דומיניק מוצ'יאנו, המתעמלת האלמותית שהשתתפה באולימפיאדת אטלנטה 1996 והייתה אחת מתוך "שבע המופלאות"- נבחרת התעמלות הנשים של ארה"ב שזכתה לראשונה במדליית זהב, חזרה לאחרונה לכותרות. מוצ'יאנו התראיינה לאחרונה וסיפרה שוב על ההתעללות המזעזעת שחוותה במהלך האימונים הקשים שלה מידי המאמנים שלה ובראשם המאמנת האישית שלה, מרתה בלה קארולי, ועל החשש שהמתעמלות הנוכחיות בריו 2016 חוות חוויות דומות.

 

אוטוטו אולימפיאדת ריו מגיעה לסיומה ומוצ'יאנו - שהייתה אז רק בת 14 והפכה לזוכה הצעירה ביותר במדליה אולימפית של ארה"ב - העלתה שוב לסדר היום את שיטות האימון הבעייתיות, בלשון המעטה, בהן נוקטים המאמנים של הנערות הצעירות.

 

7 המופלאות

7 המופלאות. דומיניק מוצ'יאנו, הראשונה משמאל. צילום: רויטרס

 

"שיטות האימון בהן השתמשו איתנו כללו איומים, השפלה וביוש גוף כטקטיקה שתגרום לנו לביצועים טובים יותר. קראו לנו בשמות, אמרו לנו שאנחנו שמנות וענקיות וסובלות מעודף משקל. ההתעללות הפיזית והרגשית נתפסה כסוג של שיטה פסיכולוגית להוציא מאיתנו את המיטב. שקלתי 34 קילו בגובה 1.32 והייתי ילדה בריאה לחלוטין, למעט לחץ רגשי ופסיכולוגי והלחץ של התנועות הספציפיות שחוזרות על עצמן שוב ושוב ומביאות את הגוף שלך לפירוק. זה די מדהים שבכל זאת הצלחנו לזכות, למרות הנסיבות המאמללות האלה.

התחריתי ברמה בינלאומית מאז גיל 10 ולא הייתה שום תחרות שהפחידה אותי. אהבתי את ההתעמלות והייתי להוטה להתחרות. הייתי רעבה לצאת לשם ולהיות הכי טובה בעולם, אהבתי להיות הצעירה ביותר בנבחרת. בשבילי זה היה דבר חיובי. החלק הקשה היה המבוגרים שרצו להשתמש בי בתור אמצעי להשגת מטרה. המקום שבו דמות סמכותית בחייך, זו שצריכה לשמור ולהגן עליך, במיוחד לאור העובדה שאת קטינה, מזיקה לך, היא הבעייתית ולא העובדה שהתחריתי בגיל צעיר או משהו כזה.

 

דומיניק מוצ'יאנו

שיטות האימון: איומים, השפלה וביוש גוף. דומיניק מוצ'יאנו. צילום: מתוך אינסטגרם

 

לא היו לי הרבה אפשרויות. כשאת בספורט בגיל כל כך צעיר, יש הרבה אנשים סביבך שקובעים מה תעשי בכל רגע נתון - ממה את אוכלת, דרך באיזו שעה את צריכה ללכת לישון ועד באיזה יום יהיה לך חופש. המאמנים קובעים את הכללים. המצב החמיר כשהגעתי לצוות של קארולי. המאמנים האלה התייחסו אלי בצורה שונה מאוד ממה שהכרתי. אף פעם לא הייתי במצב מצב בו המאמנים שוקלים אותך מול מתעמלות אחרות ומשפילים אותך על המשקל שלך. ההערכה העצמית של מתעמלות נסדקת כבר שם. ראיתי מול עיניי מתעמלות עם פציעות קשות שלא זכו לטיפול והן מעולם לא דיברו על זה. במקרה שלי, התמוטטתי לפני האולימפיאדה, בחדר הכושר בגלל שבר מאמץ שהיה לי.

 

הרבה אנשים לא מבינים: כשאת בחדר הכושר, את מבלה יותר זמן עם המאמנים שלך מאשר עם ההורים שלך, על בסיס יומי. ההורים של המתעמלות צריכים להיות זהירים ולדעת מה בדיוק קורה בזמן האימון. הרבה ילדות מפחדות לדבר נגד המאמנים שלהם. הן מפחדות שינדו אותן. חייתי כל הילדות שלי בפחד מהאנשים האלה. מעולם לא קיבלתי "אנחנו גאה בך," או "מזל טוב," מהמאמנים שלי, אף פעם".

 

דומיניק מוצ'יאנו

כשאת בחדר כושר, את מבלה יותר זמן עם המאמנים מאשר עם ההורים. דומיניק מוצ'יאנו. צילום: מתוך אינסטגרם

 

מוצ'יאנו, היום בת 34, נשואה ואם לשניים, הוציאה בעבר ספר שפורס את זיכרונותיה מהשנים ההן. כיום היא משתתפת במחנות התעמלות שונים ומעניקה שיעורים פרטיים למתעמלות אבל מגדירה את עצמה כעקרת בית לכל דבר ועניין.

 

"אני חוששת שהמתעמלות של היום לא מעוניינות לדבר על תנאי האימון הנוקשים בגלוי כי הן מפחדות מההשלכות. "אף אחת לא רוצה להיכנס לרשימה השחורה של הגוף המנהל אז הן שותקות".

 

ובכל זאת, לטענתה, נראה שדימוי הגוף של המתעמלות השתנה מעט עם השנים. המתעמלות באולימפיאדה הנוכחית נראות פחות רזות ויותר שריריות מאלה בשנים האחרונות. "את צריכה שיהיו לך רגליים מאוד מאוד חזקות וגוף מאוד חזק בשביל שתוכלי להתמודד עם רמת הקושי שהספורט הזה מחייב", אומרת מוצ'יאנו, "אבל יחד עם מסת שריר הן צריכות להישאר רזות מאוד כדי לבצע את המיומנויות האלה ולא לפגוע בעצמן. צריך למצוא את דרך המלך באמצעות תזונה נכונה, זה לא פשוט אבל זה אפשרי".

 

סיימון ביילס

היא נראית בריאה ושמחה. סיימון ביילס. צילום: ויקיפדיה

 

על סימון ביילס שזכתה בריו בארבע מדליות זהב בארבע היא אומרת: "אני יודעת שלסימון ביילס יש מערכת יחסים נהדרים עם המאמנת הראשית של הנבחרת, איימי בורמן. סימון לא מתעמלת כפי שאימנו אותנו. היא לא חטפה מכות, היא מחייכת, היא נראית מוצקה ובריאה, היא נהנית מהספורט שהיא עושה וכך בדיוק זה אמור להיות. אני כל כך שמחה לראות את זה. הדור שלי שילם את המחיר ואני מאושרת שיש מי שקוצר את הפירות האלו".