כל הימים נולדו שווים

מאת יוני ויצמן

שבת שלום וצהרים טובים.

 

שבת, שקט כולם נחים או שיצאו ואני תופסת את הפינה שלי וקוראת ספר טוב.

הפעם הייתי קצת סקפטית, ספר על חברים ישראלים - גברים שלושה במספר. אולי לא יעניין אותי. אבל מצאתי את עצמי שקועה בספר הכל כך ישראלי. 

מיסים ועוד מיסים, דירה נורמלית שזוג צעיר לא יכול לקנות היום רק אם נולד עם כפית של כסף בפה, חיים ועבודה עם שיגרה מ- 9 עד 17 וגם יותר. פקקים אינסופיים בכבישי הארץ ומחשבות של יאוש מהמדינה. מחשבה על מחאה, דיבורים וקשקשת בסלוני הבתים. 

אולי לברוח מהארץ, מה עושים. מחשבות אלו ועוד אני בטוחה שכמעט כולנו חוות וחווים במהלך החיים, עובר לנו בראש הכל נשאר בראש, בפועל לא עושים כלום. הייתה הפגנה שהתחילה בגביע קוטג' ומילקי והמחירים.

וממש התחברתי לספר, וסיימתי אותו גם תוך יומיים כהרגלי. ממליצה.

הספר טומן הפתעה בחובו.

                       

 

עריכה: אילנה ברנשטיין, עיצוב עטיפה: ענת וקנין אפלבאום, 201 עמ', מחיר מומלץ: 85 ש"ח

"תרגיל מחשבתי: נניח שאתה רוצה לחסל מישהו. סתם מישהו. מה הסיכוי שהמשטרה תצליח אי-פעם להגיע אליך? אתה קצין ביחידה מובחרת, אין לך עבר פלילי, אתה לא משתייך לשום ארגון פשיעה. אין להם טביעות אצבעות, בטח לא דנ"א שלך. אין לך שום מניע לכאורה, ולכן שום חוט לא יקשור אליך את הפשע. בקיצור הסיכוי שיתפסו אותך שואף לאפס, אלא אם התרשלת בגדול."

נועם, תל אביבי בשנות השלושים לחייו, בעליה של חברת הייטק וקצין מעוטר בצל"ש, הוא גם בעל חלומות על צדק חברתי ושינוי. בימים שבהם יוקר המחיה עולה מיום ליום, העבודה נהפכה כבר מזמן לעבדות, והאושר הוא רק מילה במילון, מחליט נועם לשבור את הכלים. הוא מאתר את שני חבריו מהיחידה המובחרת ? ליאור, שנאבק על חייה של אהובתו, ותומר, שרץ אחרי הזנב של עצמו כדי לגמור את החודש, ומה שנדמה בתחילה כדיבור תמים נהפך לתוכנית פעולה שאין ממנה דרך חזרה. במלחמתם על הבית חותרים השלושה למוטט את סמלי ההון. 

ברומן הביכורים של יוני ויצמן, "כל הימים נולדו שווים" הגבולות נפרצים, החוקים מאבדים את תוקפם, הדרמה שוברת שיאים, והשינוי, כך נראה, הוא בר-השגה.

 

יוני ויצמן נולד בירושלים, בוגר תיכון "בויאר" וכן בוגר "האוניברסיטה העברית" ו"אוניברסיטת בן גוריון" בכלכלה ובמנהל עסקים. את שירותו הצבאי החל בקורס טיס, ולאחריו שירת כקצין ביחידה מיוחדת. בתום שורת תפקידים ככתב עיתונות ב"מעריב", הצטרף לקבוצת דלק נדל"ן, שם כיהן במשך שש שנים כמנכ"ל חברת בת. בימים אלו הוא מתגורר בסן פרנסיסקו ומנהל חברת סטארט-אפ.