אחת מארבע נשים באוכלוסייה תסבול  מתסמונת השלפוחית הרגיזה (Overactive Bladder Syndrome - OAB) אשר שכיחותה עולה עם הגיל. מפליא אם כן לגלות שהמודעות לתסמונת בקרב רבות, נמוכה יחסית.

מהי תסמונת השלפוחית הרגיזה? ובכן, נשים הסובלות מהתסמונת תתלוננה על תכופות במתן שתן, על אי יכולת להתאפק והליכה מרובה לשירותים. בחלק מהמקרים יופיעו תסמינים חמורים יותר, בהם: דליפת שתן (הרטבה לא רצונית) ונוקטוריה (התעוררות מספר פעמים במהלך הלילה לצורך הליכה לשירותים).

מדובר בתסמונת הגורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים של הסובלות ממנה, אך בניגוד לסברה הרווחת, היא אינה גזירת גורל ויש כיום אמצעי טיפול יעילים ביותר להתמודד עמה. ריכזנו עבורכם כמה מן ההמלצות האלו:

 

1 מכל 4 נשים תסבול מתסמונת השלפוחית הרגיזה

 

שינוי אורח החיים– הימנעות ממשקאות המעודדים את התסמינים בהם: אלכוהול, קפאין וכן  הימנעות מעישון. חשוב להדגיש כי שמירה על משקל תקין ופעילות גופנית סדירה תורמים רבות לשיפור הסימפטומים של התופעה.

 

טיפול התנהגותי ופיזיותרפיה– בשיטה זו מוצעות טכניקות לאימון של השלפוחית ו/או אימון שרירי רצפת האגן. אימונים אלו נועדו לעזור לסובלות מהתסמונת לשלוט בתחושת הדחיפות ולשנות את הרגלי ההתרוקנות. חיזוק שרירי רצפת האגן באמצעות תרגול יום יומי מביא לתוצאות טובות במקרים רבים. בהריון הלחץ של הרחם על השלפוחית יכול לגרום לתסמינים דומים אך המקרה זה התסמינים חולפים לאחר הלידה.

 

טיפול תרופתי– קיימות תרופות שנועדו להפחית את עוצמת ותדירות התכווצויות השלפוחית. חשוב לציין  שרוב התרופות האלו מלוות בתופעות לוואי הכוללות עצירות ויובש בפה המביאות להפסקת הטיפול בכמחצית מהנשים. לאחרונה הושקה בישראל תרופה חדשה המטפלת בתסמונת השלפוחית הרגיזה במנגנון פעולה חדש, ללא תופעות לוואי אלו וביעילות זהה ואף גבוהה יותר. עתה יש בידינו כלי טיפולי נוסף וחשוב בטיפול בשלפוחית רגיזה.