חדשות טובות לאימהות שבדרך? הקץ לכל רגשות האשם של היולדות? בכנס של אגודת הרופאים הבריטית, שיערך בחודש הבא, צפויים הרופאים להכריז באופן רשמי שאין שום עדויות לכך שלתרופות המקלות על כאבי הצירים – ובראשן, כמובן, האפידורל- יש תופעות לוואי המשפיעות על היולדת או על התינוקות.

 

עוד באון לייף: 

 

ד"ר פליסיטי פלאט, נשיאת התאחדות היולדות, אמרה בראיון ל-The Sunday Times: "החלטנו שהגיע הזמן שהציבור ידע על כאב ועל משככי כאבים ולא רק מפי קבוצה שיש לה אג'נדה 'טבעית'. הרבה יותר מדי פעמים אני התבקשתי לספק משככי כאבים לנשים שלא רק סובלות מכאבי הצירים, אלא גם מרגשות אשם על כך שהן נכשלו בגלל שהן צריכות או מבקשות אפידורל. הן אפילו מתביישות בכך. אנחנו רוצים לעורר מודעות בקרב נשים כדי שהן יכנסו ללידה ללא פחד, וכדי שנשים שמבקשות להשתמש במשככי כאבים עדיין יהיו גאות בחוויה המדהימה שהן עוברות".

 

איפה האפידורל, איפה?

 

המשתתפים בכנס צפויים לשמוע איך הכאב דווקא מעצים את העבודה שהגוף צריך לעשות, בנוסף ללידה עצמה, משום שהוא מגביר את כמות הורמוני הלחץ שבגוף. אמנם אין לזה השפעה על נשים בריאות עם הריון תקין, אבל זה עלול להזיק לנשים במצבים רפואיים מסוימים, או כשהתינוקות נחשבים לפגיעים עוד לפני הלידה.

 

זאת ועוד, מחקר שנעשה באוניברסיטת פנסילבניה שבארצות הברית הראה שככל שכאבי הלידה חזקים יותר, כך יש ליולדת סיכוי גבוה יותר לסבול מדיכאון שלאחר לידה. על פי הערכה, מדי שנה כ-140 אלף יולדות בבריטניה סובלות מדיכאון, חרדה או בעיות נפשיות אחרות בחודשים שלאחר הלידה, וכעת הרופאים מאמינים שיש לכך קשר ישיר לכאבים שהן חוו בזמן הצירים. למרות זאת, הלחץ של הסביבה ללדת "טבעי" הולך וגדל, כשנשים מרגישות שהן לא חווה לידה אמתית אם הן נשברו וקיבלו משככי כאבים.

 

ככל הנראה המחקרים החדשים לא ישתיקו את הקולות החזקים שנשמעים בשנים האחרונות בעד לידות טבעיות, אבל אולי הם יצליחו לכל הפחות להפחית את רגשות האשם ואת הבושה סביב הנושא, ולהבהיר לנשים שכך או כך הן חזקות ומדהימות.