כאילו שלא ידענו את זה, אבל עכשיו המדע מאשש את מה שתמיד ידענו: מחקרים חדשים מראים כי דפוס השינה המערבי הוא לא טבעי ואף מזיק לנו, וכי עלינו לתפוס תנומות במהלך היום באופן שגרתי. האם תרבות העבודה של תשע-עד-חמש תאפשר לנו זאת? אנחנו בספק אם כי ניתן להבחין במגמה של שינוי.

עוד באון לייף:

 

 

"מניעת שינה היא מפגע בריאותי", אומרת חד משמעית ד"ר קרוליין הורטון, מרצה בכירה לפסיכולוגיה קוגניטיבית באוניברסיטת הבישוף גרוסטסטה בלינקולן, בריטניה. עוד לפני עניין הנמנום במהלך היום, גילו החוקרים שהבריטים ישנים כמה דקות פחות מדי לילה בהשוואה לפני 10 שנים. אולי זה כשלעצמו מסביר את העייפות במהלך היום. הסיבה טמונה בכך שרבים מאיתנו נכנסים למיטה באותה שעה כבעבר אבל מבזבזים זמן ערות עם הסמרטפון. מלבד בזבוז הזמן, לאור הכחול שבוקע מהמכשיר הסלולרי יש השפעה שלילית על איכות השינה שלנו ועל הבריאות שלנו. לא מדובר רק בעייפות, הקהילה המדעית קושרת מחסור בשינה לעלייה באלצהיימר, דמנציה, הפרעות נפשיות וזמני התאוששות איטיים מטיפולים בסרטן.

 

המדריך המלא לשינה ערבה

 

גברים שישנים פחות משש שעות נמצאים בקבוצת סיכון. שינה בחושך בריאה יותר ולמחסור בשינה יש השפעה מהותית על היכולת התפיסתית. שינה עד שעות מאוחרות בסופי שבוע פוגעת באיזון העדין של השעון הביולוגי. מומלץ שלא לריב לפני השינה. הדרכה מפורטת למתי לכוון את השעון המעורר וגם מתי מחסור בשינה יכול לעזור

 

לכתבה המלאה>>

 

 

לדברי החוקרים, שום דבר לא מחליף שנת לילה טובה, אולם יש פתרון אחר שהם מציעים לכולנו: כל מה שצריך הוא כמה דקות של תנומה במהלך היום כדי לווסת את הרגשות, לשמור על הזיכרון ועל היכולות הקוגניטיביות ולשפר את יכולות הריכוז. אבל אולי לא הכל אבוד ועולם התעסוקה שלנו יאמץ את המלצות החוקרים בעתיד הנראה לעין. חברות כמו נייקי, גוגל ופייסבוק כבר התקינו ערסלי שינה בחלק מהמשרדים שלהם, בתקווה לשפר את הפרודוקטיביות של העובדים שלהם.

אולי בזכות המחקרים החדשים תתחלף הדעה הרווחת בעולם המערבי הרואה בשינה סימן לחולשה ובחוסר שינה סימן לקשיחות, עמידות וחוזק. "זה יהיה נפלא אם אנשים יוכלו לתפוס תנומה בעבודה, אבל מבחינה תרבותית יש לנו עוד דרך ארוכה", אומרת ד"ר הורטון.

איך לשפר את השינה שלנו? ד"ר הורטון מציעה כמה טיפים:

1. זהו את זמן השינה האידיאלי שלכם.

2. כבו את הטלוויזיה ואת המכשירים אלקטרוניים והסלולריים לפחות 30 דקות לפני זמן השינה.

3. אמצו פעילות מרגיעה לפני השינה, למשל קריאת ספר.

4. עמעמו את האורות בחדר השינה לקראת ההירדמות.

5. הימנעו מקפאין ואלכוהול בערב.

6. התקינו וילונות או תריסי האפלה כדי לחסום את האור העולה בבוקר.

7. השאירו את הסמארטפון בחדר אחר ולא בחדר השינה.

בניסוי שערכו החוקרים בקניון הומה אדם, במסגרתו הציעו לאנשים להיכנס למעין ערסלי שינה באמצע היום, הם השתמשו באלמנטים כמו מוזיקה מרגיעה, אורות סגולים וכחולים שנועדו להרדים את הגוף ולגרום לו להאמין שזה לילה, למרות שרעש מהמרכז המסחרי עדיין נשמע מעבר לווילון החוצץ. אחרי תנומה קצרה, העירו את המנמנמים בקניון והם המשיכו בשגרת יומם העמוסה. החוקרים תחקרו אותם לגבי התחושות שלהם ורובם העידו שהם מרגישים רגועים יותר ואנרגטיים יותר מאשר לפני הנמנום או בהשוואה לימים שבהם לא זכו לנמנם באמצע היום.

לסיכום אומרת ד"ר הורטון כי כשבפעם הבאה שתרגישו עייפים – לכו לנמנם ללא אשמה. המדע אומר שזה טוב בשבילכם.