נשים סובלות פי שלושה מגברים, סטרס מגביר את התופעה, אם לאמא שלך יש – יכול להיות שגם את "תקבלי ירושה", וגם אלכוהול ועישון ממש לא מומלצים: כל מה שרציתן לדעת על מיגרנה. פנינו לד"ר ורד סימוביץ', מומחית ברפואת המשפחה ויו"ר החוג לטיפול בכאב של איגוד רופאי המשפחה, ושאלנו כל מה שצריך לדעת על מיגרנה ויותר חשוב - איך לטפל בה.

 

המזונות שעושים לנשים מיגרנה. צפו

סה"כ כ-10% מהאוכלוסייה סובלים ממיגרנה, מבין הסובלים, יש פי שלוש נשים מגברים.

 

רוצים לדעת באילו גילאים התופעה שכיחה ביותר? האם מדובר בעניין גנטי? והאם יש מזונות שיכולים למנוע או לגרום למיגרנה? היכנסו כדי לגלות את כל הסודות מאחורי מיגרנה בקרב נשים >>

 

 

למי פונים כדי לאבחן נכון ולקבל טיפול הולם?

חד משמעית לרופא המשפחה. בטווח הגילאים 49-18 אפשר בשלב ראשון לרכוש בבית המרקחת כדורים OTC (ללא מרשם רופא) המפחיתים כאב ויכולים לעזור לטפל. יש כיום שורה של כדורים, בהם כדורים משולבים הכוללים כמה מרכיבים נוגדי כאב התוקפים את המיגרנה בשלושה מנגנונים במקביל, דוגמת אקמול פוקוס.

 

כיצד ניתן לטפל ולהקל בזמן התקף? 

כל אחד לומד על עצמו מה מועיל לו ומקל עליו בזמן התקף. לסובלים מהתקף של מיגרנה מומלץ לשכב בחדר חשוך ושקט ולנוח. מומלץ מאוד ליטול כדור נגד כאבים מיד עם הופעת התסמין הראשון של כאב או אאורה. ככל שניקח כדור קרוב למועד התחלת הכאב – כך נתמודד טוב יותר עם הסיכון להתפתחות מיגרנה. לא כדאי לסבול בלי הקלה תרופתית.

 

האם יש טיפול מניעתי למיגרנה ?

מומלץ להימנע מסטרס ומפעילות גופנית אינטנסיבית מאוד, הידועים כמאיצים הופעת מיגרנה. אם התרופות הנמכרות ללא מרשם רופא לא מסייעות אפשר לפנות לרופא משפחה ולקבל מרשם לתרופות ייעודיות נגד מיגרנה – משפחת הטריפטנים (Triptan Drugs). אם תרופה אחת לא מסייעת ניתן לעבור לאחרתוכך הלאה. התרופות יכולות להינתן בבליעה, מציצה, זריקות ועוד. יש גם תרופות למי שסובל ממיגרנה כרונית, הניטלות על בסיס יום-יומי קבוע למטרת מניעת התקפים.

 

האם יש דרכים אלטרנטיביות לטיפול במיגרנה?

גם כאן יש מימד אינדיבידואלי, ויש מחקרים המראים על שיטות הרפיה וטיפול יעילים בעיקר מתחום הטיפולים ההתנהגותיים (כמו CBT) אך גם טיפולי דיקור, שיאצו, ביו פידבק, נטורופתיה, הומיאופתיה, ואף היפנוזה יכולים להועיל לחלק מהסובלים.

 

האם פעילות גופנית מומלצת למי שסובל ממיגרנות?

פעילות גופנית מתונה עשויה לסייע למי שסובל, כדאי לנסות ולבחון. 

 

**הביאה לדפוס: יוליה פריליק