לא פשוט לפצח את חידת איוונקה טראמפ, ונדמה שכל מי שמנסה לבטל אותה ואת הישגיה בגלל אביה המפורסם, עושה בדיוק את מה שאבא שלה עשה שוב ושוב לנשים במהלך קמפיין הבחירות האחרון. "היא לא באמת בנתה מותג זה הכול הכסף של אבא שלה" ו"היא צריכה להיות יפה ולשתוק" אלו הם רק חלק מהאמירות שהטיחו בה במהלך כל חייה המקצועיים. אבל יש שאלה אחת שרודפת את איוונקה טראמפ לכל מקום: איך היא מצליחה להמשיך ולתמוך באביה בצורה גלויה בזמן קמפיין כ"כ אגרסיבי? איך אישה צעירה, אמא לילדה קטנה ושני בנים, יפה ומצליחה, שמתראיינת שוב ושוב במהלך השנים על פמיניזם ואימהות, על הקושי לעשות הכל במקביל מבלי רגשות אשמה. מדוע דווקא היא, עם כל עוצמתה, לא מסוגלת לצאת נגד אביה במהלך העלבונות שהוא הטיח בנשים?

 

איוונקה טראמפ נתפסת על חם

כאימא. האמנם?

נדיר לתפוס את איוונקה טראמפ בהופעה פחות ממושלמת. היא נתפסה על ידי הפפראצי עם כתם קטן, עדות חד פעמית להיותה אמא צעירה - אך האם אפילו הכתם הזה תוזמר היטב?

לכתבה המלאה

 

התשובה מורכבת, וקשורה ככל הנראה למערכת היחסים שלה עם אביה מאז ילדותה.

איוונקה בת ה-35 היא בתו של דונאלד מנישואיו הראשונים לדוגמנית איוונה טראמפ. כשהייתה בת 11 היא גילתה על ידי קריאה בעיתונות כי הוריה מתגרשים. איכשהו, בתוך כל הרעש התקשורתי, הוריה הצליחו לשמור על המשפחה מאוחדת. עוד קודם לכן, כשהייתה בת 7 היא הרגישה צורך עז להתקשר לאבא העסוק שלה בהפסקות בבית הספר. כך יצא שבמקום לשחק עם שאר הילדים, לפעמים פעמיים ביום, היא הייתה מתקשרת גוביינא למגדלי טראמפ, דרשה בנחישות לדבר עם אבא שלה והוא תמיד ענה. כמעט תמיד היו אתו אנשים נוספים במשרד, אבל הוא תמיד ענה ושאל שאלות והתעניין בה, בין אם סיפרה על הבוחן שעברה או על האוכל  שהגישו בקפיטריה. 

 

בניגוד לאביה, נדמה כי איוונקה, שנחשבת לאשת עסקים מלומדת וחדה– יודעת גם להקשיב ללב. כך למשל במקום להביא הביתה חתן נוצרי היא התגיירה והתחתנה ב-2009 עם איל הנדל"ן וההוצאה לאור ג'ארד קושנר  ולהם שלושה ילדים. את הגיור היא מגדירה כדבר הטוב ביותר שקרה לה והיא ובעלה אף נוהגים לשמור שבת כהלכתה. בנוסף לעבודתה כסגנית נשיא בארגון הנדל"ן המשפחתי היא גם פעילה בקרן הנותנת סיוע לנשים בעולם העסקים. לאמריקאים איוונקה מצטיירת כבת המועדפת - "הוא סומך עליה יותר מכולם" הצהירו מקורבים. ההצלחה שלה במהלך השנים הפכה אותה לפנים מזוהות עם חברת טראמפ, ולאחראית על כמה מהפרויקטים השאפתניים והרווחים בתולדות החברה.

איוונקה ידועה בתמיכתה במפלגה הדמוקרטית, ועד הבחירות האחרונות היא אף תרמה כספים לקרן הצדקה של הקלינטונים, שבתם צ'לסי קלינטון היא אחת מחברותיה הקרובות. כשנשאלה על פסק זמן שלקחו מהקשר עקב הבחירות, היא ענתה כי יש לה הערכה עמוקה לצ'לסי והן מתכוונות להישאר חברות.

 

בכל הנוגע לקמפיין הבחירות של אביה איוונקה נחשבת ליועצת מבריקה. המבקרים של טראמפ יעידו כי הם מתקשים לעמוד בקסמיה של בתו הכריזמטית. בנוסף, מקורבים למשפחה סיפרו כי איוונקה ביקשה לא פעם, מאביה שימתן את השפה שלו תוך כדי ניסיון להפוך אותו ל"נשיאותי יותר". כשנשאלה על כך בראיון לרשתcnn  היא דיברה בעיקר על התשוקה שלו לשינוי ולעשיית טוב. בנוגע ליחסו לנשים אמרה: "לא משנה מה אבא שלי יגיד אני יודעת שהוא לא שוביניסט. ראיתי כיצד הוא מעודד ומקדם נשים בחברה, כולל אותי." בכל פעם שמעמתים אותה עם דבריו של אביה היא מדברת שוב ושוב על תשוקה בלתי ניתנת לריסון. כששואלים את דעתה על עמדותיו בנושאים פוליטיים מכריעים - היא דואגת להצהיר כי היא לא פוליטיקאית, היא תומכת באבא שלה ומבטיחה לעזור לו לקדם נושאים שיקרים לליבה הנוגעים לנשים ואימהות. ואילו במהלך אירוע "נשים בעסקים" של מגזין פורבס, כאשר נשאלה, מה היא חושבת על אותה הקלטה ידועה לשמצה של אביה אומר את אותו משפט מפורסם על "לתפוס אישה באיבר מינה", היא השיבה כי היא דווקא כן יצאה באופן פומבי ופרטי נגד האמירה הפוגענית של אביה, והוסיפה כי זו אמירה אומללה ואין לה מקום. היא סיפרה כי אביה התנצל פומבית ובאופן אישי בפניה כאישה. והוסיפה:  "אני ואבי חולקים זה על זו בנושאים שונים ואנחנו דואגים להביע את המחלוקות הללו בפרטיות"

 

עשרים וארבע שנים לאחר אותן שיחות גוביינא, היא עדיין מדברת עם אביה בטלפון מדי יום. ביום שאחרי ההשבעה לנשיאות ארה"ב, בזמן שברק ומישל אובמה ימתינו בסבלנות לסיום לימודיה של בתם הצעירה ויעברו להתגורר בשכונת יוקרה הסמוכה לבית הלבן, איוונקה, בעלה וילדיהם יעברו גם הם לאותה השכונה ולא במקרה. ע"פ הדיווחים הם צפויים לקבל  תפקיד משמעותי בממשל החדש, וכשמסתכלים על ההיסטוריה והעדויות של אנשים שעבדו עם איוונקה, נדמה כי אם יש מישהי שיכולה למתן את אביה ולהשיב חלק מהתקווה שאבדה במהלך הבחירות האחרונות - זו היא. על פי כל התחזיות היא מתכוונת לנסות ולהגדיר מחדש את התואר: "הבת הראשונה". אז אולי בכל זאת שווה להחזיק לה אצבעות . כי בינינו, מה עוד נותר לאמריקאים להיאחז בו?