נו, אז כבר מצאתם תחפושות לילדים? עדיין לא? יופי. כי אם נמאס לכם לחפש אותם לכלבים, לבוב הבנאי או סתם לפו הדב, חשבנו להציע לכם כמה רעיונות מקוריים: איציק אברג'יל, בני סלע ויגאל עמיר. מה, לא נשמע לכם? לא בא לכם שהילדים שלכם יתחפשו לעבריינים מורשעים? ומה אם מדובר בעבריינים "קלים" יותר?נניח כמו קצב או אולמרט?גם לא דוגמה ומופת לילדים? אז רגע, אולי למישהו שהורשע ממש רק לאחרונה, וגם אפילו לא כולם חושבים שהוא אשם בכלל, מישהו נניח כמו אלאור אזריה? מתאים לכם, או שבכל זאת אתם זזים בחוסר נוחות נוכח העובדה שהבן שלכם יתחפש לצעיר שהורשע בהריגה?

 

עוד באון לייף: 

 

אתמול בערב שודרה בחדשות 2 כתבה על הטרנד החדש בפורים – תחפושות של אלאור אזריה. מסתבר שהיה אפילו מי שחשב להרים תחרות של תחפושות בדמותו של אזריה ואפילו מצא אנשים שיהיו מספיק נדיבים על מנת לתרום פרסים, כמו לילה בצימר, כרטיסים לסופרלנד וגיטרה. אבל סביר שגם בלי התמריצים, היו מספיק הורים שהיו מעבירים לילדים שלהם את המסר: אזריה הוא גיבור. ומי לא רוצה להתחפש לגיבור בפורים?

 

 

כבר די הרבה שנים שפורים הופך להיות המראה של מה שקורה בארץ. כששודרה העונה הראשונה של "האח הגדול" היו לא מעט אנשים שחשבו שזה יהיה מאוד מצחיק לחפש את הילדים שלהם ליוסי בובליל. אמנם לא מדובר בדוד בן גוריון או בסופרמן, אבל בכל זאת הוא דמות טלוויזיונית משעשעת – וכנראה שזה מספיק השראה לתחפושת לפורים. אז מה אם פה ושם הוא מנבל את הפה או אומר משפטים גזענים?

 

בשנה שעברה קיבלנו את התחפושת של שי חי, מתמודד נוסף ב"אח הגדול" שנודע בזכות הכנות שלו – שלא נאמר חוסר רגישות – להגיד את הכל בפרצוף. וכך מצאו את עצמם אלפי  ילדים עוברים שיימינג אכזרי על ידי בני כיתתם, שמשתוקקים להגיד את האמת (המעוותת, כמובן) הישר בפניהם.

 

ועכשיו הגיע הזמן לעלות שלב. לא סתם דמויות טלוויזיוניות שנועדו על מנת לשעשע. עכשיו, במצב של המדינה היום, אנחנו צריכים תחפושות עם עומק, כאלו שתהיה בהן אמירה. ומי מספק אמירה משמעותית יותר מאזריה? איזו אמירה הוא מספק? ובכן, פה כבר תלוי את מי שואלים, יהיו כאלו שיגידו שהוא גיבור. יהיו כאלו שיגידו שהוא עבר משפט מקיף שבסופו הואשם בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת אחרי שירה בראשו של מחבל מנוטרל ששכב על הכביש. אי לכך, איך שלא מסתכלים על זה, מדינת ישראל מצאה שהוא פושע. ופושע הוא לא דמות שכדאי שהילדים יעריצו. לפחות לא בבית ספרי.

 

 

אבל יש מי שחושב אחרת. לונה דיין, שמככבת בכתבה, מצולמת ליד הנכד שלה שמחופש לאזריה. לדבריה הוא גיבור, כי הוא לקח פיקוד במצב שבו אף אחד לא תפקד. עוד היא אומרת "זה הצד השני שמגיל אפס מחנכים את הילדים לאלימות, זה לא אצלנו. אנחנו מגדלים אותם להיות אזרחים טובים", מבלי להבין עד כמה התמונות שלה עם הנכד, או של שירה אברהמי שמצולמת ליד בניה בזמן שאחד מהם מדקלם את "ההמנון של הבית" ("ישראל זו אהבה, יהודי זו גאווה, צה"ל זה הנשמה") מזכירים את התמונות הרגילות, של ילדים קטנים בעזה המתחפשים לשאהידים.  

 

בוודאי יהיו כאלו שימהרו להגיד "זה לא אותו דבר. הם הרגו אותנו קודם". מעבר לזה שאפשר לחלוק גם על זה, בסופו של דבר חברה שמקדשת הרג היא חברה שמאבדת את הצלם שלה, ואז כבר ממש לא משנה מי התחיל.

 

פורים זו הזדמנות טובה להעביר לילדים שלנו מסרים דרך דמויות נערצות שיכולות להוות עבורם השראה. אני לא רוצה שהבן שלי יתחפש לאלאור אזריה, כמו שאני לא רוצה שהוא יתחפש ליגאל עמיר. אני לא רוצה שיתחפש לאף אחד שמקדש הרג, לא משנה אם ההרוג הוא מחבל או ראש ממשלה. אין מה להשוות?בעיני יש. כי כשהיד נהיית קלה על ההדק, אי אפשר לדעת איך זה יגמר ועם מי. אני לא רוצה שהילד שלי יחשוב שאנשים שהורגים הם גיבורים. כי גיבורים בעיני הם אלו שמצליחים לדבר במקום להרוג. הם אלו שמצלחים לתקשר במילים במקום ברובים. הם אלו שמקדשים אנושיות ומוסריות גם במקומות הכי נמוכים.