אנחנו מרבים להספיד את הקשרים הפיזיים, מבכים על כך שהעולם הפך לוירטואלי והחברים בפייסבוק החליפו את אלו שבעולם האמיתי, שהחיבוק הפך ללייק וששיחת הנפש היא לא יותר מאימוג'ים במסנג'ר. אבל יש לכך גם חידושים חברתיים לא רעים: עולם קבוצות הנשים גדל והתפתח בשנים האחרונות, וכעת נוכל למצוא קבוצה ייעודית לכל תחום בו נחפוץ, עם נשים מכל הארץ או העולם החולקות נושאים משותפים עמנו, כמו קבוצה המעודדת הנקה, קבוצה עבור מכורות "בוורלי הילס", קבוצה למנהלות תוכן ועוד אינספור קבוצות בנושאים שונים. לצד זאת, ואולי בהתרסה מסויימת, אנו עדים למגמה מתפתחת של קהילות נשים הנרקמות מחוץ לדפי הפייסבוק – בין אם מדובר במועדון נשים אקסקלוסיבי, קהילה תומכת עם מפגשי העצמה, או "חוג" ייעודי לרכישת כלים ומקצוע – שמחזירות עטרה ליושנה ולא מוותרות על המפגש הפיזי. הנה כמה מהמובילות שבהן:

נטוורקינג על כוס יין ומניקור: 9Rooms

תגידו מה שתגידו, אנחנו הנשים לא יודעות ליהנות מהחיים. כלומר, אנחנו יודעות לעשות לעצמנו גוד טיים, אבל לעד זה יגיע במקביל להתנצלות כלפי עצמנו והסביבה, ובעיקר עם תחושה קשה של בזבוז זמן משווע. הרי אנחנו מולטי טסקריות, למי מאיתנו יש את הפריבילגיה לעבוד קשה וגם להעשיר את עצמנו – פיזית ומנטלית? מועדון 9Rooms האקסלוסיבי מנסה לנפץ את תחושת האשמה הקשה ומערבב ביזנס אנד פלז'ר במועדון לנשים בלבד.

המועדון נוסד ב-2013 ע"י איריס זהר, יזמית ואשת שיווק. 9Rooms היא קהילת אונליין מונה כ-10,000 חברות המנויות לניוזלטר ולאתר, המציעים תכנים בנושאי נשיות, יזמות, קריירה ולייף סטייל - אבל עיקר הפעילות היא במועדון הפיזי, הממוקם ביפו ובו מנויות כ-100 נשים.

בלוקיישן הקסום ניתן לשבת לעבוד, לקבוע פגישות עסקיות עם לקוחות, כשכל העת מוגש לך אוכל ושתייה - שילוב בין בית קפה למשרד, אבל ברמת הפרימיום. כ-70% מחברות המועדון עצמאיות, כשהעיקר הוא חווית הנטוורקינג – בין אם מעצבות, אדריכליות, יועצות, עורכות דין, כולן יכולות להעזר זו בזו או לחבור כוחות.

עלות: החברות במועדון שנתית ועולה כ-8,000 שקל.

ערך מוסף: במסגרת המנוי ניתנים גם שירותי ספא כמו מניקור וטיפולי פנים, ולצד הגוף מעשירים גם את הנפש - במועדון מתקיימים אירועי תוכן שונים: מהרצאות על תרבויות שונות ועד לפסיכולוגיה, מ"אופנה כהשקעה פיננסית" ועד לשילוב יצירתיות ביומיום ובקריירה. ניתן להגיע לסדנאות ולהרצאות באופן חד פעמי. בחודש הקרוב, למשל, נפתח קורס ניהול לעסקים קטנים וכן סדנת כתיבה שיווקית הפתוחים גם למי שאינה מנויה.

כשפאנית פוגשת רואת חשבון: מועדון החצאית

מירי בן דוד ליוי, עיתונאית דתיה, החליטה לפני ארבע שנים לשנות את כללי המשחק המקובלים במגזר. "מועדון החצאית" התחיל ממפגש שהיה למעשה השקה רשמית לבלוג לאופנה צנועה בעל אותו שם שהיא הקימה שנה לפני, אבל מתברר שהייתה זו רק יריית הפתיחה לסדרת מפגשים של קהילת נשים בניצוחה של בן דוד הכוללת מפגשים על טהרת הנטוורקינג, העצמה נשית והזדמנויות עסקיות וחברתיות.

זה המועדון הראשון ופורץ הדרך במגזר הדתי, ולדברי בן דוד חף מפוליטיקה או הגדרה, ומתאים גם לנשים לא דתיות (אך החלק הארי הוא דתיות). בכל חודשיים מתקיים סבב של מספר מפגשים פרונטאליים סלוניים בגבעת שמואל ובירושלים, כאשר בכל מפגש יש 50-60 נשים.

מפגש החצאית. צילום: חלי ספורטטס

מה ההבדל בעיניך בין קהילת אונליין לקהילה "חיה"? "הפייסבוק של הקהילה אמנם מאד חזק – כבר מההתחלה נשים הצטלמו באירועים, תייגו אותי וכולן מסביב שאלו על מה ואיך, במהרה הפכנו לאלפי נשים. אבל לכל אורך הדרך אני מדגישה שאין כמו המפגשים הפרונטאלים, המדיה היא אמצעי גיבוי בלבד - כדי לוודא שהנשים יודעות על מפגשים וכנסים. בקבוצה שלנו בפייסבוק, למשל, מי שלא מגיעה למפגשים - לא רשאית להגיב".

מה יוצרת בעיניך קהילת החצאית? "המפגשים שלנו הם מפגשי תמיכה, כי בסופו של דבר, כמה שזה נראה מבחוץ זוהר וקסום - להיות עצמאית זה אתגר עצום ויש בנישה הזו הרבה בדידות. הבנות משוועות למפגשים הללו: לביחד, להשראה, למידע, לסיעורי המוחות שאנחנו עושות ולהרצאות שאנחנו שומעות".

בין הסיפורים של הנטוורקינג הדתי ניתן למצוא עורכות דין ורואות חשבון שבנות הקהילה שוכרות שירותיהן, פאניות שמוכרות את פאותיהן בשווי אלפי השקלים לנשים במועדון, מאפרות, מעצבות אופנה וסטייליסטיות שחוברות זו לזו להפקות ועוד. "יש אצלנו המון פרגון", מסבירה בן דוד. "הבנות ממש יוצאות מגידרן כדי לעזור זו לזו".

כנס החצאית. צילום: סיגל רייכמן

עלות: מפגש בודד עולה 60 שקלים. קורסים וכנסים מיוחדים מתומחרים באופן ספציפי.

ערך מוסף: במסגרת המועדון מתקיים אירוע מכירות מסורתי לפני ראש השנה, נופש עסקי בתקופת החורף וקורסים במסגרת האקדמיה לעסקים של מועדון החצאית.

שבט כמו של פעם: "נשים מעל 50"

כפי שמרמז שמה, קהילת "נשים מעל 50" מאגדת נשים בגילאי חמישים פלוס מכל רחבי הארץ למפגשים שבועיים, עבור מי שרוצה לשתף וגם להכיל, לדון וגם להעשיר עצמה בנושאים שונים.

מאחורי הקהילה עומדת נגה קובץ', שפתחה דף בפייסבוק במרץ 2015 הנושא את אותו שם, מתוך הצורך הפרטי שלה לשתף את מה שמתרחש בחייה. היא לפתע הפכה לסבתא והעמידה בפני עצמה וחברותיה הוירטואליות שאלות הנוגעות לפרנסה, זוגיות הגשמה עצמית ומשמעות לחיים. "מיד לאחר שהדף החל לתפוס תאוצה הגיעה בקשה מהשטח להפגש, אני נעניתי התחלתי את המפגש הראשון בבית בו גרתי אז, במושב שילת". מדובר במפגשים של שיחה, לא קורסים או סדנאות, אלא מרחב מכיל – מקום שאפשר לדבר בו.

כמות הנשים הלכה וגדלה, וקובץ' החליטה לקבוע אותם אחת לשבועיים מחוץ לביתה, בקריית אונו. "הקהילה החיה החלה להתפתח ועימה בקשות מצפון ומדרום להקמת קבוצות ופתחנו עוד ועוד קבוצות – כיום יש לנו 25 קהילות בכל הארץ". כל מפגש קהילה מתקיים אחת לשבועיים בבית קבוע ובזמנים קבועים, עם מובילת קהילה הנקראת "מאפשרת".

איזה צורך זה ממלא, בעיניך"חיבור, שיתוף, הכלה, צורך בחיבוק, בלהיות ביחד. כמו בשכונה של פעם, נשים מחפשות להפגש, לחלוק ועם זאת להרגיש בטוחות ומוכלות. מדובר בנשים מעל חמישי מכל קצוות הארץ, שרוצות לחזור לשבט הנשי של פעם. הקבוצות למעשה קמו כדי לתת מענה עבור מי שמחפשת להיות שייכת לקהילה מקומית ושכונתית".

עלות: העלויות של מפגש עבור משתתפת הוא 60 ש"ח, אורכו שלוש שעות וכולל כיבוד ואירוח ביתי.

האם יש לך תוכניות להתרחב עם הקהילה? "לקהילה יש תוכניות להתפתח בהרבה מאד מובנים. גם ביצירת קהילות חדשות בכל הארץ, גם ביצירת כנסים נוספים, בהגדלת מועדון החברות ובעידוד יזמויות נשים בקהילה".

מישהי לקודד איתה: She Codes

קהילת She Codes   מעניקה כלים נשים מתכנתות שנפגשו יחד בכדי לתכנת. הכל החל לפני שלוש שנים, כאשר רות פולצ'ק, מייסדת הארגון ומספר נשים החליטו ללמוד תכנות. הן נפגשו פעם בשבוע ולמדו אונליין וביחד כיצד לתכנת. "העניין כאן הוא המסגרת", מסבירה שיר פרי, סמנכ"לית הארגון. "אפשר ללמוד לתכנת לבד, אבל ביחד זה הרבה יותר מעשיר ונוח. מגיעות אלינו נשים בצבא, סטודנטיות וגם נשים מבוגרות".

מתכנתות באוניברסיטת תל אביב. צילום: קרן כרמל ודל

בתוך שלוש שנים הפכה She Codes לקהילה של 10,000 נשים בכ-30 סניפים מכל הארץ, מחיפה ועד אילת. ישנם שלושה מסלולי לימוד: פייטון, אנדרואיד ו-ווב, ומשך הלימודים כשמונה חודשים ובסופם מקבלים תעודה מטעם הארגון. "כל חברות הקהילה מאמינות שבעזרת אמונה עצמית והתמדה אפשר להגיע רחוק. המצב כיום בשוק הוא שיש רק 15% מתכנתות, ואנחנו כאן כדי להפוך את זה ל-50%. הרבה פעמים נשים אומרות שתכנות לא בשבילן, אבל בעזרת הקהילה הן מבינות שהן לא לבד, הן יכולות ללמוד את זה, להתקדם וגם לקבל שכר יותר גבוה בזכות הלימודים".

מתכנתות בסניף הבינתחומי בהרצליה. צילום: שני שפר

למה בעצם צריך קהילה "חיה" ולא בפייסבוק? "המדיה החברתית שלנו מאד פעילה, אבל מה שחשוב הוא הפיזיות, להגיע, ללמוד, להתייעץ, לקבל כלים. גם אחרי שהן מסיימת את הקורס, בנות מגיעות אלינו לשבת על פרוייקטים או לרקום קשרים עסקיים זו עם זו".

עלות: ללא תשלום. הארגון פועל בזכות תרומות וסבסוד.

ערך מוסף: ב-She Codes מתקיימות סדנאות בנושאי קריירה, מפגשים עם מנטורים, הרצאות העשרה מרתקות. בנוסף מתקיימים האקתונים רבים – שזה מרתונים של תכנות, למי שפחות בקיאה בלקסיקון.