בשבוע שעבר התעוררה ויקי קנפו הפעילה החברתית לשמועה שהיא אינה בין החיים. מישהו החליט להפיץ שתושבת הדרום שהתפרסמה לפני יותר מעשור כשהובילה את מחאת האימהות החד הוריות, שמה קץ לחייה.

 

עוד באון לייף:

 

עוד לפני שנגיע לסיפור של קנפו, בואו נזכור כי את השמועות הללו אנחנו כבר מכירים. מישהו שחומד לצון, משועמם עד מוות או תר אחרי דרמה שתקפיץ את אמצעי התקשורת ומפיץ הודעה שקרית, שעד מהרה פושטת בקרב חשבונות הוואטס אפ של כולנו. את הודעות השווא אנחנו מקבלים לפחות אחת למספר שבועות. במהלך מבצע "צוק איתן" נחשפנו כבר למתקפת הודעות שקריות בנוגע לחיילים הרוגים, כניסה צבאית, ודרמות עסיסיות שכביכול "מוסתרות" מעיני הציבור במהדורות החדשות.    

 

הריטואל הזה שוקט בימים כתיקונם, פה ושם למישהו משעמם מידי כשאין חדשות מרעישות והוא לוקח פיסת מידע ומשלח אותה בחוסר אחריות לחלל האוויר.

 

"האיש הזה הוא חלאת המין האנושי" אמרה קנפו בראיון לרדיו ללא הפסקה, לאחר היוודע דבר הידיעה השקרית על התאבדותה, והיא לא הסתפקה בכך אלא מיהרה אל עמוד הפייסבוק הפופולרי שלה כדי לכתוב פוסט הבהרה לכל מי שדאג לה במהלך הלילה.

 

אל הכותרות עלתה קנפו שהיתה "כוכבת" לפני 13 שנה, ולמי שמקרה לא היה כאן הנה פיסת הסטוריה: קנפו היתה מראשונות מובילי המאבק האימהות החד הוריות כשנחתו גזירות התקציב הממשלתי על צווארן בשנת 2003, כשצעדה בראשית חודש יולי של אותה שנה מביתה במצפה רמון עד למשרד ראש הממשלה בירושלים, ברגל. במהלך הצעידה שיועדה להסתיים במאהל מחאה ענק בירושלים, המוני אזרחים המתינו לה בפינות לאורך 205 הקילומטרים, חלקם הצטרפו אליה למקטעים, רובן אימהות חד הוריות נוספות שקיוו כי המחאה תוביל לשינוי גזירות התקציב. המחאה לא צלחה. משרד האוצר דאז הגיע לכמה הבנות אך קנפו וחבריה למחאה ראו את ההישגים הדלים הללו ככישלון. מאז הפכה הפעילה מהדרום לא רק לסמל המאבק הראשון ביוקר המחייה, אלא לפעילה חברתית מובילה ואולי לא נחטא אם נאמר - לסמל לאומי.

אגב, כמה שנים מאוחר יותר היא ניסתה להיכנס לפוליטיקה אך ללא הצלחה. "אמרו שאני בטוח אצביע ביבי אבל לא", קנפו דווקא רצתה לרוץ להפתעת הטוקבקיסטים בפריימריס מטעם המפלגה החברתית מרצ.

 

שנה לאחר המחאה המפורסמת, הפתיעה קנפו כשהצטלמה בעירום לאתר פורנו ישראלי. המטרה גם הפעם היתה - לזעוק: על גופה העירום היו חרוטות כתובות מחאה וניכר היה כי קנפו הצטלמה לכך באומץ אך בלב כבד: "זו פעם ראשונה בחיים שלי. מאז שבאתי לעולם עירומה, איש לא ראה אותי בעירום, חוץ מהבעלים שלי, וגם הם, רק בחושך", אמרה בזמנו בראיון לידיעות אחרונות, "ידעתי שאני אדם מת מהלך ואין לי מה לאכול וחשבתי שמה שנשאר לי לעשות זה להתאבד. או למען ילדי להילחם. הציעו לי לקשור את עצמי בשלשלאות כדי לזעזע את העולם אבל חשבתי שזה לא יעזור".

השיבה הסוערת של קנפו לכותרות לאחר הפוגה של מספר שנים היתה בשנת 2011 לאחר קמפיין כושל שגרר ביקורות רבות לרשת "מגה בול", בו נרמז על ניצול ציני של מחאה רצינית לצורך קמפיין פרסומת, ועל ניצולה של קנפו שרוצה רק להתפרנס אך נאלצת לשתף פעולה בדיוק עם אותם גורמים מסחריים מולם היא נאבקה.  

לפני כחודשיים כתבה בדף הפייסבוק הפעיל שלה שהיא יוצאת שוב לדרך. הרמז היה מסע נוסף. קנפו הודיעה כי היא מצטרפת למחאת הפריפרייה ותומכיה וביניהם אלפי נשים שיתפו את הפוסט שמודיעה כי היא שוב יוצאת לדרך. "אני חוזרת לצעוד אבל הפעם לא אני האישיו" אמרה בראיון, "גם אני חלק מהפריפריה ואני הולכת לתמוך בראשי ערים שצועדים. אני תומכת בהם וחושבת שזה המאבק הכי צודק. יש כל כך הרבה מאבקים וזה אחד המאבקים הצודקים, לפחות למען הפריפריה".

 

עוד נודע לאחרונה כי בנימין נתניהו ראש הממשלה צוטט במהלך שיחותיו עם עיתונאים כשאמר "שויקי קנפו תלך לעבוד". בתגובה ענתה לראש הממשלה: "צאתי לצעדה ממקום של נשים עובדות. מצפה רמון מקום בעייתי, לא היו שם מקומות עבודה, אבל אני עבדתי בחצי משרה וקיבלתי השלמת הכנסה. הוא אמר שאנחנו פרזיטיות, שנצא לעבוד וקיצץ לנו את השלמת ההכנסה של נשים עובדות".

 

13 שנה לאחר המחאה המפורסמת ההיא, וכחמש שנים לאחר המחאה החברתית הגדולה, נדמה שויקי קנפו לא חוששת מדבר ולא עומדת לוותר. "אל תמהרו לקבור אותי" היא כתבה בפוסט המרגיע לתומכיה בפייסבוק, ולאחריו ציינה: "בניגוד לאחרים שאומרים 'אכלו לי ושתו לי', אני אעשה. אני רוצה להגיד לכולנו שאנחנו כחברה, אסור לנו לשבת בשקט ולראות את סבלם של הנכים, הקשישים וניצולי השואה. אין להם כוח, הם לא ייצאו למחות. אנחנו צריכים לעשות את זה כחברה עבורם". ויקי קנפו לא רק חיה וקיימת, אלא קבלה דרייב מחודש להחיות את העשייה החברתית שלה. ובפעם הבאה שאתם מקבלים וואטצ אפ כזה או אחר, אל תמהרו להפיץ. לכולנו יש הורים, אחים וילדים.