האם זה בכלל אפשרי לא לחבב את מישל אובמה?

 

כגברת השחורה הראשונה בתולדות ארצות הברית, מישל אובמה, אשר נשאה נאום מבריק בעוצמתו ביום שני האחרון בערב הפתיחה של הוועידה הדמוקרטית בפילדלפיה, שינתה את הדרך בה אנשים תופסים את התפקיד הלאומי הזה. בנאומה העניקה אובמה למתכנסים בדיוק את מה שהיה חסר להם כל כך: תקווה.

 

עוד באון לייף:

 

אובמה, ילידת ינואר 1964 בעיר שיקגו, היא עורכת דין בוגרת הרווארד, סופרת, עובדת ציבור ואם לשתי בנות. למרות שהיא נמצאת במקום הנכון ויש לה את היכולת למלא פונקציות אחרות במדיניות הבית הלבן, אובמה בחרה לאמץ דווקא את תחומי האמנויות, האופנה, הבריאות וההשכלה הגבוהה עבור משפחות חיילים.

 

סקרי דעת קהל מעניקים לה דירוג גבוה יותר- הן בקרב הדמוקרטים והן בקרב הרפובליקנים - מאשר לבעלה, הנשיא ברק אובמה. בסקר שערכה אוניברסיטת "קוויניפיאק" ופורסם בחודש יולי 2010 בעיתון "ניו-יורק פוסט" נמצא כי הפופולריות של נשיא ארה"ב, צוללת בהדרגה בעוד שזו של רעייתו, מישל, דווקא מטפסת. מהסקר, עולה כי רק 44% מהאמריקנים שבעי רצון מהנשיא שלהם, לעומת 48% שאינם מרוצים. עם זאת, 49% מהאמריקנית הביעו "עמדה חיובית" כלפי אובמה, לעומת 45% שהביעו "עמדה שלילית". לעומת זאת, לגבי מישל אובמה, 55% מהאמריקנים הביעו עמדה חיובית, לעומת 19% בלבד שהביעו דעה שלילית. בקרב מצביעים דמוקרטים זוכה מישל ל-82% תמיכה, ורק מיעוט של 4% מביע כלפיה עמדה שלילית.

 

להלן חמישה דרכים בהן אובמה כגברת הראשונה שינתה את כללי המשחק:

 

1. העלתה את המודעות למעצבי אופנה שאינם לבנים שהיו עד כניסתה לבית הלבן בשוליים של התעשייה - ועשתה זאת בשלב מוקדם מאוד בכהונתה

הגברת הראשונה "האישה שלובשת שמלת משי בשילוב שיפון לבנה בעלת כתפיה אחת מעוטרת פרחי אורגנזה עם אבני סברובסקי" כמו שהמוזיאון הלאומי סמיתסוניאן להיסטוריה אמריקנית תאר זאת, סובבה ראשים בטקס ההשבעה בשנת 2009. השמלה תוכננה על ידי ג'ייסון וו, המעצב הקנדי-טיוואני שהפך לכוכב בן לילה מיד אחרי שאובמה לבשה את היצירה שלו. הגברת הראשונה גם הולבשה גם על ידי טאקון פאנישגול, מעצב תאילנדי אמריקאי, לוועידה הלאומית הדמוקרטית ב-2008 ועל ידי המעצב טרייסי ריס, אפרו-אמריקני, בוועידה הלאומית הדמוקרטית ב-2012. ביולי 2007 נכנסה  לרשימת "10 הנשים המתלבשות היטב בעולם" של המגזין וניטי פייר וכך גם ביולי 2008.

 

.

2. היא מקפידה לא לעגל פינות כשהיא מדברת על גזע וגזענות בארה"ב

"אני מתעוררת בבוקר בבית שנבנה על ידי עבדים", אמרה הגברת הראשונה בטקס בוגרי המכללה העירונית של ניו יורק ביוני האחרון. למרות שהמשפט הזה נכון לגבי כל גברת שחיה אי פעם בבית הלבן, מישל אובמה היא הראשונה לומר את זה בקול רם וללא חשש. 

 

כשהגיעה לנאום בטקס בוגרי אוניברסיטת טסקיגי, מוסד אקדמי היסטורי שחור באלבמה, סיפרה לצעירים ולצעירות בקהל כמה לגזענות הייתה תפקיד משמעותי בחייה ושסביר להניח היא תשחק תפקיד משמעותי גם בחייהם שלהם:

 

"העולם לא תמיד יראה אתכם עם הגלימות והכובעים האלו. במקום זה הם יניחו הנחות על מי ומה אתם שמבוססות על תפיסת העולם המוגבלת שלהם. אני ובעלי יודעים כמה מתסכלת יכולה להיות החוויה הזו. שנינו הרגשנו בעבר עלבונות יומיומיים כאלה והרגשנו אותם לאורך כל החיים שלנו - אנשים ראו אותנו וחצו לצד השני של הכביש כי הם פחדו שנעשה להם משהו, המוכרים בחנויות הקניון עמדו קרוב אלינו  כדי "להשגיח" עלינו,  כל מיני אנשים באירועים פורמליים הניחו מיד שאנחנו נותנים שירות מסוים, שאנחנו כאן רק כדי לשרת והגרועים ביותר - אלה שהטילו ספק באינטליגנציה שלנו, ביושר שלנו, אפילו באהבה שלנו לארץ הזאת".

 

 

3. היא מתקשרת עם תרבות פופולארית, כמו שאף 'גברת ראשונה' לא תקשרה לפניה

מה"האבולוציה של אמא רוקדת" בתכנית האירוח של ג'ימי פאלון, דרך משחק כדורסל עם לברון ג'יימס ועד השתתפות בתכנית "carpool karaoke" uבתכנית האירוח של ג'יימס קורדן. אובמה פשוט יודעת איך עושים את זה. היא אפילו הסתובבה בברים כחלק מקמפיין המכוון צעירים להשכלה גבוהה.

 

 

4. היא ללא ספק האישה השחורה הבולטת ביותר במדינה שהדגישה אכילה בריאה וחיים פעילים

'בואו נזוז', יוזמת החיים הבריאים של הגברת הראשונה, חגגה את יום הולדתה השישי בשנת 2016. אובמה הצליחה לגייס למיזם, לצד רבים וטובים אחרים, את כוכב הפוטבול קולין קאפרניק ואת אלילת הפופ ביונסה, במאמצים לקידום קמפיין.

 

 

5. היא העלתה נשים וילדים לסדר היום הציבורי, לצד דיון לאומי על יוצאי צבא

רוב החגים והמועדים הפדרליים של צבא ארה"ב מרוכזים סביב השירות של הלוחמים עצמם. בשנת 2011, מישל אובמה וג'יל ביידן הדגישו את הצורך בתמיכה ציבורית במגזר הפרטי של משפחות החיילים. באופן ספציפי, הן דרשו מחויבות למשפחות של המשרתים בצבא כמו גם, "בריאות, חינוך והזדמנויות תעסוקה".