לסייע בשיקום השן אחרי התקפות החומצה שנגרמות על ידי החיידקים שאחראים ליצירת העששת, או, לכל הפחות, למנוע אובדן מינרלים מהשן שמחלישים אותה והופכים אותה פגיעה להתקפות החיידקים.

 

אם לא די בכך, גבינה שמיוצרת מחלב מכילה מגוון חומרים שגורמים לרוק לזרום בכמות גדולה יותר (ומספיק לחשוב על גבינה טובה בשביל שהרוק יתחיל לזרום.) זרימה מוגברת זו שוטפת את חלל הפה ואת השיניים וכך נותרות פחות שאריות מזון על השיניים – וממילא פחות מזון לחיידקים ופחות מקום בשבילם להתפתח ולהזיק לשן.

 

משקאות חלב ושיניים לבנות

אז כן, חלב ומוצריו עשויים בהחלט לעזור לשיניים. אבל אחרי שהזכרנו כיצד חלב עוזר לשיניים, חשוב להזכיר גם שהוא לא תמיד בא לבד – וכשהוא מגיע עם מרכיבים אחרים, הנזק עולה על התועלת. משקאות חלב רבים מכילים סוכר בכמות גדולה ולכן מזיקים מאוד לשיניים.

 

חלב לא מסייע בהלבנת שיניים

חלב לא ממש מסייע בהלבנת שיניים. צילום: shutterstock

 

במקרים אחרים, הנזק שגורמים המרכיבים הנלווים לחלב הוא הכתמת השיניים עד לאובדן הצבע הלבן שלהם. קפה ותה, גם כשהם מלווים בחלב, מזיקים גם לצבע השן – הלבן  של השן מוכתם בגלל המרכיבים שבקפה.

 

לאחר שהוכתמו השיניים ואיבדו את צבען הלבן, קיימות שיטות רבות להלבנת שיניים, יעילות יותר ויעילות פחות. פה ושם אפילו ניתן למצוא המלצות על חלב כדרך להלבנת השיניים אבל לא מדובר בשיטה שיש לה הוכחות מדעיות, בלשון המעטה. יש להיזהר בטיפולי הלבנת שיניים מכיוון שאינם מתאימים לכל אחד ובמקרים מסוימים אף עשויים להזיק. לכן מומלץ להלבין את השיניים במרפאה מקצועית לאחר בדיקה ופיקוח רופא.

 

בסופו של דבר חשוב לזכור שחלב ומוצריו אינם מספיקים למניעת עששת. יש צורך בשמירה על היגיינת שן לצד הקפדה על תזונה נכונה. חלב יכול לסייע לשיניים, אבל הוא לא יכול לעשות זאת בלי העזרה שלנו.

 

לאתר של דר' ספי פורת