למדלין מון היה גוף מושלם – בעיניה, ובעיני רבים שעקבו אחרי העבודה הבלתי פוסקת שהיא השקיעה בו. מון בת ה-25 מקולורדו היתה דוגמנית כושר תחרותית עם גזרה שהמוני נשים היו שמחות לאמץ. אולם זמן קצר אחרי שפרצה את דרכה בתחום היא החליטה לפרוש. למה? כי מסתבר שמאחורי גוף מושלם עומדות לא מעט תופעות לוואי מכוערות.

 

עוד באון לייף:

 

לעיתים קרובות מנסים לצייר את דוגמנות הפיטנס כחינוך לכושר, תזונה נכונה ובריאות, אבל לדברי הדוגמנית לשעבר רבות מהמעורבות בתחום לוקות בהפרעות אכילה וחיות חיים רחוקים מאוד מבריאות. "הייתי משקיעה את כל זמני במטרה למצוא את 'הגוף המושלם'", מספרת מון. "הייתי קמה מוקדם בכל בוקר כדי להתאמן פעמיים בכל יום. במשך חמישה חודשים לא אכלתי שום דבר מלבד עוף, חלבוני ביצה, שיבולת שועל, חמאת בוטנים, ברוקולי ואבקת חלבון. אמרו לי להימנע מפירות במשך חצי שנה. בודדתי את עצמי לחלוטין מהחברים והמשפחה שלי".

 

המחיר הכבד של גוף מושלם

מון לפני שלוש שנים. צילום: סטיב דוונט

 

"זה הגיע למצב בו כשהתאמנתי לתחרויות שנאתי את הגוף שלי לא משנה איך הוא נראה", היא מודה. "היו לי 6.5 אחוזי שומן בגוף, הגזים הכי נוראים בעולם מכל החלבונים בתפריט שלי, והדבר היחיד שיכולתי לחשוב עליו היה שבהלוויה שלי אנשים יאמרו שהייתי 'אכלנית נקייה טובה'".

 

אבל בעיית דימוי הגוף והפרעות האכילה לא ליוו את מון כל חייה. היא נזכרת שבכיתה ב', בגיל 7, היא ראתה תוכנית טלוויזיה שהזהירה מהפרעות אכילה. "הייתי אמורה לפרש את זה כמה שזה – אזהרה", היא אומרת, "אבל במקום נתתי לזה פרשנות שהפרעת אכילה היא דרך להשיג שליטה". היא מספרת ששמרה את התוכנית ומאוחר יותר בחייה פיתחה הפרעות אכילה, התעמלה באובססיביות ואכלה רק מה שחשבה ששרפה באימון.

 

"עד שהגעתי לקולג', דימוי הגוף שלי היה כל כך גרוע שהחלטתי להיכנס לתחרויות כושר. חשבתי שכך אוכל להשיג סוף סוף את הגוף עליו חלמתי". בשלוש השנים שלאחר ההחלטה הזו היא התאמנה, התכוננה ועשתה דיאטות באובססיביות – אך השנים האלו לא עשו שום דבר טוב לאושר, לערך העצמי או לחלומות של מון על שלמות. בהכנות לתחרות השניה היא כבר לא הצליחה להוריד במשקל, שכן הגוף שלה היה רגיל לשריפת הקלוריות – מה שניסתה לפתור בשלל דיאטות משונות, בין השאר תפריט שכלל 237 גרם של חלבון מדי יום.

 

בגיל ה-22, כשהתפריט שלה כלל שיבולת שועל מעורבבת עם תרד, נשבר הקש האחרון.

"הפסקתי לקבל מחזור בפעם הרביעית בחיי, היה לי פחד עצום ממזון 'שמן', היו לי גזים נוראיים והייתי הכי אומללה שהייתי בחיי", היא מעידה. שם היא הבינה שמשהו בחייה צריך להשתנות.

 

גוף מושלם באיזה מחיר

מון כיום, מתוך האינסטגרם שלה

 

"עברתי למדינה אחרת, בלי לספר לאף אחד מלבד להוריי. הייתי צריכה להתאושש. עבדתי כמדריכת כושר ותזונה באותו זמן, אז הפסקתי לקבל לקוחות והתחלתי לכתוב בבלוג כושר אישי. התחלתי להקליט פודקאסטים מעוררי מוטיבציה, לא הלכתי לחדר הכושר לזמן מה ואכלתי פיצה וממתקים – בדיוק מה שהייתי צריכה כדי להחלים".

 

בשבילנו פיצה וממתקים נשמע כמו חלום, אבל בשביל מון זה היה סיוט – שכן, זה כל מה שהיא פחדה ממנו. "זה היה הדבר הכי קשה שעשיתי בחיי, ועדיין הייתי אומללה ומפוחדת, אבל לאט לאט מצבי התחיל להשתפר", היא מספרת. "הפסקתי להציג את עצמי כ'מדלין מון נערת הכושר'". כיום, מון היא קואוצ'רית ודוברת ששמחה לספק מוטיבציה חיובית לכל מי שצריך אותה, ומעל לכל – היא בריאה ושמחה.

 

גוף מושלם

מאושרת ובריאה, והגוף? לא פחות מושלם. מתוך האינסטגרם של מון

 

אז מה היא מייעצת לכל מי שחולמת על 'גוף מושלם', כפי שהיא חלמה עד לפני שנים ספורות? "העצה שלי לכל אישה צעירה שנאבקת בערך העצמי שלה היא להתנתק מהרשתות החברתיות, להפסיק לעקוב אחרי כל דוגמניות הכושר שהיא רואה ולגלות מי היא באמת, בלי בקבוק השייקים שלה. אם את רוצה להרגיש אשמה, את יכולה לקבל את התחושה הזו מ-60 שניות באינטרנט. נכון, זה קשה, אבל את גם יכולה לבחור להיות מאושרת".