המחקר, שפורסם החודש במגזין  CELL ונערך ב- the Florida campus of The Scripps Research Institute, מצא כי באמצעות בדיקת דם, ניתן יהיה לאבחן חולי אלצהיימר בטרם הופעת התסמינים.

 

הבדיקה תגלה נוכחות של חלבונים בדם, המצביעה על קיומה של המחלה בגוף. היות שהמחלה יכולה להיות קיימת בגוף שנים רבות לפני הופעת התסמינים, אבחון מוקדם שלה יוכל להשפיע על בחירת אורח חיים ועל טיפול שייאט את הופעת הסימפטומים.

 

ד"ר אלכסנדר למברג פסיכיאטר מומחה ופסיכוגריאטר, מסביר שמחלת האלצהיימר היא הסיבה השכיחה ביותר להיווצרות דמנציה (שיטיון) - הגורמת לבעיות שכחה, חוסר התמצאות במרחב ותחושת בלבול כללית. (מתרחש ב60-75% מחולי אלצהיימר).

 

"המחלה גורמת לירידה בתפקודים הקוגנטיביים במוח, לשינויים בהתנהגות ואף ניתן להבחין בשינויים פתולוגיים במוח. המחלה מתפתחת לאיטה ופוגעת בתפקודי היומיום של החולים, גורמת להם לחוסר יכולת לבצע פעולות פשוטות, כמו: אכילה, שינה, שליטה על סוגרים, דיבור ועוד", הוא מסביר.

 

לדבריו, ככל שהמחלה תאובחן מוקדם יותר, כך יהיה ניתן לטפל בתסמינים ולהאט אותם. "זאת בניגוד למצב עד כה, שהאבחון  נעשה רק כאשר כבר יש תסמינים קליניים. בשלב זה, רוב הסיכויים שהמחלה התחילה כבר לפני 10 שנים, ובעצם אין כל טיפול יעיל", הוא מסביר.

 

אבחון המחלה כיום כולל זיהוי גורמי סיכון, בהם היסטוריה משפחתית, הפרעות דיכאון, טרשת עורקים, יתר לחץ דם, עודף שומנים וכולסטרול בדם, השמנת יתר. כמו כן מתקיים אבחון באמצעות מבחן "מיני מנטל", אשר בודק את תפקודי הקוגניציה אצל אדם הנמצא בסיכון לחלות באלצהיימר  או שכבר החלו.

דרכי המניעה: פעילות גופנית קבועה ושינוי התזונה

אמנם הסיבות לאלצהיימר עדיין לא ידועות ונחקרות, אך ממחקרי העבר ידוע כי בעקבות הצטברות של חלבונים מסביב לתאים, נוצר מצב שבו חלבונים אלו חונקים את תאי המוח והורגים אותם. סיבות אחרות נוספות להיווצרות אלצהיימר הן: גנטיקה, חסך בוויטמין B12 , אלכוהוליזם או  או גידול במוח.

 

בנוסף, ניתן לנסות להפחית את גורמי הסיכון להיווצרות המחלה על ידי הפחתה או הימנעות מאכילת מאכלים המכילים רמות גבוהות של שומנים וכולסטרול. פעילות גופנית באופן קבוע, טיפול בהפרעות דיכאון, הידועות כגורם סיכון גבוה להופעת אלצהיימר, בעיקר לאנשים מעל גיל 50, גם הן עשויות למנוע את התפרצות המחלה.

 

כבר פתחתם את הבוקר עם חיוך?