משדר קצר על הדרכת איפור לנשים בערוץ הטלוויזיה הממלכתי במרוקו הצית מחאה גדולה במדינה. הסיבה: המשדר עוסק בשאלה כיצד להסתיר סימני פציעות שהן תוצר של אלימות במשפחה באמצעות איפור.

 

אחת האורחות בתכנית הפופולארית Sabahiyat ששודרה בערוץ 2M בשבוע שעבר הייתה מאפרת מנוסה שהגיעה במיוחד לאולפן כדי ללמד נשים כיצד להסתיר חבורות על הפנים בעזרת איפור מתאים. הדוגמנית עליה הדגימה המאפרת את האיפור הרצוי היא אישה מוכה לכאורה- עם שני "פנסים" בעיניים ולחיים נפוחות- שקיבלה הדרכה חיה כיצד להסוות אותם.

 

 

"הקפידי להשתמש בפודרה כדי לתקן את האיפור, כך שאם את צריכה לעבוד לאורך כל היום, אף אחד לא יראה את הסימנים" מייעצת המאפרת.לאחר מכן היא ממליצה ??על המותגים היעילים ביותר של קונסילר ובסיס מייקאפ - כאלה שהם "כבדים" מספיק כדי להסתיר נפיחות וחבורות. "אנו מקווים שעצות היופי האלה יעזור לך להמשיך בחיי היומיום שלך", היא מסכמת.

 

 

עם כוונה מפורשת או בלי, התכנית שודרה יומיים לפני יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים.

 

מאות נשים מרוקניות כבר חתמו על עצומות שונות המגנות את השידור ואת מסר ה"סטנדרטיזציה של אלימות נגד נשים": הדרכת יופי המיועדת לנשים שהוכו מנרמלת התעללות במשפחה בצורה בלתי נתפסת. היא מגמדת נושא האלימות במשפחה לכדי מטרד אסתטי בו ניתן לטפל בקלות, ולא מגפה המסכנת את חייהן של מיליוני נשים.כנשים מרוקניות וכפעילות פמיניסטיות במרוקו, ובשם כל האנשים המרוקאים, אנחנו מוקיעות את המסר של נורמליזציה עם אלימות נגד נשים... אנחנו דורשות שיינקטו סנקציות חריפות כנגד התכנית הזו, Sabahiyat, וכנגד הערוץ המשדר 2M. אלימות לא אמורה להיות מכוסה על ידי איפור".

 

בעקבות התלונות, הסיר 2M את סרטון ההדרכה מאתר האינטרנט של הערוץ והבטיח לערוך "בירור" עם האחראים. בהצהרה רשמית מטעם הערוץ שפורסמה באתר נכתב כי  "המשדר היה לחלוטין בלתי הולם ושידורו מעיד על שיקול דעת שגוי של העורך לאור רגישות וחומרת הנושא".

 

עם זאת, הפעילות לא מיהרו לקבל את ההתנצלות החפוזה ולא תפסו אותה ככנה במיוחד. הן גם ציינו כי לא כל הנשים שחוו התעללות במשפחה יודעות לקרוא ו/או יש להן גישה לאינטרנט וראוי שההתנצלות תשודר בדיוק באותו המקום בו שודרה הדרכת האיפור המפוקפקת- בשידור חי בתכנית.

 

ארגון Human Rights Watch התייחס לממשלת מרוקו בנושא אלימות במשפחה והדגיש כי חוקי המדינה אינם קובעים בבירור דרכי ענישה למתעללים ואינם מיישמים את האמצעים למניעת ההתעללות. כמו כן, שורדות אלימות במשפחה לא זוכות לתמיכה ולסיוע להם הן זקוקות.

 

השפעת חוסר המעש של הממשלה ברורה לגמרי: בשנת 2009, 62.8% מהנשים בגילאים 18-65 לפי סקר שערכה הוועדה לתכנון במרוקו ((The Moroccan High Commission for Planning. סבלו מאלימות פיזית, נפשית, מינית או כלכלית. 55% ספגו אלימות במסגרת הנישואין, כשרק 3% מהן טרחו לדווח לרשויות.