משטרת שיקגו חוקרת תקיפה מינית לכאורה של ילדה בת 15 שצולמה והופצה ב-Facebook Live ונצפתה על ידי 40 גולשים לפחות ברגע האמת. אף אחד מהצופים לא התקשר למשטרה בניסיון להפסיק את התקיפה המזעזעת ומי שיידע בסופו של דבר את הרשויות הייתה אמה של הקרבן.  

 

ביום ראשון האחרון, הנערה, כך על פי דיווח של שיקגו טריביון, ביקרה בכנסייה. בתום הביקור הוריד אותה דודה סמוך לביתה אולם היא מעולם לא הגיעה אליו. 24 שעות אחר כך גילה הדוד על קיומו של סרטון ב-Live Facebook, בו נראית אחייניתו מותקפת מינית על ידי חמישה- שישה גברים. לפחות. "לעזאזל, היו מבוגרים שראו את הסרטון הזה בלייב", אומר הדוד, "איך אף אחד מהם לא אמר, 'היי, יש כאן תקיפה של ילדה. אולי אני צריך להתקשר למישהו ולנסות לעצור את הזוועה"?.

 

ל-Facebook Live המאפשר לשדר סרטונים בזמן אמת יש מונה זעיר על המסך שמציין את מספר האנשים שצופים בו כעת. סגן מפקד המשטרה, אדי ג'ונסון, אמר כי מה שהכי "מטריד" אותו זה שאנשים צפו בתקיפה כביכול מבלי להתקשר לדווח על כך.

 

פייסבוק לייב

 

מי שהביא בסופו של דבר את הפשע לידיעת הרשויות - הייתה אמה של הקורבן לכאורה. ביום שני היא הגיעה לתחנת המשטרה, דיווחה על בתה כנעדרת והפנתה את תשומת לבם לסרטון המזעזע. המשטרה דרשה מפייסבוק להסיר את הווידאו והווידאו אכן הוסר.

 

Facebook Live כבר התגלה בעבר ככלי רב עוצמה. רק בחודש שעבר, לקח לרשת החברתית למעלה משבועיים כדי להסיר סופית סרטון וידאו המתעד את התאבדותה של ילדה בת 12 באמצעות הפיצ'ר וששודר בעמוד הפייסבוק שלה. הסרטון עשה את דרכו ל- YouTube, משם הוא הוסר באופן מידי אולם גרסה שלו הופצה והסתובבה בפייסבוק במשך שבועיים, למרות בקשות חוזרות ונשנות להסרתו.

 

כאשר התבקשו להגיב על האירוע, אמרה דוברת פייסבוק כי הסרטון הוסר, אך לא התייחסה לאירוע באופן ספציפי. "פשעים כאלה הם מחרידים בעיניינו ואנחנו לא מאפשרים תוכן כזה בפייסבוק", אמר. "אנחנו לוקחים על עצמנו את האחריות לשמור על בטיחותם של הגולשים בצורה רצינית מאוד ומסירים סרטונים המתארים תקיפה מינית או אלימות מפורשת". הדובר ציין גם יש צוותים עובדים "מסביב לשעון" כדי לפקח על תוכן של Facebook Live ש"מדווח על ידי המשתמשים".

 

דובר המשטרה, אנתוני גוגליאלמי, סיפר כי חוקרים איתרו את הנערה הנעדרת ואיחדו אותה עם משפחתה אתמול, יום שלישי, 48 שעות אחרי האירוע. היא סיפרה לבלשים שהיא מכירה לפחות אחד מהתוקפים לכאורה שלה, אולם עדיין לא ברור עד כמה התוקפים מכירים זה את זה.החקירה נמשכת ובינתיים לא בוצעו מעצרים.