לאחרונה קיימות יותר ויותר נשים, אשר מצליחות להכנס להריון ובמקום אנחת רווחה והתרגשות, מתמלאות בחרדה לשלום ההריון וליכולתן לצלוח אותו בשלום .

לא מדובר בקרישיות יתר

החשוד המיידי והפופולארי הוא נושא קרישיות היתר. קרישיות יתר אכן מהווה גורם סיכון משמעותי לתופעת ההפלות החוזרות. ניתן לזהות קרישיות יתר בבדיקות דם.

אם אכן התברר מצב של נטייה לקרישיות יתר, ישנו טיפול רפואי באמצעות נוגדי קרישה. על אף נטייתי להמליץ על טיפול טבעי, אני סבור שבמקרים מסוג זה, חשוב לטפל תרופתית ובכך להפחית סיכון להפלה מוקדמת, פגיעה בהתפתחות העובר ופגיעה אפשרית באישה במהלך ההריון ואחריו.

נטיה לקרישיות יתר הינה גנטית ותורשתית. חשוב שאישה אשר ידוע לה על היסטוריה משפחתית של  קרישיות, תדרוש להיבדק עוד בטרם כניסתה להריון.

אולם, על אף שבמרבית המקרים בהם אישה חווה הפלות חוזרות, אכן מדובר במצב של קרישיות יתר, בכשליש מהמקרים, הגורם הוא אחר, 'גורם בלתי מוסבר' בלשון הרפואה הקונבנציונלית.

כאן נכנסת לתמונה תרומתה החשובה של הרפואה המשלימה.

למה זה קורה לי?

לפי הרפואה הסינית קיימות מספר אפשרויות או גורמים שונים שעלולים לפגוע בהתפתחות תקינה של הריון. המטפל המנוסה ידע לאבחן ולסווג את הנתונים העומדים לרשותו ולפעול לתמיכה באותם אספקטים הלוקים בחסר. ואכן, בכולם ניתן לטפל.

להלן 3 הסיבות העיקריות לתופעת ההפלות החוזרות:

חולשת YANG, יכולת 'החזקת ההריון'

זו, מנסיוני, הסיבה הנפוצה ביותר לתופעת ההפלות החוזרות. ניתן לתאר סיבה זו באופן סימבולי, כחוסר יכולת של האישה 'לשאת' את 'התוספת' החדשה. נטייה להפלה מתקיימת כאשר ישנו חוסר ניכר במערך האנרגטי של ההריונית, חוסר שמתבטא אצלה בסימנים מסויימים, עוד בטרם נכנסה להריון כגון:

  • אם את עייפה כל הזמן (חוסר כח להניע עצמך לפעולה)

  • אם את סובלת מקור

  • אם את חווה השתנת יתר ויציאות רכות ומרובות

  • אם גוון הפנים שלך בהיר וישנם סימנים כהים מתחת לעיניים

  • אם עוד לפני ההריון את סובלת מטחורים

 

חולשה של משק הדם ולעיתים עימדון (סטגנציה) של דם

דם ומשק הדם הם אספקטים מרכזיים בתהליך הכניסה להריון, ההריון עצמו ומהירות ההשתקמות לאחר הלידה. ל'חסר דם' ישנם סימנים ברורים, בחיי היומיום, וכדאי להשאר עירניות ולזהות אותם.

  • אם את סובלת מנשירת שיער, ציפורניים חלשות ומתפצלות או יובש ברקמות ריריות (אף, עיניים, יובש נרתיקי)

  • אם את סובלת מכאבי מחזור משמעותיים

  • אם את נוטה לעצבנות / אי שקט ובפרט סביב הווסת

  • אם את מתקשה להירדם

גנטיקה

זו אולי הסיבה המורכבת יותר לטיפול באמצעות הרפואה הסינית. פה נכנסות שאלות על הסטוריה משפחתית של שני הצדדים, ונטייה להפלות.

בתוך קטגוריה זו, אני מכניס גם את נושא אי-התאמת הזרע והבייצית שגם בה ניתן לטפל באמצעות הרפואה המשלימה.

אז מה ניתן לעשות?

ראשית, להשיב את אמונה של האישה בגופה - זהו צעד משמעותי ביותר בטיפול! זוהי המטרה הראשית בכתיבת טור זה. ההכרה בכך שגופך מסוגל לחזור ולהתנהל היטב, להיות מסוגל להכיל ולהזין הריון עד תומו, סוללת את דרכך להריון מוצלח.

מנקודה זו ואילך, נדרשת הקפדה על הנחיות הטיפול. הטיפול כולל דיקור, היצמדות לתזונה אישית מתאימה ונטילת תמציות צמחי מרפא מותאמות אישית .ההמלצה הטובה ביותר שאני יכול לתת במקרה של הפלות חוזרות, הינה להתחיל במהלך מקדים, כחודשיים עד שלושה לפני מועד הכניסה להריון המתוכנן. מהלך זה נקרא PCA - Pre-conception awareness, והוא תחום מתפתח מאד במדינות אירופה המפותחות ובארה"ב. המטרה היא לבלום את כדור השלג של 'אי הצלחה' אשר בעקבותיה מתווסף לחץ נפשי נוסף ואיתו סיכון גבוה יותר ל'אי הצלחה' נוספת.בשנה האחרונה טיפלתי בלא מעט זוגות אשר חוו בין 2-5 הפלות רצופות, על רקע לא מוסבר. אחרי הכנה ראויה, למעט הריון אחד, כל ההריונות צלחו את קו הסיום.

מאחל הריון מוצלח ושמח במיוחד ותינוק בריא בסיומו.

**אבי קליין מטפל ברפואה סינית, מתמחה בגינקולוגיה ורפואת פריון האישה והגבר, מוסמך בתחום בריאות האישה וטיפולים בבעיות פוריות