אחרי שהצו הקודם עורר סערה ונדחה, חתם השבוע הנשיא טראמפ על צו הגירה מתוקן ומרוכך יותר האוסר את כניסתם לארה"ב של אזרחי 6 מדינות מוסלמיות- סודן, סוריה, לוב, איראן, סומליה ותימן - אלא אם יש ברשותם ויזה בתוקף או גרין קארד. בדיוק לפני שבועיים, ביצע ממשל טראמפ את המהלך הראשון שלו לקראת בניית חומה בגבול ארה"ב-מקסיקו. ובכל זאת, בתוך האקלים הפוליטי הזה של פחד ופילוג, ישנן מספר נשים שעושות עבודה חשובה בכל הנוגע ליחסים בינלאומיים וקידום זכויות אדם.

 

בין אם מדובר בנשים שמעניקות הגנה משפטית לנשים בקונגו או מגנות על זכויותיהם של ילדים במדינות מוכות מלחמה, ישנן שפע של נשים בתחום הזה שמאמציהן לשינוי לעתים קרובות סמויות מעיניהם של רבים. בניסיון לשנות את זה, הנה שש נשים שעושות מעל ומעבר בקהילות שונות ברחבי העולם כדי לבנות גשרים - לא חומות - בין מדינות ואזורים מוכי סכסוך וייאוש.

 

נדיה רומאני

בשנת 2008, נדיה רומאני הייתה שותפה להשקת המכון למנהיגות של אזרחים מוסלמים אמריקאיים באוניברסיטת דרום קליפורניה. הקבוצה מסייעת ללא מטרות רווח למנהלים מוסלמים צעירים ואישי ציבור לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם בטיפוח קהילות בריאות ויצרניות. כדי להפוך את היוזמה הזו למוצלחת וכדי לאפשר את קיומה, רומאני עבדה עם כמה קרנות שתומכות בקהילות מוסלמיות באמריקה או עוסקות ביחסי ארה"ב עם העולם המוסלמי. במקביל, רומאני משמשת כיום כיועצת בתכנית של קרן דוריס דיוק עבור תכנית בניית גשרים לאמנות האסלאם, שמטרתה לשפר ולשדרג את ההבנה של האמריקאים של חברות מוסלמיות באמצעות אמנויות וכלי תקשורת.

 

נדיה רומאני

 

נינה אנסארי

ד"ר נינה אנסארי נולדה בטהרן לשגריר האיראני לשעבר של ארצות הברית. בשנת 1978, חודשים לפני המהפכה האיראנית, עברה המשפחה לארה"ב ואנסארי גדלה בניו יורק. אנסארי סיימה את התואר הראשון שלה באוניברסיטת ברנארד ואת התואר השני והדוקטורט באוניברסיטת קולומביה.

 

היא הקדישה את כל הקריירה שלה להסברת חייהן המורכבים של נשות איראן והצליחה לרתום את הפמיניזם המערבי לתמיכה בנשים החיות בתרבות של דיכוי. אנסארי מוכרת גם ככותבת הספר המצליח "תכשיטים של אללה: הסיפור שלא סופר של נשים באיראן", אשר נכתב במטרה לנפץ את הסטריאוטיפים על נשים איראניות במערב. 100% מהתמלוגים על הספר הזה, אשר זכה בפרס הספר הבינלאומי 2016 לענייני נשים, נתרמו לתמיכה בנשים באיראן.

 

נינה אנסארי

 

ג'ודי צ'נג'-הופקינס

צ'נג'-הופקינס היא היועצת למזכ"ל האוניברסיטה לשלום בקוסטה ריקה (UPEACE) שהוקמה בהתאם להחלטת האו"ם ב-1980 במטרה "לתת לאנושות מוסד בינלאומי של השכלה גבוהה לחינוך לשלום ובמטרה לקדם את רוח ההבנה, הסובלנות והחיים השלווים בצוותא בין כל יצורי האנוש".

 

נכון ל-2008 לומדים בקמפוס האוניברסיטה שבקוסטה ריקה 124 סטודנטים מ-37 מדינות שונות, והיא ככל הנראה האוניברסיטה המגוונת ביותר בעולם יחסית לגודלה.צ'נג'-הופקינס אחראית על סיוע למדינות המצויות במלחמה וסכסוך. במסגרת תפקידה היא עוזרת לתאם בין כל סוכנויות האו"ם האחרות במאמציהם לקידום שלום באזור.

 

ג'ודי צ'נג'-הופקינס

 

אמל קלוני

עו"ד והאקטיביסטית אמל קלוני ידועה כאחת שנלחמת בכל הכוח על כל מה שהיא מאמינה בו. במסגרת עבודתה כעו"ד עבור Doughty Street Chambers, משרד עורכי דין המתמחה בחירויות האזרח. קלוני סומנה כחסידה נלהבת למען זכויות אדם, במיוחד במדינות המצויות בסכסוך. בין הלקוחות אותם ייצגה:  ראש ממשלת אוקראינה לשעבר יוליה טימושנק, ג'וליאן אסאנג, מייסד ויקיליקס, במאבקו כנגד הסגרתו, ראש המודיעין של מועמר קדאפי עבדאללה אל-סנוסי והעיתונאי הקנדי-מצרי מוחמד פחמי. בין היתר עוסקת קלוני במאבק כנגד הכחשת רצח העם הארמני ובמאבק משפטי כנגד רצח העם שמבצע דאע"ש בבני העם היזידי.

 

קלוני גם משחקת תפקיד מפתח ביוזמה הבריטית - הפסגה העולמית להפסקת אלימות מינית באזורי קונפליקט - הפועלת להגן על זכויותיהם של נשים באזורי מלחמה, ומייצגת את נדיה מוראד, אישה יזידית צעירה שהפכה לשפחת מין של ארגון דאעש ושרדה את הזוועה.

 

אמל קלוני

 

סוזן הרמן

כנשיאה של האגודה האמריקנית לזכויות האזרח (ACLU), סוזן הרמן נמצאת בחזית הצדק והשינוי החברתי, במיוחד במדינות מלחמה. בדיוק כפי ש-ACLU מאמין, הרמן מונעת על ידי אמנותה שלא משנה מה הדת, הגזע, או המגדר שלך, מגיע לך את אותן זכויות כמו לכל אזרח/ית בארה"ב. כשנבחרה לתפקיד בחודש אוקטובר 2008, להרמן כבר היה רזומה של 20 שנה במועצת המנהלים של האגודה, 16 שנים בוועד הפועל ו-10 שנים כיועצת המשפטית.

 

הרמן מאמינה בזכויות הפרט ומוודאת שממשלת ארה"ב מקיימת אותם. היא פרסמה רבות בנושא הזה, בין היתר שני ספרים: "טרור, ממשלה, ומשפט: רשות לאומית ואוטונומיה מקומית במלחמה בטרור", ו"הזכות למשפט מהיר וציבורי".

 

סוזן הרמן

 

סלמה הייק

למרות שרוב האנשים מכירים את הייק כשחקנית קולנוע מצליחה, היא מטפחת הרבה יותר מקריירה הוליוודית נוצצת. הייק, במקור ממקסיקו, מעורבת במספר ארגונים שמעלים את המודעות לנושאים אלימות נגד נשים ואפליה נגד מהגרים. כיום היא במועצת המנהלים של קרן Kering אשר נלחמת באלימות נגד נשים וב- Chime for Change, קמפיין שמוביל מותג אופנה גוצ'י לקידום זכויות נשים ברחבי העולם.

 

בנוסף, האג'נדה של הייק כוללת גם הגנה לפליטים וממש השנה לקחה תחת חסותה בית יתומים קטן בטיחואנה, מקסיקו.

 

סלמה הייק