לדברי הנוירולוגית רחלי לנגפורד, יש אנשים שמתמכרים להתאהבות ועם הזמן הם נזקקים לכמות הולכת וגדלה של ריגושים מהסוג הזה. "בשלב מסוים, כמו שהגוף מפתח עמידות לתרופה - יש צורך במינון גבוה יותר. זו גם הסיבה לך שזה כל-כך כואב כשמערכת היחסים נגמרת, ואז משתוקקים לחזור לאותו מצב של 'קרייבינג' ".

 

סרט חדש שעלה בימים אלו בבתי-הקולנוע, "על אהבה וסמים אחרים", בכיכובם של אן האתווי וג'ייק ג'ילנהול, מתאר סיטואציה כזו בדיוק. שני רווקים הוללים שנהנים מהריגושים שיש למערכות יחסים קצרות ולא מחייבות להציע, מתאהבים זה בזו. כשהם יחד אז הכל מושלם, ואין שום כאב בעולם אך כשמערכת היחסים שלהם במשבר הם הופכים מדוכאים וחסרי חשק לחיות.

מכורים למצב של התאהבות

 

מחקרים רבים בשנים האחרונות מנסים לגלות מה קורה לנו בזמן ההתאהבות, וכמה זמן זה לוקח לנו. במהלך אחד המחקרים נבדקה קבוצת סטודנטים מאוהבים, והחוקרים גילו שכאשר אנו מפנטזים על מושא אהבתנו, אנחנו פחות רגישים לכאב.

 

כדי להבין מה הסיבה לכך שזוג מאוהב רואה את העולם בוורוד, ערכה אותה קבוצת חוקרים למאוהבים סריקות מוח, תוך שהם מתבוננים בתמונות של האנשים בהם הם מאוהבים. הממצאים היו מפתיעים למדי: במוחם של האנשים המאוהבים התגלו רמות גבוהות של דופמין -  אותו מוליך עצבי, שמופיע במוח אחרי שצורכים סמים קשים כמו קוקאין. הדופמין אחראי גם על תחושה של התרוממות רוח, ריחוף והרגשה טובה.

יש תקווה לאהבה

האם יש הסבר נוסף לאהבה שהוא מעבר להסבר הפיזיולוגי? האם באמת קיימת אהבה ממבט ראשון? לדברי לנגפורד, בהחלט. מחקר חדש מראה שטווח ההתאהבות נע בין חמישית השנייה עד ארבע שנים.

 

"זה בכלל לא עובר במודעות אלא זה פשוט קורה", מסבירה לנגפורד, "לפעמים לאורך כל הארבע שנים ניתן לראות את ריכוז הדופמין ברמות גבוהות. המחקר הוכיח שלאחר מכן, הדופמין הזה יורד חזרה לרמות הנורמליות וזו נקודת מפנה קריטית. השאלה הנשאלת היא האם הזוג הזה יצליח להמשיך את הקשר או פשוט יגיד 'הפסקנו לאהוב אחד את השני".

אפשר להגדיל את הסיכוי להתאהב

לפי לנגפורד, דווקא יש תקווה לאהבה: "תמיד קיים התסריט המוכר של מישהו שמתאהב הרבה, כי זה גורם לו ל"היי" הזה, אבל כל זמן שהוא לא הכניס את המודעות לתהליך, הקשר נגמר וחוזר חלילה לריגוש הבא ולתענוג הנחמד. בלי הרצון להשקיע ולתחזק את זה, זה לא יעבוד. צריך לכוון את המוח שלנו".

 

על בסיס התפיסה הזו, פיתחה לנגפורד שיטה שתעזור לזוגות בדייטים ראשונים, להעלות את סיכויי התאהבותם. "אם הזוג יתחיל את הדייט בריצה ועל-ידי כך יגרמו ללב לפעום בעוצמה, אז הלב יודע שכשהוא דופק בחוזקה זה או משהו טוב או משהו רע. באותו אופן אם נאלץ אותו, באופן מודע, לחשוב דברים חיוביים על הפרטנר שמולנו, הדייט עשוי לקבל תפנית חיובית".

סוד הקסם של ההתאהבות

קצת כמו הגיבור בסרט, שיעשה הכל כדי לגרום לאהובתו להתאהב בו בחזרה, כי לחיות בלעדיה זה פשוט כואב מדי, גם איציק זוהר (40), טוען כי הוא מאוהב רק במישהי אחת, שכרגע הם לא יכולים להיות יחד. זוהר מודה שאצלו אין זמן התאהבות ממוצע שהוא יכול להצביע עליו בבירור. "זה מאוד משתנה מאחת לאחת וזה מאוד תלוי בעוצמת הרגש ההתחלתית. ככל שהרגש נשמר באותו הווליום שבו הוא התחיל אז יש יותר סיכוי שהמערכת יחסים תימשך".

זוהר טוען כי כדי לשמור על תחושת ה"היי" של ההתאהבות, הסוד הוא חדשנות. "הקשר כל הזמן צריך לייצר גילויים חדשים", הוא מסביר. "כשהקשר מספק את הסחורה זה גורם לו, כמו לרובנו, תחושה עילאית. זאת ההרגשה הכי טובה שיש, זה להרגיש שאני מרחף".

 

ומה קורה אצל נשים? האם גם נשים מכורות לתשוקה ולהתאהבות בדיוק כמו דמותה של מגי היפהפיה בסרט?

לנגפורד: "זה קורה ובעוצמות גבוהות מאוד, אלא שיש הבדלים בין המינים, גם בתחומים האלה. אצל גברים איזורי הראייה במוח יותר פעילים בזמן התאהבות ואילו אצל נשים האיזורים הפעילים קשורים דווקא לרגש".

 

למרות שאהבה והתאהבות, הם פרמטרים פיזיולוגיים, עדיין קשה להתעלם מרחשי הלב. הפסיכולוג גיל קפלן מסביר כי כשרמת הדופמין יורדת, נשארת הזוגיות. "צריך להיות מודעים לרמות המשתנות של עוצמות הרגשות. אחרי שנגמרת ההתאהבות, מתחילה האהבה".

 

רוצים לזכות בזוג כרטיסים לסרט? כיתבו לנו איזה כוכב (או כוכבת) קולנוע היה מתאהב בכם תוך 20 שניות ולמה, ואולי תזכו.

את התשובות יש לשלוח לinfo@onlife.co.il. נו? מי כבר הספיק להתאהב בכם?