כמעט כל הנשים מרגישות בשינויים גופניים שונים לפני המחזור החודשי. אבל אם אתן סובלות מאחד או יותר מהתסמינים הבאים באופן קבוע ולפחות 5 פעמים בשנה, כשבוע לפני קבלת המחזור החודשי, אולי אתן סובלות מתסמונת קדם וסתית - PMS.

 

* לחץ וחרדה

* עליה במשקל הגוף עקב צבירת נוזלים

* נפיחות ורגישות בשדיים

* פצעונים (אקנה) על הפנים?

* קושי להירדם

* שינויים קיצוניים במצב הרוח?

* נטייה להתעצבן ולהתרגז במהירות

* תאווה למאכלים מסוימים

* עייפות וכאבי ראש

כיצד ניתן לאבחן PMS?

PreMenstrual Syndrome, תסמונת קדם וסתית, מתרחשת בשבוע שבין הביוץ לקבלת הווסת החודשית. במהלך ימים אלו מתרחשים שינוים הורמונליים מרובים בגוף עקב ירידה או עלייה בכמות ההורמונים הנשיים (אסטרוגן ופרוגסטרון).

 

נשים רבות הסובלות משינויים אלו חוות שינויים גופניים ונפשיים עד כדי תפקוד יומיומי לקוי, או חוסר תפקוד כלל, במהלך אותם "ימים נוראיים". אגב, אין צורך שיופיעו כל התסמינים שהוזכרו. מעדויות נמצאו מעל ל-150 תסמינים שונים.

 

נקדת האור היא כי כל התסמינים נעלמים בין 24-48 שעות לאחר קבלת הווסת.

 

ד"ר רמי מושונוב, מומחה בגניקולוגיה ומנהל את תחום רפואת הנשים של "אסותא-מרכזים רפואיים",  מסביר כי בנוסף ל-PMS, חלק מהנשים (5%) אף סובלות מתסמונת חמורה אף יותר הנקראת PMDD - חרדה קדם וסתית, (PreMenstrual Dysphoric Disorder). זוהי חרדה עצומה המשתקת אותם לגמרי וגורמת להן סבל, חרדה ולחץ עצום בימים שלפני קבלת הווסת.

 

"אחת הבעיות הגדולות עם תסמונות אלו היא שהסיבות לא באמת ברורות ולא יודעים מדוע אישה אחת סובלת מPMS- בעוד אחרת אינה", מסביר מושונוב, "כל הנשים חוות שינויים הורמונאליים במהלך המחזור החודשי, אשר באים לידי ביטוי בירידה ועלייה של ההורמונים הנשיים. אך למרות זאת, נמצא כי חלק מהנשים סובלות מתסמינים גופנים ונפשיים בדרגות שונות, אשר לחלקן אף קשה לקום בבוקר".

מהם הגורמים לPMS-?

ד"ר מושונוב מסביר כי הגורם הראשי לתסמונת אינו מובן וידוע, אך קיימות מספר תיאוריות. ידוע כי במהלך החודש חלים שינויים הורמונאליים מרובים בגוף האישה, ייתכן ושינויים אלו גורמים לחלק מהנשים את תסמיני הPMS-.

 

בנוסף, בשל התסמינים הנפשיים המופיעים ב-PMS, הכוללים עצבנות, עצבות, חרדה, לחץ ודיכאון, ייתכן שקיימת  אינטראקציה בין ההורמונים הנשיים לבין הפעילות העצבית של המוליך העצבי- סרטונין, אשר קשור למצבי הרוח ובעיקר לדיכאון כאשר הוא נמצא ברמות נמוכות.

 

ייתכן גם כי נשים הסובלות מרמות נמוכות של אלקטרוליטיים שונים, כגון: אבץ, מגנזיום ומשפחת ויטמינים מסוג B, עלולות להרגיש יותר מנשים אחרות את תסמיני ה- PMS.

כיצד מטפלים ב-PMS?

הטיפול העיקרי בתסמונת קדם וסתית הינו טיפול תסמיני, כלומר בהתאם לתסמינים המופיעים.

הטיפולים השכיחים כוללים:

 

גלולות למניעת הריון. במידה שהבעיה נובעת מעלייה וירידה של ההורמונים הנשיים, כמות קבועה של הורמונים הניתנת באמצעות גלולות למניעת הריון, יכולה לאזן את ההורמונים הנשיים בגוף האישה ולסייע בהפחתת התסמינים.

 

תוספי תזונה. מומלצים גם לנשים אשר לא סובלות ממחסור בויטמין B או במגנזיום, מסביר ד"ר מושנוב. מומלץ לקחת תוספי תזונה אלו מגנזיום, אבץ ומשפחת ויטמין B כדי להקל על התסמינים.

 

תרופות נוגדות דיכאון. ממשפחת SSRI  או ממשפחת SNRI, משפיעים בצורה משמעותית על התופעות והתסמינים הנפשיים.

 

ד"ר חמד-מרגלית בן אור, מומחית בפסיכיאטריה, מסבירה כי הטיפול התרופתי בעזרת תרופות נוגדות דיכאון, מסייע רבות לנשים הסובלות מתסמינים נפשיים, כמו דיכאון, עצבנות וחרדה. התרופות מתחילות להשפיע על חלק מהנשים באופן מיידי ואצל חלק לאחר יום אחד בלבד.

 

"התרופות נוגדות הדיכאון ניתנות רק בימים שלפני קבלת הווסת והן ניתנות במינון נמוך מהרגיל. להבדיל מאישה אשר סובלת מהפרעת דיכאון, אשר תצטרך במרבית המקרים טיפול תרופתי רצוף לאורך מספר חודשיים ללא הפסקה, והשפעת התרופה תורגש רק לאחר כשבוע. אישה הסובלת מ-PMS, תוכל להרגיש כבר לאחר מספר שעות את תחושות ההקלה והרגעת התסמינים".