אם חשבתם עד עכשיו שסוכר משפיע לרעה רק על הגזרה ועל בריאות השיניים, אז דעו שהוא משפיע על הרגשות שלנו וגם על תחושת הרעב שלנו הרבה יותר ממה ששיערו בעבר. ואת זה לא אנחנו אומרים, אלא מדענים גרמנים שחקרו את השפעת הסוכר על הגוף האנושי.

 

עוד באון לייף:

 

מדענים מ-Technical University of Munich גילו לאחרונה כי צריכת סוכר משפיעה ישירות על תאי מוח בשם אסטרוציטים יותר מיתר איברי הגוף. התאים האלו אחראים על תחומים כמו חילוף חומרים, התורם לתחושת הרעב, אולם בנוסף לכך – חלה השפעה על המחשבה, על הרגש ועל ההתנהגות שלנו. במילים אחרות, צריכת סוכר משפיעה על המוח בצורה כזו שזה מגביר את הצורך בסוכר. כך, חברים, נוצרת התמכרות.

 

סוכריות

 

החוקרים בדקו וגילו כי המוח "לוקח" באופן פעיל את הסוכר מהדם. לפני המחקר, שפורסם בכתב העת Cell, חשבו רוב המדענים שהתנועה של הסוכר לתוך המוח הייתה תהליך פסיבי, ואילו כיום הם מבינים שמדובר בתהליך אקטיבי. המידע הזה יכול להוביל להתקדמות בטיפול סוכרת ובהשמנת יתר.

 

 

שמירה על כושר ותזונה נכונה חשובים למניעת מחלות ולשיפור איכות החיים. מכבי מעמידה לרשות חבריה מערך רחב של אנשי מקצוע לצד הטבות עבור מגוון שירותי תזונה, ספורט ורפואה מונעת- לחיים בריאים יותר

 

לרשימת השירותים המלאה>>

 

 

 

אך אם נתמקד בחלק החיובי של המחקר, נגלה בעצם שהשמנת יתר, הנפוצה מאוד בעולם המערבי עד כדי כך שהיא מכונה מגיפה, ומחלות כמו סוכרת, יכולות החל מרגע זה להיות מטופלות דרך המוח שלנו. מעתה, מאמינים החוקרים, יוכלו לפתח תרופות יעילות יותר לטיפול ספציפי בתאים האסטרוציטים במוח ולטפל טוב יותר בהשמנה ובסוכרת מאשר עד היום. לא נלאה אתכם בפרטים טכניים מורכבים ובמושגים רפואיים, רק נאמר שנוכל להפעיל מעין "בורר סוכר" על קולטני האינסולין במוח ובעזרתו יוכלו לרסן את ספיגת הסוכר, כמעין רגולטור השולט בחילוף החומרים.

 

בעזרת שימוש בבורר או ברגולטור חיצוני, נוכל להבין טוב יותר את יחסי הגומלין בין התאים ולבלום התמכרות לסוכר, כך מקווים החוקרים במינכן. "יש לנו הרבה עבודה לפנינו, אבל לפחות עכשיו יש לנו רעיון טוב יותר איפה לחפש את הפתרון", מסכמת כריסטינה גרסיה-קסרס, נוירו-ביולוגית במרכז לסוכרת הלמהולץ במינכן והמחברת הראשיות של המחקר.

 

סוכר

 

רק כדי להבין כמה התגלית על הקשר בין הסוכר למוח חשובה נזכיר כי דוח של ארגון הבריאות העולמי מחודש אפריל קבע כי מספר אנשים עם סוכרת גדל פי ארבעה ברחבי העולם במשך 35 השנים האחרונות. באותה נשימה הציב לעצמו ארגון הבריאות העולמי יעד שאפתני של הפחתת מחלות לא מידבקות ובראשן סוכרת ב-150 מדינות עד שנת 2030.